After effects color correction

Renk düzeltme ve renk ayarlama hakkında genel bilgiler için, öğreticilere ve diğer kaynaklara bağlantılar dahil, bkz. Renk düzeltme, renk derecelendirme ve renk ayarlama .

After Effects’te bulunan bu kategorideki üçüncü taraf etkileri:

 • CC Renkli Nötrleştirici etkisi
 • CC Renk Ofset etkisi
 • CC Çekirdek etkisi
 • CC Toner etkisi

Lumetri Renk efekti

After Effects, çekimlerinizi doğrudan zaman çizelgenize göre derecelendirmenize izin veren profesyonel kalitede Lumetri Color derecelendirme ve renk düzeltme araçları sunar. Lumetri Color efektine Efektler menüsünün Renk Düzeltme kategorisinden ve Efektler ve Hazır Ayarlar panelinden erişebilirsiniz. Lumetri Color daha hızlı performans için GPU ile hızlandırılmıştır. Bu araçları kullanarak, dizilerinizdeki rengi, kontrastı ve ışığı yeni ve yenilikçi yollarla ayarlayabilirsiniz. El ele düzenleme ve renk derecelendirme çalışmasıyla, ayrı bir derecelendirme uygulamasının dışa aktarılmasına veya başlatılmasına gerek kalmadan düzenleme ve derecelendirme görevleri arasında serbestçe hareket edebilirsiniz.

Renk çalışma alanı yalnızca deneyimli renkçiler için değil, aynı zamanda renk derecelendirmesinde yeni olan editörler için de tasarlanmıştır. Sezgisel sürgüleri ve kontrolleri kullanarak basit renk düzeltmeleri veya karmaşık Lumetri Looks uygulayabilirsiniz. Veya eğriler veya renk tekerleri gibi gelişmiş renk düzeltme araçlarını kullanarak kesimleri kolayca ayarlayabilir veya dereceleri ince ayar yapabilirsiniz.

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Renk düzeltme eğrileri ile seçici renk ayarı

Bir editör veya renk uzmanı olarak, seçici renk ayar eğrileri, belirli renk aralıklarının düzeltilmesi üzerinde hedeflenmiş ve hassas kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bu eğrilere Lumetri Color efekt panelinden erişebilirsiniz. Örneğin, Hue vs Luma ve Hue – Hue eğrileri videonuzdaki herhangi bir rengin parlaklığını ve belirli renk tonunu (rengini) hızlı ve doğru bir şekilde kontrol etmenize olanak sağlar.

Örneğin, bir paket boya kalemi var – kırmızı, yeşil ve açık mavi ve renk paletinize uyması için daha koyu bir mavi istiyorsunuz. Açık maviyi seçebilir ve koyu mavi olarak değiştirmek için Hue ve Luma eğrisini kullanabilirsiniz. Bu değişiklik görüntünüzdeki diğer renkleri etkilemez.

RGB eğrileri

RGB Curves, klipler boyunca luma ve ton aralıklarını eğriler kullanarak ayarlamanıza izin verir.

Rgb renk eğrisi

Rgb renk eğrisi

 

 • Ana eğri Luma’yı kontrol eder. Başlangıçta, ana eğri düz beyaz bir çapraz çizgi olarak temsil edilir. Çizginin sağ üst alanı vurguları ve sol alt alanı gölgeleri temsil eder.
 • Ana eğriyi ayarlamak, üç RGB kanalının değerlerini aynı anda ayarlar. Ayrıca ton değerini yalnızca Kırmızı, Yeşil veya Mavi kanallar için seçerek ayarlamayı da seçebilirsiniz. Farklı ton alanlarını ayarlamak için kontrol noktalarını doğrudan eğriye ekleyin.
 • Doğrudan eğri çizgisine tıklayın ve ardından bir tonal alanı ayarlamak için kontrol noktasını sürükleyin. Bir kontrol noktasını yukarı veya aşağı sürüklemek, ayarladığınız ton alanını aydınlatır veya karartır. Bir kontrol noktasını sola veya sağa sürüklemek kontrastı artırır veya azaltır.
 • Bir kontrol noktasını silmek için, Ctrl (Windows) veya Cmd (Mac OS) tuşuna basın ve kontrol noktasını tıklayın.

Ton doygunluk eğrileri

Beş renk tonu ve doygunluk eğrileri videolarınızı ve resimlerinizi renk düzeltmek için tam kontrol sağlar. Videonuzda bir renk seçebilir ve ton, doygunluk ve parlaklığı ayarlayabilirsiniz. Videodaki doygunluğu ya da parlaklığı ya da doygunluğu da ayarlayabilirsiniz.

 • Renk tonu – Renk tonu – Görüntüdeki bir rengi (ton) seçin ve başka bir tonla değiştirin.
 • Ton ve Doygunluk – Görüntüdeki rengin doygunluğunu değiştirin.
 • Renk tonu Luma’ya karşı – Görüntüdeki rengin parlaklığını ayarlayın.
 • Doygunluğa karşı Doygunluk – Bir görüntünün orijinal doygunluğu içindeki doygunluk aralığını seçin ve ayarlayın.
 • Luma ve Doygunluk Karşıtı – Bir luma aralığı seçin ve doygunluğunu ayarlayın.

Ton Doygunluğu eğrilerini ayarlayın

 • Olarak Zaman Çizelgesi  panel, düzeltmek için klibi seçin. Seç Efektler> Renk Düzeltme> Lumetri Renk . Bu seçeneği Renk Düzeltme altındaki Efektler ve Hazır Ayarlar panelinde de görüntüleyebilirsiniz .

 • In Etkisi Kontrolleri panelinin altında Lumetri Renk efekti, burmak açmak Eğriler seçeneğini. Effects iki seçenek gösterdikten sonra:

  • Rgb eğrisi
  • Ton Doygunluk Eğrileri
 • Hue Saturation eğrilerini açın. Tüm renk eğrileri bu seçeneğin altında görüntülenir. Çekimlerinizi düzeltmek / derecelendirmek için tüm renk eğrilerini ve hatta tek bir eğriyi kullanabilirsiniz.

Çekimlerinizi seçici olarak renklendirin

 • Kullanmak istediğiniz eğri için damlalığa tıklayın.

 • In Kompozisyon paneli ayarlamak istediğiniz klibinizdeki rengi tıklayın. Damlalıkla bir renk seçtiğinizde, eğriye üç nokta ekler. Bir nokta seçtiğiniz rengi temsil eder ve diğer iki kontrol noktası seçimi dar bir aralıkla sınırlar.

 • Renk eğrilerinden herhangi birini ayarlamak için kontrol noktalarını sürükleyin.

 • Damlalık ile başka bir renk seçtiğinizde, grafiğe üç puan daha ekler.
 • Ayrıca eğriyi tıklatarak kontrol noktaları oluşturabilirsiniz. Bir noktayı silmek için, Cmnd tuşuna basıp (Mac) kullanın ve alt tuşuna basıp (Win) tıklayın.
 • Tüm noktaları grafikten silmek için herhangi bir noktaya çift tıklayın.
 • Bir kontrol noktasını mevcut renk tonunda kilitlemek için grafik üzerinde bir nokta seçerken Shift tuşuna basın.
 • Seçilen aralığın çıkış değerini artırmak veya azaltmak için orta kontrol noktasını yukarı veya aşağı sürükleyin. Örneğin, yeşil bir aralık seçmek için Hue – Sat eğrisini kullanabilirsiniz; yukarı sürüklemek, videonuzdaki bu yeşil renk aralığının doygunluğunu artırırken, aşağı sürüklemek doygunluğu azaltır.
 • Bir kontrol noktasını taşırken, son sonucunuzu değerlendirmenize yardımcı olacak dikey bir bant belirir. Ortaya çıkan tonu yargılamanın zor olabileceği Hue ve Hue eğrisinde faydalıdır. Örneğin: soluk sarıya benzeyen turuncu rengi ince ayarlamak istiyorsunuz. Turuncu renk aralığını seçmek için Hue ve Hue eğrisini kullanabilirsiniz. Orta kontrol noktası seçiliyken dikey gösterge aşağı çekmenin soluk sarıyı turuncuya kaydırdığını gösterir.

Ton doygunluk eğrilerini gösteren örnekler

Lumetri Color efektinin Eğriler grubu, seçici renk derecelendirmesini basitleştirmek için eğri ayar araçlarını içerir. Aşağıdakileri ayarlamak için iki eksenli grafikleri kullanabilirsiniz:

 • Ton ve Doygunluk – Seçili ton aralığındaki piksellerin doygunluğunu ayarlayın. Belirli renkleri doygunlaştırmak veya solgunlaştırmak için kullanışlıdır. Örneğin, görüntüde, bu eğri, kızın daha az solgun görünmesini sağlamak için görüntünün doygunluk seviyelerini arttırmak için kullanılmıştır. Görüntünün daha sıcak görünmesi için mavi gökyüzünün ve ışığın doygunluğu da arttırılmıştır.

Ton ve Doygunluk eğrisi ayarı

Ton ve Doygunluk eğrisi ayarı

 

 • Renk tonu – Renk tonu – Seçili renk tonundaki piksellerin tonunu ayarlayın. Renkleri düzeltmek için kullanışlıdır, örneğin eğri, kızın elbisesinin rengini değiştirmek için kullanılır. Bu eğri kırmızıdan turuncuya değiştirmek veya soluk ten rengi sabitlemek gibi işler için kullanışlıdır.

Hue ve Hue eğrisi ayarlaması

Hue ve Hue eğrisi ayarlaması

 

 • Ton ve Luma – Seçili bir ton aralığındaki piksellerin parlaklığını ayarlayın. Mavi gökyüzünü daha koyu yapmak veya mor bir çiçeği daha parlak yapmak gibi izole edilmiş renkleri vurgulamak veya küçümsemek için kullanışlıdır. Örnekte, soluk mavi gökyüzü ve aşağıdaki suya yansıması, görüntüye daha fazla drama eklemek için karartılmıştır.

Ton ve Luma eğrisi ayarı

Ton ve Luma eğrisi ayarı

 

 • Luma’ya karşı Doygunluk – Seçili bir parlaklık aralığındaki piksellerin doygunluğunu ayarlayın. Vurguları veya gölgeleri doygunlaştırmak veya tonunu azaltmak için kullanışlıdır. Bu örnekte, bu eğri luma içindeki mavi tonları hafifçe artırmak için kullanılır.

Luma - Doygunluk eğrisi ayarlaması

Luma – Doygunluk eğrisi ayarlaması

 

 • Doygunluk yerine Doygunluk – Seçili doygunluk alanındaki piksellerin doygunluğunu ayarlayın. Renkleri vurgulamak veya gölgeleri sıkıştırmak gibi yasal aralığa getirmek için kullanışlıdır.

Bu eğriyi,% 75 doygunluk üzerindeki her şeyi desatüre ederek yayının yasal doygunluk seviyelerini sağlamak için de kullanabilirsiniz.

Doygunluk ve Doygunluk eğrisi ayarlaması

Doygunluk ve Doygunluk eğrisi ayarlaması

 

Otomatik Renk ve Otomatik Kontrast efektleri

Otomatik Renk efekti, görüntünün gölgelerini, orta tonlarını ve vurgularını analiz ettikten sonra görüntünün kontrastını ve rengini ayarlar. Otomatik Kontrast efekti, genel kontrastı ve renk karışımını ayarlar. Her efekt, görüntüdeki en açık ve en koyu pikselleri beyaz ve siyahla eşleştirir ve ardından ara pikselleri yeniden dağıtır. Sonuç, vurguların daha açık ve gölgelerin daha koyu görünmesidir.

Otomatik Kontrast ve Otomatik Renk, kanalları tek tek ayarlamadığı için renk atmalarını eklemez veya çıkarmaz.

Otomatik Düzeyler efekti, Otomatik Renk ve Otomatik Kontrast efektleriyle aynı kontrollerin çoğunu kullanır.

Not:

Pozlama ve renkteki dalgalanmaların neden olduğu titremeyi bir çerçeveden diğerine gidermenin (veya en azından azaltmanın) hızlı bir yolu Otomatik Renk efektini uygulamaktır. Bu, örneğin, eski film titremesinin azaltılmasında veya bir ışık kaynağının titrek renginin düzeltilmesinde faydalıdır.

Bu efektler 8-bpc ve 16-bpc renk ile çalışır.

Zamansal Yumuşatma

Bitişik karelerin aralığı, her karenin çevresindeki karelere göre gerekli düzeltme miktarını belirlemek için saniye cinsinden analiz edilir. Geçici Yumuşatma 0 ise, her çerçeve etrafındaki çerçevelere bakılmaksızın bağımsız olarak analiz edilir. Geçici Yumuşatma, zaman içinde daha yumuşak görünen düzeltmelere neden olabilir.

Sahne Tespiti

Seçilirse, çevre kareler geçici yumuşatma için analiz edildiğinde, sahne değişikliğinin ötesindeki kareler göz ardı edilir.

Siyah Klip, Beyaz Klip

Gölgelerin ve vurguların ne kadarı yeni aşırı gölgeye kırpılır ve görüntüdeki renkler vurgulanır. Kırpma değerlerini çok yüksek ayarlamak gölgelerdeki veya açık tonlardaki ayrıntıları azaltır. % 0.0 ile% 1 arasında bir değer önerilmektedir. Varsayılan olarak, gölge ve vurgu pikselleri% 0,1 oranında kırpılır – bu, görüntüdeki en koyu ve en açık pikseller tanımlandığında her iki ucun ilk% 0.1’i yok sayılır. Kırpmadan sonraki aralıktaki en düşük ve en yüksek değerler daha sonra siyah çıkacak ve beyaz çıkacak şekilde eşleştirilir. Bu yöntem, siyah giriş ve beyaz giriş değerlerinin aşırı piksel değerlerinden ziyade temsili temel almasını sağlar.

Nötr Orta Tonları Yapış (yalnızca Otomatik Renk)

Karede ortalama neredeyse nötr bir renk tanımlar ve ardından rengi nötr yapmak için gama değerlerini ayarlar.

Orijinal İle Karıştır

Etkinin şeffaflığı. Efektin sonucu, orijinal sonuç ile karıştırılır, efekt sonucu üstte birleştirilir. Bu değeri ne kadar yüksek ayarlarsanız, efekt de katmanı o kadar az etkiler. Örneğin, bu değeri% 100 olarak ayarlarsanız, efektin katman üzerinde görünür bir sonucu yoktur; Bu değeri% 0 olarak ayarlarsanız, orijinal resim görünmez.

Otomatik seviyeleri etkisi

Otomatik Seviyeler efekti, görüntüdeki her renk kanalındaki en açık ve en koyu değerleri beyaz ve siyah olarak eşleştirir ve ardından ara değerleri yeniden dağıtır. Sonuç olarak, vurgulamalar daha açık ve gölgeler daha koyu görünür. Otomatik Düzeyler her renk kanalını ayrı ayrı ayarladığı için renk atmalarını çıkarabilir veya çıkarabilir.

Bu efekt için kontrollerin açıklamaları için bkz. Otomatik Renk ve Otomatik Kontrast efektleri .

Not:

Bir çerçeveden diğerine pozlamadaki dalgalanmaların neden olduğu titremeyi gidermenin (veya en azından azaltmanın) hızlı bir yolu Otomatik Düzeyler efektini uygulamaktır. Bu, örneğin, eski filmin titremesini azaltmada faydalıdır.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Otomatik seviyeleri etkisi

Orijinal (solda) ve efekt uygulanmış (sağda)

 

Siyah beyaz etkisi

Siyah Beyaz efekti, renkli bir görüntüyü gri tonlamaya dönüştürerek, tek tek renklerin nasıl dönüştürüldüğü üzerinde kontrol sağlar.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Bu renk kanalını daha koyu veya daha açık gri tonuna dönüştürmek için her renk bileşeninin özellik değerini azaltın veya artırın.

Görüntüye bir renk tonlamak için Renk Tonu’nu seçin ve bir renk belirtmek için renk örneğini veya damlalığı tıklayın.

Siyah Beyaz efekti, Photoshop’taki Siyah Beyaz ayar katmanı türünü temel alır.

Richard Harrington, Creative COW web sitesinde Siyah Beyaz efektinin kullanımını gösteren bir video eğitimi sunmaktadır .

Parlaklık ve kontrast etkisi

Parlaklık ve Kontrast efekti, tüm katmanın parlaklığını ve kontrastını ayarlar (ayrı kanallar değil). 0.0 varsayılan değeri, hiçbir değişiklik yapılmadığını gösterir. Parlaklık ve Kontrast efektini kullanmak, görüntünün ton aralığında basit ayarlamalar yapmanın en kolay yoludur. Görüntüdeki tüm piksel değerlerini aynı anda ayarlar – vurgulamalar, gölgeler ve orta tonlar.

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Rich Young, Parlaklık ve Kontrast efekti hakkında öğreticiler ve kaynaklar topladıktan sonra After Effects Portal web sitesindealternatifleri topladı .

Parlaklık ve Kontrast efekti, daha hızlı görüntü elde etmek için GPU hızlandırmasını kullanır.

Yayın Renkleri efekti

Not:

After Effects’te bulunan Color Finesse eklentisi, renklerinizi yayın güvenliği aralığında tutmanıza yardımcı olabilecek mükemmel araçlar içerir. Daha fazla bilgi için Eklentiler klasöründeki Color Finesse alt klasöründeki Color Finesse belgelerine bakın. (Bkz . Eklentiler .)

Broadcast Colours efekti, sinyal genliğini yayın televizyonu için izin verilen aralıkta tutmak için piksel rengi değerlerini değiştirir.

Yayın Renkleri efektinin görüntünün hangi bölümlerini geçerli ayarlarda etkileyeceğini belirlemek için Renklerin Nasıl Güvenli Hale Getirileceği için Key Out Güvenli Değil ve Key Out Güvenli ayarlarını kullanın.

Not:

Renkleri çıktı türünüz için yayın güvenliği aralığında tutmanın daha güvenilir bir yolu, çıktı renk profilini SDTV (Rec. 601 NTSC) gibi uygun şekilde ayarlamak için renk yönetimi özelliklerini kullanmaktır. Bu yöntem, çalışma renk alanınızdaki 0.0-1.0 aralığındaki renk değerlerinin yayın güvenliği değerlerine dönüştürülmesini sağlar. (Bkz. Yayın güvenli renkler .)

Bu efekt 8-bpc renkle çalışır.

Yerel Yayın Yayını

Amaçlanan çıktı için yayın standardı. NTSC (Ulusal Televizyon Standartları Komitesi) Kuzey Amerika standardıdır ve Japonya’da da kullanılır. PAL (Faz Değiştirme Hattı), Batı Avrupa ve Güney Amerika’nın çoğunda kullanılır.

Nasıl Renk Güvenli Hale Getirilir

Sinyal genliği nasıl azaltılır:

Parlaklığı Azalt

Bir pikselin parlaklığını siyaha doğru taşıyarak azaltır. Bu ayar varsayılandır.

Doygunluğu Azalt

Pikselin rengini benzer parlaklıktaki griye doğru hareket ettirir ve pikseli daha az renkli yapar. Aynı IRE seviyesi için, doygunluğu azaltmak görüntüyü parlaklığı azaltmaktan daha belirgin şekilde değiştirir.

Maksimum Sinyal Genliği (IRE)

IRE birimlerinde sinyalin maksimum genliği. Bu değerin üzerinde bir büyüklüğe sahip bir piksel değiştirilir. Varsayılan değer 110’dur. Düşük değerler görüntüyü daha belirgin şekilde etkiler; daha yüksek değerler daha risklidir.

Renk efektini değiştir

Renk Değiştir efekti, bir dizi rengin tonunu, açıklığını ve doygunluğunu ayarlar.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Görünüm

Düzeltilmiş Katman, Renk Değiştir efektinin sonuçlarını gösterir. Renk Düzeltme Maskesi, değiştirilecek katmanın alanlarını gösteren gri tonlamalı bir mat gösterir. Renk düzeltme maskesindeki beyaz alanlar en çok, karanlık alanlar en az değiştirilir.

Ton Dönüşümü

Tonu ayarlamak için derece cinsinden miktar.

Hafiflik Dönüşümü

Pozitif değerler eşleşen pikselleri aydınlatır; negatif değerler onları karartıyor.

Doygunluk Dönüşümü

Pozitif değerler eşleşen piksellerin doygunluğunu arttırır (saf renge doğru hareket eder); negatif değerler eşleşen piksellerin doygunluğunu azaltır (griye doğru hareket eder).

Değiştirilecek Renk

Değiştirilecek aralıktaki merkezi renk.

Eşleştirme Toleransı

Renklerin Renk Değişiminden ne kadar farklı olduğu ve hala eşleştirilebildiği.

Eşleşen Yumuşaklık

Efektin, Eşleşmeyen Pikselleri, Renk Değişimine benzerlikleriyle orantılı olarak etkilediği miktar.

Renkleri Eşleştir

Benzerliği belirlemek için renklerin karşılaştırılacağı renk uzayını belirler. RGB, renkleri RGB renk alanındaki karşılaştırır. Renk tonu renk tonlarını karşılaştırır, doygunluğu ve parlaklığı yok sayar – çok parlak kırmızı ve açık pembe eşleşir.Chroma, benzerliği belirlemek için iki parlaklık bileşenini kullanır, parlaklığı (hafifliği) görmezden gelir.

Renk Düzeltme Maskesini Ters Çevir

Hangi renkleri etkileyeceğini belirleyen maskeyi ters çevirir.

Renk efektine değiştir

Rengi Değiştir efekti (eskiden Rengi Değiştir HLS efekti), renk, açıklık ve doygunluk (HLS) değerlerini kullanarak görüntüdeki seçtiğiniz bir rengi başka renklerden etkilenmeden bırakarak değiştirir.

Rengi Değiştir Renk Değiştir efektinde kullanılamayan esneklik ve seçenekler sunar. Bu seçenekler arasında tam renk eşleşmesi için renk tonu, açıklık ve doygunluk tolerans sürgüleri ve değiştirmek istediğiniz hedef rengin tam RGB değerlerini seçme yeteneği bulunur.

Carl Larsen, Creative COW web sitesinde , renk sapmalarının neden olduğu renk saçaklarını gidermek için Renke Değişim efektinin kullanımını gösteren bir video eğitimi sunar .

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Renk efektine değiştir

Orijinal görüntü (sol üst), gezegende doygunluk kaldırıldı (sol alt) ve açık yeşil gezegente sarıya dönüştü (sağ alt)

 

itibaren

Değiştirilecek renk aralığının merkezi.

için

Eşleşen pikselleri değiştirilecek renk. Bir renk değişimini canlandırmak için, Kime renk için anahtar kareler veya ifadeler ayarlayın.

Değişiklik

Etkiyi etkileyen kanallar.

Şuna Göre Değiştir

Renkler nasıl değiştirilir? Renk Ayarı, etkilenen piksellerin doğrudan hedef renge değişmesini sağlar. Renge Dönüştürme, HLS enterpolasyonu kullanarak etkilenen piksel değerlerini hedef renge doğru dönüştürür; Her piksel için değişiklik miktarı, pikselin renginin Kimden rengine ne kadar yakın olduğuna bağlıdır.

Hoşgörü

Renklerin Kimden renginden ne kadar farklı olduğu ve hala eşleştirilebildiği. Ton, Açıklık ve Doygunluk değerleri için ayrı kaydırıcılar göstermek üzere bu kontrolü genişletin.

Not:

Hangi piksellerin eşlendiğini ve etkilendiğini daha iyi tanımlamak için Düzeltme Matını Göster seçeneğini kullanın.

Yumuşaklık

Düzeltme matının kenarları için kullanılacak tüy miktarı. Daha yüksek değerler, renk değişikliğinden etkilenen alanlar ve etkilenmeyen alanlar arasında daha yumuşak geçişler sağlar.

Düzeltme Matını Göster

Efektin her pikseli etkileyeceği miktarı gösteren gri tonlamalı bir mat gösterir. Beyaz alanlar en çok, karanlık alanlar en az değişmiştir.

Kanal Karıştırıcı etkisi

Kanal Karıştırıcı efekti, geçerli renk kanallarının bir karışımını kullanarak bir renk kanalını değiştirir. Diğer renk ayarlama araçlarıyla kolayca yapılmayan yaratıcı renk ayarlamaları yapmak için bu efekti kullanın: Her renk kanalından yüzde katkısı seçerek yüksek kaliteli gri tonlamalı görüntüler oluşturun, yüksek kaliteli sepya tonlu veya diğer renkli görüntüler oluşturun ve bunları değiştirin veya çoğaltın kanalları.

çıkış kanalı] – [giriş kanalı

Çıkış kanalı değerine eklenecek giriş kanalı değerinin yüzdesi. Örneğin, 10’luk bir Kırmızı-Yeşil ayarı, her piksel için kırmızı kanalın değerini, o piksel için yeşil kanalın değerinin% 10’u kadar artırır. 100’lük Mavi-Yeşil ve 0’lık Mavi-Mavi ayarı, mavi kanal değerlerini yeşil kanal değerleri ile değiştirir.

çıkış kanalı]

Çıkış kanalı değerine eklenecek sabit değer (yüzde olarak). Örneğin, 100’lük bir Red-Const ayarı,% 100 kırmızı ekleyerek her piksel için kırmızı kanalı doyurur.

Tek renkli

Kırmızı, yeşil ve mavi çıktı kanalları için kırmızı çıktı kanalının değerini kullanarak gri tonlamalı bir görüntü oluşturur.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Renk dengesi etkisi

Renk Dengesi efekti, görüntünün gölgelerinde, orta tonlarında ve vurgularında kırmızı, yeşil ve mavi miktarını değiştirir.

Parlaklığı Koru, rengi değiştirirken görüntünün ortalama parlaklığını korur. Bu kontrol, görüntüdeki ton dengesini korur.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Renk Dengesi (HLS) etkisi

Renk Dengesi (HLS) efekti, görüntünün tonunu, açıklığını ve doygunluğunu değiştirir. Bu efekt yalnızca Renk Dengesi (HLS) efektini kullanan After After Effects sürümlerinde oluşturulan projelerle uyumluluk sağlamak için tasarlanmıştır. Yeni projeler için, Adobe Photoshop’ta Ton / Doygunluk komutuyla aynı şekilde çalışan Ton / Doygunluk efektini kullanın. Doygunluğu –100 olarak ayarlayarak bir filmi gri tonlamaya dönüştürebilirsiniz.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Renk Bağlantısı efekti, bir katmanı, başka bir katmanın ortalama piksel değerleriyle renklendirir. Bu efekt, arka plan katmanının rengiyle eşleşen bir rengi hızlı bir şekilde bulmak için kullanışlıdır.

Bu efekt 8-bpc renkle çalışır.

John Dickinson, Motionworks web sitesinde ön plan katmanını arka plan katmanıyla karıştırmak için Color Link efektinin kullanıldığını gösterdiği bir video eğitimi veriyor .

Kaynak Katmanı

Renkleri örneklemek için katman. Yok’u seçerseniz, efektin uygulandığı katman, katmana uygulanan maskeleri ve diğer efektleri dikkate alarak kaynak katman olarak kullanılır. Menüden katmanın adını seçerseniz, maskeler ve efektler olmadan kaynak katman kullanılır.

Numune

Hangi değerlerin örneklendiğini ve bunlarda hangi işlemlerin gerçekleştirileceğini belirtir.

Klips

Aşırı kanal değerlerinde yoksayılacak piksellerin yüzdesi. Bu kırpma, gürültünün veya temsilci olmayan diğer piksellerin etkisini azaltmak için kullanışlıdır.

Şablon Orijinal Alfa

Efekt, katmanın orijinal alfa kanalının şablonunu yeni değerin üzerine yerleştirir.

opaklık

Etkinin opaklığı. Efektin sonucu, orijinal sonuç ile karıştırılır, efekt sonucu üstte birleştirilir. Bu değeri ne kadar düşük ayarlarsanız, efekt de katmanı o kadar az etkiler. Örneğin, bu değeri% 0 olarak ayarlarsanız, efektin katman üzerinde görünür bir sonucu yoktur; Bu değeri% 100 olarak ayarlarsanız, orijinal resim görünmez.

Karıştırma modu

Efekt sonucunu orijinal katmanla birleştirmek için kullanılacak karıştırma modu. Bu harmanlama modları, katmandaki alfa kanalı değerlerinin ortalaması alındığında kullanılamaz.

Renk Sabitleyici etkisi

Renk Sabitleyici efekti, tek bir referans çerçevesinin veya pivot çerçevenin renk değerlerini bir, iki veya üç noktada örnekler ; daha sonra diğer karelerin renklerini ayarlar, böylece bu noktaların renk değerleri katman boyunca sabit kalır. Bu efekt, titreşimsiz görüntülerin çekimden uzaklaştırılması ve çeşitli aydınlatma durumlarının neden olduğu renk değişimleri ile çekimlerin pozunun dengelenmesi için yararlıdır.

İpucu : Hızlandırılmış fotoğrafçılıkta ve kare animasyonunda yaygın olan titremeyi gidermek için bu efekti kullanın.

Renkleri dengelemek istediğiniz nesneleri izlemek için örnek alanları tanımlayan efekt kontrol noktalarını canlandırabilirsiniz. Numune noktaları arasındaki renk değerleri arasındaki fark arttıkça, efekt daha iyi çalışır.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Çerçeveyi Ayarla

Pivot çerçevesini ayarlar. Eşleştirmek istediğiniz parlaklık veya renk alanına sahip çerçeveyi görüntüleyin ve Çerçeveyi Ayarla’yı tıklatın.

dengelemek

Ne dengelemek için:

Parlaklık

Parlaklık bir örnek noktası (Siyah Nokta) kullanılarak dengelenir.

Seviyeleri

Renk iki numune noktası (Siyah Nokta ve Beyaz Nokta) kullanılarak dengelenir.

Eğriler

Renk, her üç örneklem noktası (Siyah Nokta, Beyaz Nokta ve Orta Nokta) kullanılarak dengelenir.

Siyah nokta

Bu noktayı dengelemek için karanlık bir alana yerleştirin.

Orta nokta

Bu noktayı dengelemek için orta tonlu bir alana yerleştirin.

Beyaz nokta

Dengelemek için bu noktayı aydınlık bir alana yerleştirin.

Örnek boyut

Örneklenen alanların piksel cinsinden yarıçapı.

Colorama etkisi

Colorama efekti, bir görüntüdeki renkleri dönüştürmek ve canlandırmak için çok yönlü ve güçlü bir efekttir. Colorama efektini kullanarak görüntüyü hafifçe tonlayabilir veya renk paletini kökten değiştirebilirsiniz.

Colorama, önce belirli bir renk özniteliğini gri tonlamaya dönüştürür ve ardından gri tonlama değerlerini belirtilen çıktı renk paletinin bir veya daha fazla döngüsüne yeniden ekleyerek çalışır. Çıktı Döngüsü tekerleğinde, çıktı renk paletinin bir döngüsü görünür. Siyah pikseller, tekerleğin üstündeki renge eşlenir; gittikçe daha hafif griler, tekerlek çevresinde saat yönünde ilerleyen arka arkaya renklerle eşleştirilir. Örneğin, varsayılan Ton Döngüsü paleti ile, siyaha karşılık gelen pikseller kırmızı olurken,% 50 griye karşılık gelen pikseller siyan olur.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Andrew Kramer, Video Copilot web sitesinde , gökyüzünü değiştirmenin ilk adımı olarak prosedürel bir mat oluşturmak için Colorama etkisinin kullanıldığını gösteren bir video eğitimi sunmaktadır .

Giriş Aşaması kontrolleri

Faz Al

Giriş olarak kullanılacak renk özelliği. Renk katmanını başka bir katmandan kullanmak için Sıfır’ı seçin.

Faz ekle

Girdi olarak kullanılacak ikinci katman. Yalnızca bu katmanı giriş olarak kullanmak için, Faz Al; Aksi halde, hem Faz Ekleme katmanı hem de efektin uygulandığı katman kullanılır. Aynı katmandan ikinci bir giriş niteliği eklemek için efektin uygulandığı katmanı seçebilirsiniz.

Aşama Ekle

İkinci katmandaki renk niteliği girdi olarak kullanılacak.

Mod ekle

Giriş değerleri nasıl birleştirilir:

Wrap

Her piksel için iki özniteliğin değerlerini ekler. % 100’ün üzerindeki değerler tekrar döngü etrafına sarılır. Örneğin,% 125’lik bir miktar% 25’e kadar kaymaktadır.

Kelepçe

Her piksel için iki özniteliğin değerlerini ekler. % 100’ün üzerindeki değerler% 100’e kırpılır.

Ortalama

Her piksel için iki özniteliğin değerlerini ortalaması alır. Her biri% 0 -% 100 aralığında olan iki değerin ortalaması hiçbir zaman% 100’ün üzerinde olmadığından, bu işlemle sarma ve sıkıştırma hiçbir zaman gerekli değildir. Ortalama bu nedenle öngörülebilir çıktı için en güvenli seçenektir.

Ekran

İkinci katmanı orijinal katmanın üzerine tarar; ikinci katmandaki daha parlak alanlar ilk katmanı aydınlatır ve ikinci katmandaki daha koyu alanlar atılır. Ekran modu, özellikle yangın, mercek parlaması ve diğer ışık efektlerini birleştirmek için kullanışlıdır.

Faz değişimi

Giriş renklerinin eşlemesinin başladığı Çıkış Döngüsü tekerleğindeki nokta. Pozitif bir değer, başlangıç ​​noktasını Çıkış Döngüsü tekerleği etrafında saat yönünde hareket ettirir.

İpucu : Renkleri tekerleğin çevresinde döndürmek için Faz Kaydırmasını hareketlendirin.

Çıkış Döngüsü kontrolleri

Hazır Ayar Paletini Kullan

Çıkış Döngüsü için hazır ayarlar. Üst paletler, hızlı renk düzeltme ve ayarlama işleri için tasarlanmıştır.En alttaki seçenekler, yaratıcı sonuçlar için çeşitli yerleşik renk paletleri sunar.

Çıkış döngüsü

Çıkış Döngüsü tekerleğindeki üçgenlerin renklerini ve konumlarını değiştirerek çıkış renk paletini özelleştirin.Üçgenler, renk tekerleğinde belirli bir rengin oluştuğu konumu belirtir. Üçgenler arasındaki renk, İnterpolat Paleti’nin seçimi kaldırılmadıkça sorunsuz bir şekilde enterpolasyon yapılır. Her Çıkış Döngüsü 1-64 üçgen içerebilir.

 • Bir üçgenin konumunu değiştirmek için üçgeni sürükleyin. Üçgeni 45 derecelik artışlara yapıştırmak için Shift tuşuna basıp sürükleyin. Tekerleğin tepesinde, üçgen, sola mı sağa mı sürüklendiğinize bağlı olarak başlangıç ​​konumuna veya bitiş konumuna oturur.
 • Bir üçgen eklemek için, tekerleğin içine veya yakınına tıklayın ve renk seçiciden bir renk seçin. Bitiş rengi için üst okların soluna hafifçe, başlangıç ​​rengi için hafifçe sağa tıklayın.
 • Bir üçgeni çoğaltmak için üçgeni Ctrl tuşuna basıp sürükleyin (Windows) veya Command tuşuna basıp sürükleyin (Mac OS).
 • Bir üçgeni silmek için, çarktan uzağa sürükleyin.
 • Opaklığı değiştirmek için renk tekerleğinde bir üçgen seçin ve ardından ekli üçgeni opaklık kaydırıcısının üstüne sürükleyin. Opaklık bilgilerinin çıktınızı etkilemesini istiyorsanız, Alfa Değiştir seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Not:

Çıktı Döngüsü’nü canlandırdığınızda, üçgenin konumu ve rengi anahtar kareler arasında enterpolasyon yapar. En iyi sonuçlar için, tüm anahtar karelerin aynı sayıda Çıkış Döngüsü üçgenine sahip olduğundan emin olun.

Döngü tekrarları

Çıkış Döngüsü’nün kaç yinelemesi giriş renk aralığına eşlenir. Varsayılan 1 değeri, giriş aralığını, Çıkış Döngüsü tekerleğinin üstündeki siyah girişden, Saat Yönünde, Çıktı Döngüsü tekerleğinin üst kısmındaki beyaz girişe kadar bir Çıkış Döngüsünün bir yinelemesine eşler. 2 değeri, giriş aralığını Çıkış Döngüsünün iki yinelemesine eşler. Basit bir palet oluşturmak için bu seçeneği kullanın ve bir degrade boyunca birçok kez tekrarlayın.

Enterpolat paleti

Üçgenler arasındaki renkler sorunsuz bir şekilde enterpolasyon yapar. Bu seçenek seçili olmadığında, çıktı renkleri posterleştirilir.

Denetimleri değiştir

Denetimleri değiştir, Colorama efektinin değiştirdiği rengin özniteliklerini belirtir. Görüntülerin ince bir şekilde inceltilmesi için, Giriş Aşaması ve Değiştirme için aynı renk özelliğini seçin. Örneğin, Hue’yu ayarlamak için her iki menüden Hue’yu seçin.

değiştirmek

Değiştirilecek renk özelliği.

Alfa’yı değiştir

Alfa kanalı değerlerini değiştirir.

Not:

Colorama’yı alfa kanalı olan bir katmana uygularsanız ve Çıktı Döngüsü alfa bilgisi içermiyorsa, katmanın kenar yumuşatılmış kenarları pikselli görünebilir. Kenarları yumuşatmak için Alfa Değiştir seçimini kaldırın. Alfa Değiştir seçiliyse ve Çıktı Döngüsü alfa bilgisi içeriyorsa, Değiştir menüsünden Yok seçeneğini seçmiş olsanız bile çıktı etkilenir. Bu yöntemi kullanarak, RGB bilgisini değiştirmeden sadece alfa kanalının seviyelerini ayarlayabilirsiniz.

Boş Pikselleri Değiştir

Colorama etkisinin etkisi saydam piksellere kadar uzanır. (Bu ayar sadece Alfa Değiştir seçiliyse çalışır.)

Piksel Seçimi, Maskeleme ve diğer kontroller

Bu kontroller, efektin hangi pikselleri etkileyeceğini belirler. Piksel Seçimi için Eşleştirme denetimlerinin çalışması için Eşleştirme Modu Kapalı dışındaki herhangi bir şeye ayarlanmalıdır.

Renk eşleştirme

Colorama efektinin değiştirdiği piksel renk aralığının merkezi. Damlalığı kullanarak görüntüdeki belirli bir rengi seçmek için After effects color correction 1, Efekt Kontrolleri panelindeki Efekt anahtarını tıklatarak Colorama efektini geçici olarak kapatın .

Eşleştirme Toleransı

Bir rengin Eşleştirme Renginden ne kadar uzakta olabileceği ve Colorama etkisinden hala etkilenebileceği.Eşleştirme Toleransı 0 olduğunda, Colorama efekti yalnızca Eşleştirme Rengi için seçilen tam rengi etkiler. Eşleşme Toleransı 1 olduğunda, tüm renkler eşleştirilir; bu değer esas olarak Eşleştirme Modunu kapatır.

Eşleşen Yumuşaklık

Eşleşen piksellerin görüntünün geri kalanıyla ne kadar düzgün karışabileceği. Örneğin, kırmızı bir gömlek ve mavi pantolon giyen bir kişinin görüntüsüne sahipseniz ve pantolonun rengini maviden kırmızıya değiştirmek istiyorsanız, eşleşmeyi pantolontaki maviden pantolonun içine yaymak için yumuşak Eşleştirme Yumuşaklığı’nı ayarlayın. pantolonun gölgeleri kıvrılıyor. Çok yüksek bir değere ayarlarsanız, eşleşen, gökyüzünün mavisine yayılır; daha da yükseltirseniz eşleşenler kırmızı forma yayılır.

Eşleştirme modu

Eşleşmeyi belirlemek için hangi renk özellikleri karşılaştırılır. Genel olarak, yüksek kontrastlı grafikler için RGB’yi ve fotoğrafik görüntüler için Chroma’yı kullanın.

Maske Katmanı

Örtü olarak kullanılacak katman. Maskeleme Modu, örtü tanımlamak için Maske Katmanı’nın hangi özelliğinin kullanılacağını belirtir. Örtü, efektin uygulandığı katmanın hangi piksellerinin efektten etkilendiğini belirler.

Kompozit Aşırı Katman

Orijinal katmanın üstüne birleştirilen değiştirilmiş pikselleri gösterir. Yalnızca değiştirilmiş pikselleri göstermek için bu seçeneğin seçimini kaldırın.

Orijinal İle Karıştır

Etkinin şeffaflığı. Efektin sonucu, orijinal sonuç ile karıştırılır, efekt sonucu üstte birleştirilir. Bu değeri ne kadar yüksek ayarlarsanız, efekt de katmanı o kadar az etkiler. Örneğin, bu değeri% 100 olarak ayarlarsanız, efektin katman üzerinde görünür bir sonucu yoktur; Bu değeri% 0 olarak ayarlarsanız, orijinal resim görünmez.

Eğrileri etkisi

Eğriler efekti, bir görüntünün ton aralığını ve ton yanıt eğrisini ayarlar. Düzeyler efekti de ton tepkisini ayarlar, ancak Eğriler efekti size daha fazla kontrol sağlar. Düzeyler efekti ile sadece üç kontrol (açık tonlar, gölgeler ve orta tonlar) kullanarak ayarlamalar yaparsınız. Eğriler efekti ile, 256 nokta ile tanımlanan bir eğri kullanarak girdi değerlerini keyfi olarak çıktı değerlerine eşleyebilirsiniz.

Eğriler efekti ile kullanmak için rasgele haritalar ve eğriler yükleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Eğriler efektini uyguladığınızda, After Effects bir eğri belirtmek için kullandığınız Efekt Kontrolleri panelinde bir grafik görüntüler.

Grafiğin yatay ekseni, piksellerin orijinal parlaklık değerlerini temsil eder (giriş seviyeleri); dikey eksen yeni parlaklık değerlerini (çıkış seviyeleri) temsil eder. Varsayılan diyagonal satırda, tüm piksellerin aynı giriş ve çıkış değerleri vardır. Eğriler, solda gölgeler (0) ile 0 ila 255 (8 bit) veya 32768 (16 bit) arasındaki parlaklık değerlerini görüntüler.

Grafiğin boyutunu değiştirmek için, grafiğin üzerindeki farklı yeniden boyutlandırma düğmelerini tıklayın.

Eğriler efektini kullanın

 • Efekt> Renk Düzeltme> Eğriler’i seçin.
 • Görüntünün birden fazla renk kanalı varsa, Kanal menüsünden ayarlamak istediğiniz kanalı seçin. RGB, tüm kanalları tek bir eğri kullanarak değiştirir.

  Kanal menüsünü kullanmadan tek tek renk kanallarının eğrilerini doğrudan seçebilir ve değiştirebilirsiniz.

  Not:

  Eğriler efektindeki eğrileri otomatik olarak ayarlamak için, Efekt Kontrolleri panelindeki eğrilerin altındaki Otomatik düğmesini tıklayın.

  Bu otomatik ayar, renkli ve fotoğrafçılık uzmanları tarafından çok çeşitli giriş görüntülerinde gerçekleştirilen eğri ayarlamaları veritabanına dayanır. Bir görüntüye yapılan ayar, benzer renk dağılımlarına sahip giriş görüntülerine referans vermek için yapılan ayarlamalar arasında bir enterpolasyondur.

 • Bir eğriyi değiştirmek veya çizmek için Bezier aracını ve Kurşun Kalem aracını kullanın. (Bir aracı etkinleştirmek için, Bezier düğmesini veya Kurşun Kalem düğmesini tıklayın After effects color correction 2.)

Not:

Eğriyi yumuşatmak için Pürüzsüz  düğmesine tıklayın. Eğriyi bir çizgiye sıfırlamak için Sıfırla  düğmesine tıklayın.

Eğri tipi, onu değiştirmek için kullanılan son takım tarafından belirlenir. Kurşun Kalem aracı tarafından değiştirilmiş rasgele harita eğrilerini .amp (Photoshop arama) dosyaları olarak kaydedebilirsiniz. Bezier aracı tarafından değiştirilen eğrileri .acv (Photoshop spline) dosyaları olarak kaydedebilirsiniz.

Efekti eşitlemek

Eşitle efekti, daha tutarlı bir parlaklık veya renk bileşeni dağıtımı üretmek için görüntünün piksel değerlerini değiştirir. Efekt, Adobe Photoshop’taki Equalize komutuna benzer şekilde çalışır. 0 alfa (tamamen saydam) değerleri olan pikseller dikkate alınmaz, bu nedenle maskelenmiş katmanlar maske alanına göre eşitlenir.

Bu efekt 8-bpc renkle çalışır.

Efekti eşitlemek

Orijinal (solda) ve efekt uygulanmış (sağda)

 

eşitlemek

RGB, görüntüyü kırmızı, yeşil ve mavi bileşenlere göre eşitler. Parlaklık, görüntüyü her pikselin parlaklığına göre eşitler. Photoshop Style, görüntüdeki piksellerin parlaklık değerlerini, tüm parlaklık düzeyleri aralığını daha eşit temsil edecek şekilde yeniden dağıtarak eşitlenir.

Eşitlenecek Miktar

Parlaklık değerlerinin ne kadar yeniden dağıtılacağı. % 100’de, piksel değerleri mümkün olduğunca eşit bir şekilde yayılır; düşük yüzdeler daha az piksel değerini yeniden dağıtır.

Pozlama etkisi

Bir kerede bir kanala veya bir kerede tüm kanallara çekimlerde ton ayarlamaları yapmak için Pozlama efektini kullanın. Pozlama efekti, görüntüyü yakalayan kameranın pozlama ayarını (f-stop olarak) değiştirmenin sonucunu simüle eder. Pozlama efekti, proje için geçerli renk alanında değil, doğrusal bir renk alanında hesaplamalar yaparak çalışır. Pozlama efekti, 32 bpc renkli, yüksek dinamik aralıklı (HDR) görüntülerde ton ayarlamaları yapmak için tasarlanmıştır, ancak efekti 8 bpc ve 16 bpc görüntülerde kullanabilirsiniz.

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

usta

Tüm kanalları aynı anda ayarlayın.

Bireysel Kanallar

Kanalları ayrı ayrı ayarlayın.

Poz

Fotoğrafı çeken kameradaki pozlama ayarını simüle ederek tüm ışık yoğunluğu değerlerini sabit olarak çarpma. Pozlama birimleri f-stop’lar.

dengelemek

Vurgularda minimum değişiklikle gölgeleri ve orta tonları koyulaştırır veya parlaklaştırır.

Gamma düzeltmesi

Görüntüye ek bir güç eğrisi ayarı eklemek için kullanılacak gama düzeltmesi miktarı. Daha yüksek değerler görüntüyü daha açık yapar; düşük değerler görüntüyü daha koyu yapar. Negatif değerler sıfıra yansıtılır (yani, negatif kalırlar ancak yine de pozitifmiş gibi ayarlanmışlardır). Varsayılan değer 1.0’dır; bu, ek ayar gerektirmez.

Bypass Lineer Işık Dönüşümü

Pozlama efektini ham piksel değerlerine uygulamak için seçin. Bu seçenek, Color Profile Converter efektini kullanarak renkleri elle yönetiyorsanız yararlı olabilir.

Gama / Kaide / Kazanç efekti

Gamma / Pedestal / Gain efekti, yanıt eğrisini her kanal için bağımsız olarak ayarlar. Kaide ve kazanç için, 0.0 değeri tamamen kapalıdır ve 1.0 değeri tamamen açıktır.

Siyah Streç kontrolü, tüm kanalların düşük piksel değerlerini yeniden eşler. Büyük Siyah Streç değerleri karanlık alanları aydınlatır. Gama, ara eğrinin şeklini açıklayan bir üs belirtir. Pedestal ve Gain kontrolleri, bir kanal için elde edilebilecek en düşük ve en yüksek çıkış değerini belirtir.

Bu efekt 8-bpc renkle çalışır.

Ton / Doygunluk efekti

Ton / Doygunluk efekti, görüntüdeki tek tek renk bileşenlerinin tonunu, doygunluğunu ve açıklığını ayarlar. Bu etki renk tekerleğine dayanmaktadır. Tonu veya rengi ayarlamak, renk tekerleğinin etrafındaki hareketi temsil eder. Doygunluğun veya rengin saflığının ayarlanması, yarıçapı boyunca bir hareketi temsil eder. RGB’ye dönüştürülmüş gri tonlamalı bir görüntüye renk eklemek veya bir RGB görüntüye renk eklemek için Renklendirme kontrolünü kullanın.

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Kanal Kontrolü

Ayarlamak istediğiniz renk kanalı. Tüm renkleri bir kerede ayarlamak için Master’ı seçin.

Kanal Aralığı

Kanal Kontrol menüsünden seçilen renk kanalının tanımı. İki renk çubuğu renkleri renk tekerleğindeki sıralarına göre gösterir. Üst renk çubuğu ayardan önceki rengi gösterir; Alt çubuk, ayarlamanın tüm renk tonlarını tam doygunlukta nasıl etkilediğini gösterir. Herhangi bir ton aralığını düzenlemek için ayar düğmesini kullanın.

Master Hue

Kanal Kontrolü menüsünden seçilen kanalın genel renk tonunu belirtir. Genel tonu değiştirmek için renk tekerleğini temsil eden kadranı kullanın. Kadranın üzerinde gösterilen altı çizili değer, tekerleğin etrafındaki dönme derecesini bir pikselin orijinal renginden yansıtır. Pozitif bir değer saat yönünde dönüşü gösterir; negatif bir değer saat yönünün tersine rotasyonu gösterir. Değerler –180 ile +180 arasındadır.

Master Doygunluğu, Master Hafifliği

Kanal Kontrolü menüsünden seçilen kanalın genel doygunluğunu ve açıklığını belirtin.Değerler –100 ila +100 arasındadır.

Renklendirme

RGB’ye dönüştürülen gri tonlamalı bir görüntüye renk ekler veya bir RGB görüntüye renk ekler; örneğin, renk değerlerini bir ton olarak azaltarak çift tonlu bir görüntü gibi görünmesini sağlar.

Tonu Renklendir, Doygunluğu Renklendir, Hafifliği Renklendir

Kanal Kontrol menüsünden seçilen renk aralığının tonunu, doygunluğunu ve açıklığını belirtin. After Effects, yalnızca Kanal Kontrolü menü seçimine yönelik kaydırıcıları görüntüler.

Ton / Doygunluk efekti, daha hızlı görüntü elde etmek için GPU hızlandırmasını kullanır.

Renkleri Ton / Doygunluk efektiyle ayarlama

 • Efekt> Renk Düzeltme> Ton / Doygunluk’u seçin.
 • Kanal Kontrolü menüsünde, hangi renkleri ayarlayacağınızı seçin:

  • Tüm renkleri bir kerede ayarlamak için Master’ı seçin.
  • Ayarlamak istediğiniz renk için önceden ayarlanmış bir renk aralığı seçin ve ardından bu renk aralığı için kaydırıcıları kullanın.
 • Ton için bir değer yazın veya kadranı sürükleyin.
 • Doygunluk için bir değer yazın veya kaydırıcıyı sürükleyin. Renk, seçilen piksellerin başlangıç ​​renk değerlerine göre renk tekerleğinin merkezinden uzağa veya ortasına doğru kayar.
 • Hafiflik için bir değer yazın veya sürgüyü sürükleyin.

Bir görüntüyü renklendirin veya monoton bir sonuç oluşturun

 • Efekt> Renk Düzeltme> Ton / Doygunluk’u seçin.
 • Renklendir’i seçin. Görüntü, geçerli ön plan renginin tonuna dönüştürülür. Her pikselin açıklık değeri değişmez.
 • İsterseniz yeni bir renk seçmek için Renk Tonunu kadranını sürükleyin.
 • Renk Doygunluğunu Renklendir ve Hafifliğini Renklendir kaydırıcısını sürükleyin.

Ton / Doygunluk efekti ayarlarının aralığını değiştirme

 • Kanal Kontrolü menüsünden, tek bir renk seçin. (Varsayılan olarak, bir renk bileşeni seçtiğinizde seçilen renk aralığı 30 ° genişliğindedir, her iki tarafta 30 ° düşüşle. Düşüşün çok düşük ayarlanması görüntüde titreme yapabilir.)
 • Aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

  • Aralığı etkilemeden tüy miktarını ayarlamak için beyaz üçgenlerden birini veya her ikisini sürükleyin.
  • Aralığı ayarlamak için dikey beyaz çubuklardan birini veya her ikisini sürükleyin. Menzili arttırmak düşmeyi azaltır ve bunun tersi de geçerlidir.

Renk efekti bırakın

Renk Bırak efekti, Renk Bırakarak tarafından belirtilen renge benzeyen renkler dışındaki bir katmandaki tüm renkleri desatüre eder. Örneğin, topun turuncu rengi haricinde bir basketbol oyununun filmi çözülebilir.

John Dickinson, Motionworks web sitesinde Leave Color efektini kullanmaya bir örnek sunmaktadır .

Bu efekt 8-bpc renkle çalışır.

Dekolor Miktarı

Kaldırılacak renk ne kadar. % 100, görüntünün seçilen renge benzemeyen alanlarının grinin tonları gibi görünmesine neden olur.

Hoşgörü

Renk eşleştirme işleminin esnekliği. % 0, Renk Kalanı ile tam olarak eşleşen pikseller dışındaki tüm pikselleri temizler.% 100 renk değişimine neden olmaz.

Kenar yumuşaklığı

Renk sınırlarının yumuşaklığı. Yüksek değerler renkten griye geçişi yumuşatır.

Renkleri Eşleştir

RGB değerlerinin mi yoksa HSB değerlerinin mi karşılaştırılacağını belirler. Genellikle görüntünün daha fazlasını çözen daha katı eşleme yapmak için RGB Kullanma’yı seçin. Örneğin, koyu mavi, açık mavi ve orta mavi bırakmak için, HSB Kullan’ı seçin ve Bırakılacak Renk olarak mavinin herhangi bir tonunu seçin.

Seviyeleri etkisi

Seviyeler efekti, giriş rengi veya alfa kanalı seviyeleri aralığını gama değeri tarafından belirlenen değerlerin bir dağılımıyla yeni bir çıktı düzeyleri aralığına yeniden eşler. Bu efekt, Photoshop’ta Düzeyler ayarıyla aynı şekilde çalışır. Bu efekt daha hızlı görüntü oluşturma için GPU hızlandırma kullanır.

Düzeyler efekti, 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Seviyeleri etkisi

Orijinal (solda) ve efekt uygulanmış (sağda)

 

Kanal menüsünden Alfa’yı seçerek, bir matın tamamen opak veya tamamen saydam alanlarını yarı saydam olarak dönüştürmek veya yarı saydam alanları tamamen opak veya tamamen saydam olarak dönüştürmek için Düzeyler efektini kullanabilirsiniz. Saydamlık tek renkli alfa kanalına dayandığından, bu efekt için yapılan kontroller tam saydamlığı siyah olarak ve tam saydamlığı beyaz olarak belirtir .

 • Bir yarı saydam alanı tamamen saydam hale dönüştürmek için Çıktı Siyahı Seviyesi 0 ve Girdi Siyahı Seviyesi’ni kullanın.
 • Bir yarı saydam alanı tamamen opak hale getirmek için 1.0 Beyaz Çıktı Düzeyi ve 1.0 Beyaz Giriş değerini kullanın.
 • Yarı saydam olacak bir dizi tamamen saydam alanı dönüştürmek için 0’dan büyük Çıkış Siyah Düzeyi kullanın.
 • Yarı saydam olacak bir dizi tamamen opak alan dönüştürmek için Çıktı Beyaz Seviyesi 1.0’dan daha az kullanın.

Not:

Düzeyler (Bireysel Kontroller) efekti, Düzeyler efekti gibi işlev görür, ancak her kanal için ayrı renk değerlerini ayarlamanıza izin verir, böylece bireysel özelliklere ifadeler ekleyebilir veya bir özelliği diğerlerinden bağımsız olarak hareketlendirebilirsiniz. (Bkz. Seviyeler (Bireysel Kontroller) etkisi .)

Kanal

Değiştirilecek kanallar.

Histogram

Görüntüdeki her parlaklık değerine sahip piksel sayısını gösterir. (Bkz. Renk düzeltme, renk derecelendirme ve renk ayarı .)

İpucu : Tüm renk kanalları için histogramların renklendirilmiş sürümlerini göstermek ve yalnızca Kanal menüsünde seçilen kanal veya kanallar için histogramı göstermek arasında geçiş yapmak için histograma tıklayın.

Siyah Giriş ve Siyah Çıkış

Giriş görüntüsündeki, Giriş Siyahı değerine eşit bir parlaklık değerine sahip pikseller, Çıkış Siyahı değerlerine yeni parlaklık değerleri olarak verilir. Giriş Siyah değeri, histogramın altındaki sol üst üçgenle temsil edilir. Çıktı Siyahı değeri, histogramın altındaki sol alt üçgenle temsil edilir.

Beyaz Giriş ve Beyaz Çıkış

Giriş görüntüsündeki, Giriş Beyazı değerine eşit bir parlaklık değerine sahip pikseller, Çıkış Parlaklığı değerine yeni parlaklık değerleri olarak verilir. Giriş Beyaz değeri, histogramın altındaki sağ üst üçgen ile gösterilir. Çıktı Beyaz değeri, histogramın altındaki sağ alt üçgenle temsil edilir.

Gama

Çıktı görüntüsündeki parlaklık değerlerinin dağılımını belirleyen güç eğrisinin üssü. Gama değeri, histogramın altındaki orta üçgenle temsil edilir.

Siyah Çıktıya Klip ve Siyah Çıktıya Klip

Bu kontroller, Giriş Siyahı değerinden küçük veya Giriş Beyazı değerinden daha büyük olan parlaklık değerlerine sahip piksellerin sonuçlarını belirler. Kırpma açıksa, Siyah Giriş değerinden daha düşük parlaklık değerine sahip pikseller Siyah Çıkış değerine eşlenir; Beyaz Giriş değerinin üzerindeki parlaklık değerlerine sahip pikseller, Beyaz Çıkış değerine eşlenir. Kırpma kapalıysa, sonuçta ortaya çıkan piksel değerleri Çıkış Siyahı değerinden daha düşük veya Çıkış Beyazı değerinden daha düşük olabilir ve Gama değeri etkilenir.

Seviyeler (Bireysel Kontroller) etkisi

Düzeyler (Bireysel Kontroller) efekti, Düzeyler efekti gibi işlev görür, ancak her kanal için ayrı renk değerlerini ayarlamanıza olanak tanır. Sonuç olarak, bireysel özelliklere ifadeler ekleyebilir veya bir özelliği diğerlerinden bağımsız olarak hareketlendirebilirsiniz. Her kontrolü ayrı ayrı görmek için genişletmek üzere kanal renginin yanındaki oku tıklayın. Daha hızlı oluşturma işlemleri için bu efekt GPU hızlandırmasını kullanır.

Bu efekt için kontroller hakkında bilgi için, bkz. Seviye efekti .

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Seviyeler (Bireysel Kontroller) etkisi

Orijinal (solda) ve efekt uygulanmış (sağda)

 

Fotoğraf Filtresi efekti

Fotoğraf Filtresi efekti, objektiften geçen ışığın renk dengesini ve renk sıcaklığını ayarlamak ve filmi göstermek için kamera lensinin önüne renkli bir filtre koyma tekniğini taklit eder. Bir görüntüye renk ayarı uygulamak için bir renk hazır ayarı seçebilir veya renk seçiciyi veya damlalığı kullanarak özel bir renk belirleyebilirsiniz.

Fotoğraf Filtresi efekti denetimlerini aşağıdakileri yapmak için kullanabilirsiniz:

 • Filtre rengi için renk hazır ayarı kullanmak için, Filtre açılır menüsünden bir seçenek belirleyin.
 • Filtre rengine özel bir renk seçmek için, renk seçiciyi kullanarak bir renk seçmek üzere Renk kontrolünün renk örneğini tıklatın veya damlalığı tıklayıp bilgisayar ekranında herhangi bir rengi tıklatın.
 • Görüntüye uygulanan renk miktarını ayarlamak için, Yoğunluğu ayarlayın.
 • Görüntünün efektle kararmadığından emin olmak için Parlaklığı Koru’yu seçin.

Not:

Photoshop’ta oluşturulan Fotoğraf Filtresi ayarlama katmanlarını korumak için, Photoshop dosyasını After Effects projenize çekim yerine kompozisyon olarak içe aktarın. Varsayılan Photoshop renk ayarlarınızı değiştirdiyseniz, After Effects, Fotoğraf Filtresinin rengiyle tam olarak eşleşemeyebilir.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır. After Effects CS6 veya sonraki sürümlerinde, bu efekt 32 bit renkte çalışır.

Isıtma Filtresi (85) ve Soğutma Filtresi (80)

Görüntüdeki beyaz dengesini ayarlayan renk dönüştürme filtreleri. Görüntünün daha düşük bir renk sıcaklığı olan bir ışıkla (sarımsı) fotoğraflanması durumunda, Soğutma Filtresi (80), ortam ışığının düşük renk sıcaklığını telafi etmek için görüntü renklerini daha mavi yapar. Bunun tersine, fotoğraf daha yüksek bir renk sıcaklığına (mavimsi) çekilmişse, Isınma Filtresi (85) ortamdaki ışığın daha yüksek renk sıcaklığını telafi etmek için görüntü renklerini daha sıcak yapar.

Isıtma Filtresi (81) ve Soğutma Filtresi (82)

Görüntünün renk kalitesinde küçük ayarlamalar için ışık dengeleme filtreleri. Isıtma Filtresi (81) görüntüyü daha sıcak (sarı) ve Soğutma Filtresi (82) görüntüyü daha soğuk (mavi) yapar.

Bireysel renkler

Seçtiğiniz renk ön ayarına bağlı olarak görüntüye bir ton ayarı uygulayın. Renk seçiminiz, Fotoğraf Filtresi komutunu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bir fotoğrafta renk tonu varsa, renk tonunu nötrleştirmek için tamamlayıcı bir renk seçebilirsiniz. Özel renk efektleri veya geliştirmeleri için renkler de uygulayabilirsiniz. Örneğin, Sualtı rengi, sualtı fotoğrafçılığı için ortak olan yeşilimsi mavi renk tonunu simüle eder.

PS Rasgele Harita etkisi

PS Rasgele Harita efekti, yalnızca Rasgele Harita efektini kullanan After Effects’in önceki sürümlerinde oluşturulan projelerle uyumluluk sağlamak için tasarlanmıştır. Yeni iş için Eğriler efektini kullanın.

PS İsteğe Bağlı Harita efekti, Photoshop keyfi harita dosyasını bir katmana uygular. Rasgele bir harita, görüntünün parlaklık seviyelerini ayarlayarak belirli bir parlaklık aralığını daha koyu veya daha parlak tonlara yeniden ayarlar. Photoshop’taki Eğriler penceresinde, resmin tamamı veya tek tek kanallar için isteğe bağlı bir harita dosyası oluşturabilirsiniz.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Efekt Kontrolleri panelindeki Seçenekler ile isteğe bağlı bir harita dosyasını içe aktarabilir ve uygulayabilirsiniz. After Effects’e yüklendiğinde, belirtilen rasgele harita, nasıl oluşturulduğuna bağlı olarak katmana veya katmanın bir veya daha fazla kanalına uygulanır. İsteğe bağlı bir harita seçmezseniz, After Effects varsayılan haritayı (parlaklığın doğrusal dağılımı) katmana uygular. .Acv veya Photoshop spline dosyalarını After Effects PS İsteğe Bağlı Harita efektine içe aktaramasanız da, Photoshop’taki After Effects Curves efektiyle uyumlu dosyalar oluşturmak için bu dosyaları Photoshop’ta dönüştürebilirsiniz.

Not:

.Acv ve Photoshop spline dosyalarını dönüştürmek için .acv dosyasını (Windows) veya Photoshop spline dosyasını (Mac OS) Eğriler iletişim kutusuna yükleyin, Kurşun Kalem aracını tıklatın ve ardından dosyayı bir .amp dosyası olarak kaydedin (Windows) veya Photoshop arama dosyası (Mac OS).

Faz

İsteğe bağlı harita üzerinden geçiş yapar. Aşamayı artırmak, keyfi haritayı sağa kaydırır (Eğriler iletişim kutusunda göründüğü gibi); fazı azaltmak, haritayı sola kaydırır.

Faz Haritasını Alfaya Uygula

Belirtilen eşlemi ve fazı, katmanın alfa kanalına uygular. Belirtilen harita bir alfa kanalı içermiyorsa, After Effects, alfa kanalı için varsayılan haritayı (parlaklığın doğrusal dağılımı) kullanır.

Seçici renk efekti

Seçici renk düzeltme, bir görüntüdeki birincil renk bileşenlerinin her birinde proses renk miktarını değiştirmek için tarayıcılar ve ayırma programları tarafından kullanılan bir tekniktir. Bir işlem rengi miktarını, herhangi bir ana renkte, diğer ana renkleri etkilemeden, seçici olarak değiştirebilirsiniz. Örneğin, mavi bileşendeki mavi rengi değişmeden bırakırken görüntünün yeşil bileşenindeki camgöbeğini azaltmak için seçici renk düzeltmesini kullanabilirsiniz.

Not:

Seçici Renk efekti, öncelikle Seçici Renk ayarlama katmanı türünü kullanan Photoshop’tan içe aktarılan belgelere uygunluk sağlamak için Önce Efektler bölümünde sağlanır.

Seçici Renk bir görüntüyü ayarlamak için CMYK renklerini kullanmasına rağmen, onu RGB görüntülerde kullanabilirsiniz.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Yöntem menüsünden iki değerden birini seçin:

bağıl

Mevcut camgöbeği, macenta, sarı veya siyah miktarını toplam yüzdesine göre değiştirir. Örneğin,% 50 macenta olan bir pikselle başlayıp% 10 eklerseniz, macentaya% 5 eklenir (toplam% 55 macenta için% 5,% 50’nin% 10’u =% 5). (Bu seçenek, hiçbir renk bileşeni içermeyen saf beyazı ayarlayamaz.)

 

kesin

Rengi mutlak değerlerde ayarlar. Örneğin,% 50 macenta olan bir pikselle başlar ve% 10 eklerseniz macenta mürekkep toplam% 60 olarak ayarlanır.

Not:

Ayarlama, bir rengin Renkler menüsündeki seçeneklerden birine ne kadar yakın olduğuna bağlıdır. Örneğin,% 50 macenta beyaz ve saf macenta arasında ortadadır ve iki renk için tanımlanan orantılı bir düzeltme karışımı alır.

Etkilenen renk, Renk menüsünde seçilen renktir.

Details özellik grubu renkleri ayarlamak için alternatif bir arabirim sağlar ve Zaman Çizelgesi panelinde gösterilen özelliklerle eşleşir.

Gölge / Vurgu efekti

Gölge / Açık Ton efekti, görüntüdeki gölgeli nesneleri aydınlatır ve görüntüdeki vurguları azaltır. Bu efekt bütün bir görüntüyü karartmaz veya aydınlatmaz; çevresindeki pikselleri temel alarak gölgeleri ayarlar ve bağımsız olarak vurgular. Bir görüntünün genel kontrastını da ayarlayabilirsiniz. Varsayılan ayarlar, arka plan aydınlatma sorunları olan görüntüleri düzeltmek içindir.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Gölge / Vurgu efekti

Orijinal (solda) ve efekt uygulanmış (sağda)

 

Otomatik Miktarlar

Bu seçenek seçildiğinde, Gölge Miktarı ve Vurgulama Miktarı değerleri dikkate alınmaz ve gölgelerin ayrıntılarını aydınlatmak ve geri yüklemek için otomatik olarak belirlenen miktarlar kullanılır. Bu seçeneğin seçilmesi, Geçici Yumuşatma kontrolünü de etkinleştirir.

Gölge Tutarı

Görüntüdeki gölgeleri hafifletmek için kullanılan miktar. Bu kontrol yalnızca Otomatik Miktarlar seçimini kaldırırsanız etkindir.

Tutarı vurgula

Koyulaşacak miktar görüntüde vurgulanır. Bu kontrol yalnızca Otomatik Miktarlar seçimini kaldırırsanız etkindir.

Zamansal Yumuşatma

Bitişik karelerin aralığı, her karenin çevresindeki karelere göre gerekli düzeltme miktarını belirlemek için saniye cinsinden analiz edilir. Geçici Yumuşatma 0 ise, her çerçeve etrafındaki çerçevelere bakılmaksızın bağımsız olarak analiz edilir. Geçici Yumuşatma, zaman içinde daha yumuşak görünen düzeltmelere neden olabilir.

Sahne Tespiti

Bu seçenek seçilirse, çevre çerçeveler geçici yumuşatma için analiz edildiğinde, sahne değişikliğinin ötesindeki kareler göz ardı edilir.

Orijinal İle Karıştır

Etkinin şeffaflığı. Efektin sonucu, orijinal sonuç ile karıştırılır, efekt sonucu üstte birleştirilir. Bu değeri ne kadar yüksek ayarlarsanız, efekt klibi o kadar az etkiler. Örneğin, bu değeri% 100 olarak ayarlarsanız, efektin klipte görünür bir sonucu yoktur; Bu değeri% 0 olarak ayarlarsanız, orijinal resim görünmez.

Aşağıdaki kontrolleri ortaya çıkarmak için Diğer Seçenekler kategorisini genişletin:

Gölge Ton Genişliği ve Ton Genişliğini Vurgula

Gölgelerde ve tonlarda ayarlanabilir ton aralığı. Düşük değerler, ayarlanabilir aralığı sırasıyla en karanlık ve en aydınlık bölgelere sınırlar. Daha yüksek değerler ayarlanabilir aralığı genişletir. Bu kontroller ayarlamak için bölgeleri izole etmek için kullanışlıdır. Örneğin, orta tonları etkilemeden karanlık bir alanı aydınlatmak için, Düşük Gölge Ton Genişliği değerini, Gölge Miktarını ayarladığınızda görüntünün yalnızca en karanlık alanlarını aydınlatacak şekilde ayarlayın. Belirli bir görüntü için çok büyük bir değer belirtmek, koyu ve açık renkli kenarların etrafında haleler oluşturabilir.Varsayılan ayarlar bu eserleri azaltmaya çalışır. Gölge veya Vurgulama Miktarı değeri çok büyükse bu haleler oluşabilir; bu değerleri azaltarak da azaltılabilirler.

Gölge Yarıçapı ve Vurgu Yarıçapı

Pikselin bir gölgede mi yoksa bir vurguda mı kaldığını belirlemek için efektin kullandığı bir piksel etrafındaki alanın yarıçapı (piksel cinsinden). Genel olarak, bu değer görüntüdeki ilgilenilen konunun boyutuna kabaca eşit olmalıdır.

Renk düzeltmesi

Efektin ayarlanmış gölgelere ve vurgulara uyguladığı renk düzeltme miktarı. Örneğin, Gölge Miktarı değerini artırırsanız, orijinal resimde koyu olan renkleri ortaya çıkarırsınız; bu renklerin daha canlı olmasını isteyebilirsiniz. Renk Düzeltme değeri ne kadar yüksek olursa, bu renkler o kadar doymuş hale gelir. Gölgelerde ve vurgularda yaptığınız düzeltme ne kadar önemli olursa, kullanılabilir renk düzeltmesi aralığı da o kadar yüksek olur.

Not:

Rengi tüm görüntünün üzerinde değiştirmek istiyorsanız, Gölge / Açık Ton efektini uyguladıktan sonra Ton / Doygunluk efektini kullanın.

Orta Ton Kontrastı

Efektin orta tonlara uyguladığı kontrast miktarı. Daha yüksek değerler, yalnızca orta tonlardaki kontrastı artırırken, aynı anda gölgeleri de koyulaştırır ve vurguları aydınlatır. Negatif bir değer kontrastı azaltır.

Siyah Klip, Beyaz Klip

Gölgelerin ve vurguların ne kadarı yeni aşırı gölgeye kırpılır ve görüntüdeki renkler vurgulanır. Kırpma değerlerini çok yüksek ayarlamak gölgelerdeki veya açık tonlardaki ayrıntıları azaltır. % 0.0 ile% 1 arasında bir değer önerilmektedir. Varsayılan olarak, gölge ve açık ton pikselleri% 0,1 oranında kırpılır – bu, görüntüdeki en koyu ve en açık pikselleri tanımlarken, daha sonra siyah çıktısı ve beyaz çıktısı için eşlenen her iki uçtaki ilk% 0.1’in göz ardı edilmesidir. Bu yöntem, siyah giriş ve beyaz giriş değerlerinin aşırı piksel değerlerinden ziyade temsili temel almasını sağlar.

Renk efekti

Renk Tonu efekti, her piksele ait renk değerlerini Siyah Eşleme Haritası ile Beyaz Eşleme Haritası tarafından belirtilen renkler arasındaki bir değerle değiştirerek bir katmana ton uygular. Siyah ve beyaz arasında parlaklık değerleri olan piksellere ara değerler atanır. Renk Tonu Miktarı, efektin yoğunluğunu belirtir. Bu efekt daha hızlı görüntülenmesi için GPU ile hızlandırılmıştır. Harita Siyahına Git ve Harita Beyaza parametrelerinin renk değerlerini değiştirmek için Renkleri Değiştir düğmesini tıklatın.

Daha karmaşık renk tonları için Colorama efektini kullanın.

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Ton efekti-Orijinal (solda) ve efekt uygulanmış (sağda)

Orijinal (solda) ve efekt uygulanmış (sağda)

 

Renk Tonu efekti, daha hızlı görüntü elde etmek için GPU hızlandırmasını kullanır.

Triton etkisi

Tritone efekti, parlak, koyu ve orta ton piksellerini seçtiğiniz renklerle eşleyerek katmanın renk bilgilerini değiştirir. Tritone efekti, orta ton kontrolü dışında Ton efekti gibidir.

Bu efekt 8-bpc, 16-bpc ve 32-bpc renkle çalışır.

Orijinal İle Karıştır

Etkinin şeffaflığı. Efektin sonucu, orijinal sonuç ile karıştırılır, efekt sonucu üstte birleştirilir. Bu değeri ne kadar yüksek ayarlarsanız, efekt de katmanı o kadar az etkiler. Örneğin, bu değeri% 100 olarak ayarlarsanız, efektin katman üzerinde görünür bir sonucu yoktur; Bu değeri% 0 olarak ayarlarsanız, orijinal resim görünmez.

Titreşim etkisi

Vibrance etkisi doygunluğu ayarlar, böylece renkler tam doygunluğa yaklaşırken kırpma en aza indirilir. Orijinal görüntüde daha az doygun olan renkler, orijinal görüntüde zaten doymuş olan renklerden daha fazla olan Vibrance ayarlarından etkilenir.

Vibrance etkisi özellikle aşırı doygun cilt tonları olmayan bir görüntüdeki doygunluğu artırmak için kullanışlıdır. Renklerin macentadan turuncuya kadar tonlardaki doygunluğu, Vibrance ayarlarından daha az etkilenir.

Bu efekt 8-bpc ve 16-bpc renkle çalışır.

Daha az doygun renkleri daha fazla doygun renklerden daha fazla etkilemek ve ten tonlarını korumak için Vibrance özelliğini değiştirin. Tüm renklerin doygunluğunu eşit olarak ayarlamak için Doygunluk özelliğini değiştirin.

Vibrance efekti, Photoshop’taki Vibrance ayar katmanı türünü temel alır.

Video Sınırlayıcı etkisi

Video Limiter efekti, video sinyalini proje çalışma alanındaki yasal aralıklara klipsler. Yayın için bu aralıklar IRE birimlerinde ölçülür. 100 IRE, 32 bpc projede 1,0 kanal değerine veya 8 bpc projede 255 değerine karşılık gelir.

Yayın spesifikasyonlarını karşılamak için video sinyallerinin renklilik ve parlaklık değerlerini sınırlayabilirsiniz. Bu GPU ile hızlandırılmış efekti uygulamak için Efektler> Renk Düzeltme’yi seçin . Kompozisyonunuzu sınırlandırmak için ayrı katmanlara veya bir ayar katmanına uygulayabilirsiniz. Benzer ancak daha eski, yalnızca 8 bpc yalnızca Yayın Renkleri efekti yerine Video Sınırlayıcı efektini kullanabilirsiniz .