«

301 yönlendirmeleri genellikle müşteriler için kafa karışıklığı yaratır ve SEO içindeki en iyi uygulamalarda sürekli olarak tartışmaya açıktır. Bunu aklıma geldiğinde, 301 yönlendirmesinin ne olduğunu, 301 yönlendirmelerini neden (ve ne zaman) kullanmanız gerektiğini ve web siteleriniz için 301 yönlendirmenin nasıl ayarlanacağını açıklığa kavuşturacağım.

301 yönlendirme nedir

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmeleri, çevrimiçi trafiğin bir URL’nin en güncel sürümüne gönderilmesini sağlamanın bir yoludur . Örneğin, bir web sitesindeki bir sayfayı silerseniz ve müşterileriniz bu sayfaya erişmeye çalışırsa ve artık orada değilse, büyük bir kullanıcı deneyimi olmayan bir hata mesajı alırlar, değil mi? Yani, yaptığınız şey eski URL’yi kalıcı olarak yeni veya en uygun URL’ye (301 yönlendirmesi olarak bilinir) yönlendirir.

 

Biz yönlendirmek istiyorsa Örneğin, www.example.com/old için www.example.com/new , biz yenisine eski URL’den bir 301 yönlendirmesi uygulamak gerekir. Bu yönlendirme (Açıklamaya devam edecek olan) uygulanmasıyla birlikte, yazmaya birisi www.example.com/old toprak olacaktır www.example.com/new 301 yönlendirme üzerinden.  301 Yönlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır 1

“301” Yönlendirme Ne Demektir?

“301” durum kodu, bize ve arama motorlarına o URL ile neler olduğunu anlatan birçok HTTP yanıtından biridir. HTTP yanıt durum kodu “301” bu URL kalıcı olarak taşındığını ifade eder ve bu şekilde, sadece sağlanan yeni URL’ye yönlendirilmesi gereken 301 kalıcı yanıt alınmadığında taşındı URL’yi içeren hiçbir bağlantıyı anlam kalıcı yönlendirme için kullanılmalıdır .

Bunu daha iyi açıklayabilmek için, bir web sayfasının bir kullanıcıya nasıl sunulduğunu (veya sunulduğunu ) kısaca gözden geçirmek gerekir. Web sitesi sunucunuz sitenizdeki bir web sayfasını bir ziyaretçiye (ya da bir insan ya da arama motoru örümceği) “ne zaman” sunsa, başlıkta bir durum kodu da sunar. Bu bilgi, gerçek sayfa içeriğinden önce tarayıcınıza (veya arama motoruna) sayfanın (veya dosyanın) içerdiği bilgileri, bir resim, HTML, PDF, video vb. ziyaretçi veya arama motoru, söz konusu sayfanın (dosya) durumunu gösterir.

Her zaman kullandığınız, hızlı bir görselleştirme için kullandığım kullanışlı bir HTTP durum denetleyicisi kullanarak bunu kendiniz kontrol edebilirsiniz .

Bunun gerçek bir örneğini sağlamak için, ana sayfamız için bir istek aldığında sunucumuzun hangi bilgileri gönderdiğine bir göz atabiliriz:

 

Yukarıda sarıyla vurguladığım satır (HTTP / 1.1 200 OK), atıfta bulunduğum durum kodudur. 200 OK  durum kodu,  esasen istenen web sayfasının müsait olduğu ve yanıt olarak gönderileceği anlamına gelir.

Bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek için 301 yönlendirmesi kullanıldıysa, sunucu şu durumlarda bir durum kodu sunardı 301 Kalıcı Olarak Taşındı . İstenen orijinal sayfaya ek olarak, bu başlık yanıtı yeni sayfa konumunun URL’sini döndürür. Aşağıda, biri sitemizin HTTP sürümümüzü istediğinde sunulan durum kodunun bir örneğini sağladım (şimdi https://www.hallaminternet.com):

301 Yönlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır 2

Bu bilgi, içeriği bir konumdan diğerine taşıyorsanız, en azından arama motorları için gereklidir. Bir arama motoru örümceği, web sitenizi tararken 301 yönlendirmesiyle karşılaşırsa, eski URL’yi dizinden kaldırması gerektiğini ve bunun yerine yeni olanla değiştirmesi gerektiğini belirtir. Bu, yeni sayfanın, arama motorları dizinindeki eski sayfanın yerini alması gerektiği anlamına gelir – ve bu arada, eski URL, herhangi bir kullanıcı erişim girişiminde bulunduğunda, yeni URL’ye insanı yönlendirecektir.

Web sunucunuzdan bir sayfayı her kaldırdığınızda 301 yönlendirme kullanmıyorsanız, arama motorlarına 404 Hata Bulunmadı hata yanıt kodu verilecektir. Bu, söz konusu sayfanın arama motorunun dizininden zamanla tamamen silinmesine neden olacaktır. .

301 Yönlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır 3

301 Yönlendirmeleri Ne Zaman Kullanmalısınız?

Gerçekten de, şu ana kadar verdiğim örnekler, bir sayfanın sitenizdeki bir URL’den diğerine taşınmasına odaklanıyor. Ancak, 301 yönlendirmesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka senaryoda kullanılabilir:

 • Yeni bir alana taşınmak (önceki sitemiz Hallam.biz oldu ve şimdi Hallaminternet.com’a yönlendirildi)
 • Dinamik URL’leri temizleme ve bunları daha kısa arama motoru dostu sürümlere yönlendirme
 • Yinelenen içerik sorunlarını önleme; Örneğin, aynı konu üzerinde yazılmış birden çok blogunuz varsa ve bunları bir blogda birleştirmek istiyorsanız

301 Yönlendirme ve Rel = ”Canonical” Nitelik Arasındaki Fark Nedir?

Bazı karışıklığı gidermek için 301 yönlendirme ve rel = ”canonical” özniteliği arasındaki farkı ele almak istiyorum. Rel = ”canonical” özniteliği genellikle 301 yerine kullanılır.

 • A 301, kullanıcıyı fiziksel olarak yeni sayfaya gönderen kalıcı bir yönlendirmedir
  • Eski “A Sayfasına” erişmeye çalışırken yeni “Sayfa B” yi göster
 • Rel = ”canonical” özniteliği,  içeriğin çoğaltılmasını önlemek için, arama motorunun benzer sayfa grubunun hangi sürümünün tercih edildiğine dair bir belirti veya öneridir. 
  • “Sayfaları alfabetik olarak listeleme” yerine “Sayfalara göre bir liste fiyatı” gösterin.

Bu nedenle, kanonik etiket, diğer kullanıcılarla aynı içeriğe sahip sayfalarda (yukarıdaki örnekte aynı sayfanın birden çok URL’sine sahip dinamik sayfalar, etki alanı Vs etki alanı / index.html vb.) Kullanılmalıdır. Oysa, taşınan veya değiştirilen sayfalarda veya alan adlarında 301’ler kullanılmalıdır.

301 Yönlendirmelerin SEO Faydası

Bir sayfanın URL yapısının en küçük yönünü bile değiştirmenin, söz konusu sayfanın arama sonuçlarından tamamen çıkmasına neden olabileceğini hatırlatmak önemlidir. Bu nedenle, sayfanın oluşturduğu trafiğin / sıralamanın sürdürülmesinde 301 yönlendirmesinin esas olması gerekir. URL yapısındaki değişiklik.

Not: Burada, URL’lerde herhangi bir farkın arama motorları tarafından ayrı sayfalar olarak görüldüğünü belirtmek gerekir, örneğin aşağıdakilerin hepsi aynı sayfanın farklı varyasyonlarıdır.

Örneğin, gelecekte yeni bir web sitesi geliştirmeyi planlıyorsanız, yeni web sitelerinin genellikle yeni veya farklı URL yapıları anlamına geldiğine dikkat edin. Belki de HTTPS’ye geçiyorsunuz veya bir kategoriden kurtuluyorsunuzdur. ya da iki? Yıllar boyunca epik, ilgi çekici ve alakalı bir içerik oluşturuyorsanız, bu sayfaların gelen bağlantılar oluşturması büyük olasılıktır. Bu nedenle, bu yetkiyi yeni URL’lerinize aktardığınızdan emin olmanız gerekir.

301 Yönlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır 4

Not: Bu noktada, Google’ın ” 301 yönlendirmesinin, bir bağlantı tarafından aktarılanla aynı miktarda bir pagerank taşıyabileceğini ” belirten web sayfalarının (Matt Cutts) başlığını tekrarlamak güven verici olabilir .

301 Yönlendirmelerle İlgili Sorunlar

Düzenli olarak karşılaştığım en önemli sorunlardan biri, zamanla, 301 yönlendirmelerin aciz bir karmaşa haline gelmesidir (resim bir Jackson Pollock resmidir). Bu tür şeyler OKB’imi hiç iyi yapmaz. Bunun başlıca nedeni, yönlendirmelerin yönlendirmelerin üzerine yerleştirilmesidir. Örneğin:

 • Sayfa A eski… parlak yeni sayfa B’ye yönlendirin!
 • Sayfa B eski… parlak yeni Sayfa C’ye yönlendir!
 • Sayfa C eski… parlak yeni Page D’ye yönlendirin!
 • Sayfa D… anladın.

Bunlar yönlendirme zincirleri olarak adlandırılır ve çok fazla yönlendirme, bağlantıların veya sayfa yetkilisinin en alakalı sayfaya aktarılmasından dolayı kötüdür. Esasen, bir sayfanın her eski varyantının doğrudan bir yenisine yönlendirilmesi için bu düzleştirmenin gerekliliği. Örneğin:

 • Sayfa A> Sayfa D
 • Sayfa B> Sayfa D
 • Sayfa C> Sayfa D

301 yönlendirmeleriyle gördüğüm bir diğer yaygın sorun, yanlış kullanıldıklarıdır. Bunun en yaygın tezahürü, tüm eski sayfaları ana sayfaya yönlendiren bir web sitesi sahibidir (çünkü daha hızlıdır). Web sitenizin içeriğini zayıflatıyorsanız, yeni sayfalar veya kategoriler oluşturuyorsanız, her eski sayfanın en alakalı yeni veya mevcut sayfaya yönlendirildiğinden emin olmak için zaman harcamanız gerekir. Kullanıcı deneyimini düşünün ve yönlendirmelerle ilgili bu epik sayfayı bulmak istiyorsanız, yalnızca ana sayfaya yönlendirilmek üzere neyden ayrıldığınızı düşünün!

Bahsettiğim son bir konu, yönlendirmelerin uygulanmasında değil, erişimde. Bazen geliştiricilere erişim sağlamak zordur, çünkü geliştiriciniz size çok fazla mesajınız olduğunu veya belki de sunucu tarafına erişiminizin olmadığını bildirir. Neyse ki, erişim konusunda yardımcı olabilecek, yukarıda belirtildiği gibi Yönlendirme gibi yönlendirmeleri yönetmenize yardımcı olan eklentiler vardır. Alternatif olarak, bir .htaccess dosyasının nasıl kurulacağını açıklayacağım.

301 Yönlendirmeleri Nasıl Kurulur

Şimdi 301 yönlendirmesinin ne olduğunu, önemlerini ve bunları kullanmanız gereken örnekleri açıkladım, şimdi web sitenizdeki sayfalar için bunları uygulamanın en yaygın yolunu açıklamaya devam edeceğim.

Vakaların çoğunda, bir web sunucusunun davranışı .htaccess dosyası kullanılarak yapılandırılır. Bu, sitenizin kök dizininde (ana sayfanızın da bulunduğu yerde) bulunan basit bir metin dosyasıdır. Bir 301 yönlendirmesinin uygulanması amacıyla, kök dizininize bir .htaccess dosyası yerleştirmeniz gerekecektir (zaten mevcut değilse). ‘.Htaccess’ oluşturduğunuz / düzenlediğiniz dosyayı adlandırmadan önce .htaccess dosyasını Notepad veya Textedit gibi düz metin düzenleme araçlarını kullanarak oluşturabilir / düzenleyebilirsiniz .

.Htaccess dosyanızda bulunması gereken metni açıklamak için, web sitenizdeki bir sayfayı yeniden adlandırma gibi çok basit bir örnek kullanarak başlayacağım. Örneğin, bir sayfanın URL’sini aşağıdakilerden değiştirmek isterseniz:

http://www.example.com/old.html

için:

http://www.example.com/new.html

Eski sayfanın yeni sayfaya yönlendirilmesini sağlamak için, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklemeniz gerekir:

301 old.html http://www.example.com/new.html adresini yeniden yönlendir

Yukarıdaki kodun ne anlama geldiğine dair bir açıklama:

 1. “ Yönlendirme 301 ”, arama motorlarına (ve tarayıcılara) sayfanızın kalıcı olarak taşındığını söyler
 2. “ /Old.html ” – sayfanın eski konumunu sağlar
 3. “ Http://www.example.com/new.html ” – sunucunun ziyaretçileri yeniden yönlendirmesini söylediğiniz sayfanın yeni konumu. Kodun bu kısmı, düzgün çalışmak için tam URL’yi gerektirir

Birden fazla sayfa taşıyorsanız, taşıdığınız her sayfa için bir yönlendirme ifadesi eklemeniz gerektiğini unutmayın. Komutlarınızın arama motorları tarafından alınmasını sağlamak istiyorsanız, her sayfa için benzersiz bir çizgiye sahip olmak, en güvenli yaklaşım olmayı önereceğim şeydir.

Kodlama elemanını 301 yönlendirme dosyası oluşturmaktan uzaklaştıran kullanabileceğiniz çok kullanışlı eklentiler vardır; Örneğin, WordPress gibi bir CMS ile çalışıyorsanız, Yönlendirme gibi bir araç yardımcı olabilir. Ancak, .htaccess dosyasına erişiminiz varsa, bunun gibi 301 yönlendirme jeneratörü de kullanabilirsiniz .

özet

Bu noktada, anlayabilmeniz gerekir:

 • 301 yönlendirmesi nedir
 • Neden kullanacaksın
 • 301 yönlendirmelerin uygulanmasında yer alan temel bilgiler

301 yönlendirmelerini kullanarak, arama motorlarına “bu sayfa taşındı, lütfen en son sürümü burada bulabilirsiniz” diyerek not edin.

Her zaman olduğu gibi, yorumlar bölümünde sahip olabileceğiniz soruları yanıtlamaktan mutluluk duyarız, bu nedenle aşağıdaki tartışmaya başlamaktan lütfen çekinmeyin.

301 Yönlendirme Araçları

Bu blogda başvurulan 301 yönlendirme aracının bir listesi aşağıdadır:

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir Cevap Yaz

Bu yazı yoruma kapatılmıştır lütfen daha sonra tekrar deneyin veya yöneticiye başvurun.