«

Alan adı transferi nasıl yapılır

Alan adı transferi nasıl yapılır

Alan adı ya da diğer bir adı ile Domain bir. Bir siteyi oluşturan 3 temel terimden birisidir. Alan Adı, Alan Adı Uzantısı ve Hosting , Web sitesinin yayınlanmasını sağlayan herkes tarafından bilinen web terimleridir.

[mks_separator style=”solid” height=”5″]

Formül üzerinde anlatmak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilir düşüncesi ile;

[mks_col]

[mks_one_third]Skdeniz (Alan Adı)[/mks_one_third]

[mks_one_third].com (Alan Adı Uzantısı[/mks_one_third]

[mks_one_third]109.232.216.182 (Hosting ip adresi)[/mks_one_third]

[/mks_col][mks_separator style=”solid” height=”5″]

Alan Adı transferi işlemi yaparken nelere dikkat etmeliyim

Alan Adı transferi yaparken dikkat edilmesi gereken ciddi sorunlara neden olabilecek hususlar vardır.

Eğer Alan adı yönetme yetkiniz bulunmuyor ise yine tehlike altındasınızdır. İlk Fırsatta ücretli/ücretsiz alan adı transfer kodunun tarafınıza iletilmesini talep edin bazı firmalar kampanyalı olduğu için alan adı transfer kodunu ücret karşılığında iletebiliyor. [mks_separator style=”solid” height=”5″]

Alan adı transfer kodu (epp kodu) ileteceğiniz firma hakkında araştırma yapın. Bilindik firmalar ile çalışın firma önerisi olarak sizlere bu makalemde türkiyenin en kaliteli hosting firmalarını anlatan bir makale yazdım. Bu firmalar’dan biriyle gözünüz kapalı çalışabilirsiniz.[mks_separator style=”solid” height=”5″]

Alan adı transferinin tüm dünya genelinde ortalama 7/10 gün arası sürmektedir. Bu süre içerisinde eski alan adı yönetim panelinden ns (NameServer) güncellemesi ve whois bilgilerinin güncellemesini gerçekleştirebilirsiniz.

[mks_separator style=”dotted” height=”6″]

Alan adı transferi nasıl yapılır

Alan adı transferi nasıl yapılır

Alan Adı transferi yaparken  yapılması gereken 2 basit işlem sonrasında sadece beklemekten başka yapılacak bir işlem kalmıyor global‘de yani tüm dünya genelinde transfer süreleri 7/10 gün arası sürmekte bu yüzden taşıma süresi az olan firma arayışına girmenizi istemem.[mks_separator style=”solid” height=”5″]

Alan adı transferi nasıl yapılır ‘a başlarken 

İlk olarak şuan ki alan adı yönetim panelin’de epp kodu al bölümü bazı hosting firmalar’da aktifken bazı firmalarda destek talebi oluşturularak verilmektedir.bunu panelinize girerek öğrenebilirsiniz eğer epp kodu al butonu yok ise destek talebi oluşturarak kodu alabilirsiniz.[mks_separator style=”solid” height=”5″]

İkincil olarak transfer etmek istediğiniz firmaya girip alan adı transfer bölümünden gerekli bilgileri doldurduktan sonra alan adı transfer kodunu girmeniz. Faturanız onaylandıktan sonra transfer için ortalama 7/10 gün arasında bekleyeceksiniz.

Bu kısım çok önemli taşıma süresi içerisinde  alan adının whois bilgilerine bakınız.Admin E-mail adresine alan adı transferinin gerçekleşmesi için bir onay maili gelecektir bu mailin onaylanmaması sonucunda transfer iptal edilir.

[mks_separator style=”solid” height=”5″]

Taşıma işlemi onaylandığını yeni firmanızın müşteri panelinden öğrenebilirsiniz ya da whois sorgusu yaparak sürenin uzadığını göreceksiniz.

[mks_separator style=”dashed” height=”8″]

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)