«

Merhaba Skdeniz.com takipçileri bu makalemizde bir çoğumuzun merak ettiği konulardan olan  ses kalınlaştırma ve inceltmenin nasıl yapıldığını yazdık.
Aslında ben hep merak etmişimdir dizilerde filmlerde robotların sesinin nasıl yapıldığı veya  dizilerde olur ya kötü karakterler telefonlarına taktıkları aparat ile ses değiştirerek konuşurlar.

Araştırdım ve öğrendim ki bu iş aslında Adobe Audition (CC veya CS6 ve üst sürüm) ile  çok kolay yapılabileceğini öğrendim. Öncelikle ses kalınlaştırmak ve inceltmek için bir ses kaydımızın ve Adobe Audition programımızın alması lazım.

SES KALINLAŞTIRMA NASIL YAPILIR?

Audition programımızı açıyoruz.

Programımızı açtıktan sonra alttaki kayıt düğmesine tıklayarak sesimizi kaydediyoruz. Sesmizi kadettikten sonra “Efekts” bölümüne tıklıyoruz. “Efekts” e tıkladıktan sonra açılan pencerede alt kısımda yer alan  “Time and Pitch” bölümüne mause imlecimizi getiriyoruz. İmlecimizi getirince  sağ tarafta açılan pencerede “Stretch and Pitch” bölümüne tıklıyoruz. Açılan pencerede(fotoğraf.1) Presets bölümünden “Lower Pitch” seçeneğine tıklıyoruz. Bu Efekt ile sesimiz  kalınlaştı. Eğer daha boğuk yani kalın bir ses istersek “Pitch Shift” yazan çubuktan “eksiliği” değerleri arttırdıkça sesimiz daha da kalınlaşacaktır. İşlemi yaptıktan sonra “OK” yazan butona basıp efekt işlemimizi tamamlıyoruz.

auts2

                                                                                       (fotoğraf .1)

SES İNCELTMEK İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Ses inceltme işlemi de aynı şekilde yapılıyor. Tek farkı “Presets” kısmından efekt türünü değiştirmek.

Sesmizi kadettikten sonra “Efekts” bölümüne geliyoruz. Efekts bölümüne geldikten sonra açılan pencerede alt kısma doğru”Time and Pitch” bölümüne gelip, sağ tarafta açılan pencerede “Stretch and Pitch” bölümüne tıklıyoruz. Açılan pencerede(fotoğraf.2) Presets bölümündenden “Raise Pitch” seçeneğine tıklıyoruz. Sesimiz bu ayarla ile kalınlaştı. Eğer daha ince bir ses istersek “Pitch Shift” yazan çubuktan ayarlar yaparak değiştirebilirsiniz. İşlemi yaptıktan sonra “OK” yazan butona basıp efekt işlemimizi tamamlıyoruz.

sdasaddsasda

                                                                                              (fotoğraf .2)

KAYDETTİĞİM SESİ NASIL RENDERLARIM?

Kaydettğiniz sesi, programımızda sol üst köşede yer alan “File” butonuna tıklayıp aşağı kısımda yer alan “Export”seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede(fotoğraf .3) “File Name” yazan bölümden ismini, “Location” kısmından kaydedeceğiniz yeri belirleyip, “Format” kısmından kayıt türü ayarını  yaptıktan sonra “OK” butonuna tıkladığınızda render işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

asdassad

                                                                                                 (fotoğraf .3)

Bir sonraki yazımızda sesimize “Telefon Efektini” nasıl vereceğimizi anlatıcaz görüşmek üzere.

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir Cevap Yaz

Bu yazı yoruma kapatılmıştır lütfen daha sonra tekrar deneyin veya yöneticiye başvurun.