Pazarlama

Ayhan Karaman’ın Seo Eğitimi Nasıl?

Herkese Merhaba, bu yazımda her zamankinden farklı olarak bir değerlendirme yapacağım. Sosyal Medya üzerinden beni takip eden değerli arkadaşlarımında önceden bildiği üzere 10-11 Ocak’ta Ayhan Karaman etkinliğine katıldım.

Bilmeyenler için Ayhan Karaman, Samsun’da yaşayan bir  SEO Uzmanı’dır. Kendisini iki buçuk yıl önce Sosyal medya üzerinden takibe aldım. Takibe almamdaki en büyük referans SEO Kelimesi’de ilk sırayı kapmış ve alışılmışın dışında yenilikçi bir sosyal medya yönetiminin olmasıydı.

2019 Yılında hayata geçirdiği fiziksel ve gerçek zamanlı SEO Eğitimi‘ni İzmir’de düzenlemesi için adeta örgütleme yapan bir kişi olarak eğitim boyunca heyecanımı sessizliğimin içinde tuttum.

Ayhan karaman izmir seo eğitimi

Bu değerlendirmede Sevgili Ayhan Karaman’ın SEO eğitiminde neleri iyi buldum neleri kötü buldum, gerçekten bilete verilecek paraya değer mi? Bundan bahsedeceğim. Konuya girmeden önce son olarak Ayhan Karaman’ın güncel seo içeriklerini takip etmek için  https://www.ayhankaraman.com/seo/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ayhan Karaman Eğitiminin İlk Günü

İlk gün yani 10 Ocak günü, sektörden onlarca insanın katılımı ve Site destek ekibini ilk kez fiziksel olarak göreceğim gün olduğu için 2.güne göre oldukça heyecanlıydı. İlk gün eğitim başlamadan yaklaşık 30 dakika kadar önce eğitime katıldım.

Eğitim yerinde oturup haber okuduğum dakikalarda ekip tüm endamı ile giriş yaptı. Ayhan Karaman, Kamil Keleş, Seda Öztürk ve Osman Tangören. Giriş tam olarak bu şekildeydi…

Ayhan Karaman giriş yapar yapmaz onu bekleyen öğrencilerinin yanına gelerek merhabalaştı. Kendisini fiziksel olarak ilk kez görüşüm olmuştu. İlk izlenimleri gayet samimi ve sıcak kanlılık doluydu.

 

Eğitim başlamadan önce isimlerimizi doğruladıktan sonra bir katılımcı kartı ve Ayhan Karaman SEO kitapçığı hediyesi aldık. Saat 09:00 olduğunda eğitim başlamak üzereydi. Yavaş yavaş katılımcılar yerlerini alıyordu.

Eğitimin ilk gününde Ayhan Karaman tabiri caizse Ayhan Hoca oldu. Bir süredir sosyal medyası üzerinden benzettiği Futbol dizilimini SEO olarak anlattı. Kaleci finans, Sağ Bek Hız vs…

Ayhan Karaman'ın Seo Eğitimi Nasıl? 1

İlerleyen dakikalarda kendi hikayesini anlatarak geçmişte yaptığı hatalardan ve edindiği tecrübelerden bahsetti. Ben ve benim gibi genç seocu arkadaşlar için olayın pahabiçilemez tarafı da buydu bence.

SEO Sektöründe üzüldüğüm noktalardan birisi en ufak bir başarı elde ettiğinde güç zehirlenmesi yaşayan insanların olmasıydı. Ayhan Karaman bunlardan da bahsetti…  Sanırım o da mütevaziliğini bunlara borçlu. Deneyimi sonucunda bu derece mütevazi bir insan olmuş olmalı diye düşünüyorum.

Eğitimde dakikalar hızla akarken SEO sektöründe hizmet eden firmalara dostane bir öneride bulundu. Önerinin hoşuma giden tarafı da yine samimiyet ve alçakgönüllülük kokması oldu…

“Gelin bu sektörü birlikte büyütelim. Sektörümüzün büyümesi için mücadele edelim. Rakip olarak değil meslektaş olarak görelim birbirimizi”

İlk gün öğle arasına kadar katılma fırsatım oldu. Sonrasında Final sınavım dolayısıyla ayrılmak zorunda kaldım.  Eğitim alanından ayrılırken bir gözüm arkada kalsa da ikinci gün kesinlikle bir saniyesini  bile kaçırmamam gerektiğine karar verdim.

Eğitimin İkinci Günü

Eğitimin asıl bomba günü ikinci günmüş. Cumartesi yani ikinci gün Ayhan Karaman ve ekibi şov yaptı! Canlı canlı bir sitenin hitini 3 kat arttırdılar. Olayın bomba kısmı trafik kazandırması kadar yapılanların şeffaflıkla anlatılması oldu.

Analytics’de trafikler katlanmaya devam ederken herkez olayın şokundaydı. Öyle ki salondan “ooo, vay be…” tarzından kelimeler yükseliyordu.

Dakikalar ilerlemeye devam ettiğinde bu sefer sahne Ekibin marketing tarafı ile ilgilenen Kamil Keleş’in olmuştu. Sanıyorum salonda benden sonra yer alan en genç kişi kendisi oluyor.

Sahneye geçtiğinde özellikle Remarketing konusunu ele alarak tecrübe ve tavsiyelerini bizlere aktardı.  Nadir’de olsa heyecanlandığını hissetmek pozitif bir geribildirim sağladı. Ayrıca tamamı Kamil Keleş tarafından hazırlanmış dijital pazarlama makalelerine  https://www.kamilkeles.com/dijital-pazarlama/ buradan göz atabilirsiniz.

Sanırım Kamil Keleş’in sahneye çıkması ile, insanların gözünde olayın tamamen SEO’dan ibaret olmadığı anlaşıldı. Marketing tarafında çok ciddi bilgiler sağladıktan sonra sahneyi tekrardan ekibin forvetine yani Ayhan Karaman’a devretti.

İki gün boyunca Analytics, Search Console ve Ahrefs(ücretli)  araçları detaylı olarak ele alındı. Yalnızca başlangıç için değil, bu araçların tamamı ile içli dışlı olmama rağmen, keşfetmediğim o kadar özelliğin olduğunu görmek, bu etkinliğe boşuna katılmadığımı kanıtladı.

Ayhan karaman, konusunu bitirdikten sonra bu seferde sahneyi ekibin Front-End Developer’i Osman Tangören’e bıraktı.

Osman Tangören seo

Osman Tangören’de özellikle UX konuları ile özellikle eğitime katılmış olan e-ticaret sitelerinin yöneticilerine tiyolar verdi.

Eğitim Bitti…

Eğitim bittikten sonra, tüm katılımcılar Site destek ekibi ile ayrı ayrı fotoğraf çekindiler. Ve 2 gün süren İzmir SEO Eğitimi macerası Site destek ekibi için şimdilik son buldu. Ben eğitime katılmış birisi olarak 2 gün boyunca bir saniye bile gözümü kırpmadan, ekibin ağzından çıkan kelimeleri takip ettim.

  Herkeze teşekkür ediyorum. – En derin sevgilerim ile

 

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. TemizlikBu Halı yıkama firması olarak Ayhan hocamızın eğitimine bizde katıldık.
  Bu zamana kadar ki katıldığım en etkili eğitimdi diyebilirim.
  2 Günlük eğitimi tek cümleyle açıklamak gerekirse= Ayhan hoca, piyasada bilinen SEO’nun dışında her şeyi anlattı.

  Markamıza dijital ortamda değer katma adına Ayhan KARAMAN hocamızdan öğrendiklerimizi uygulamaktayız.

  Bu eğitimin kime yararı olabilir?
  1. İnternet’i etik kullanmak isteyenlere
  2. Markasını dijital ortamda ön plana çıkarmak isteyenlere
  3. Hali hazırda SEO işlemi ile uğraşanların bilgilerine bilgi katmak adına.
  4. Muhteşem anlatıcıdan eğitim almak isteyene 🙂

 2. Merak ettiğim konu şudur: tamam Ayhan üstad güzel anlatıyor ama ben 2 gün boyunca dinlediklerimi gördüklerimi sonra unutabilmem mümkündür peki duyduğum gördüğüm herhangi en küçük bilgiyi unutmamak adına o seminerin bideo kaydı sunuluyor mu?

 3. Biz dinlerken bir kamera kayıttaydı. Tamamını veya bir kısmını Youtube kanallarında yayınlayacağını düşünüyorum.

 4. Hocam konu ile alakasız bir soru sormak istiyorum. Disto temasından memnun musunuz?
  Digiqole, newspaper, jannah kısacası bu üç temadan birini seçecek olsaydınız seçiminiz hangisi olurdu? ”

  Ana kategorisi teknoloji olan bir haber, blog sitesi için.”

 5. Baştan Sona Okudum Eline Sağlık Hocam Güzel Bir Makale. Gittiğimizde neleri öğreneceğimizin bir özeti olmuş. Ama 2 Günde İnsan Nekadar Çok Şey Öğrenebilir Bilemiyorum. Yeterli Olmaz Gibi Geliyor Bana. Bunun Dışında Ayhan Hocamızın da Saygıdeğer ve İyi Bir İnsan Olduğundan Eminim. Seo İle İlgili Öğrenmemiz Gereken Çok Şey Var. Yol Uzun Zaman Kısıtlı….

 6. Newspaper ve Jannah’ı tercih etmezdim şahsi kanaatim çok kullanıcısı var. Eğer çok kullanıcısı olması sorun değilse sizin için en iyi iki seçenek bunlar. Disto kullanıyordum an itibari ile yeni bir temaya geçtim. Responsive’da bir sorun yaşadığım içindi

 7. Bence orada herşeyi öğrenmek isteyen birisi ayhan hocayı hiç rahat bırakmaması lazımdı. 2 Gün aklındaki tüm soruları sormak için yeterli bir süre bence.

 8. Ayhan hocamdan eğitim almanın faydalı olduğunu düşünüyorum. İnsanın vizyonu değişir, hiçbir yerde olmayan bilgileri öğrenir ki siz de bunu belirtmişsiniz zaten. Darısı başımıza inşallah hocam. Siteniz çok faydalı bu arada, başarılarınızın devamını dilerim.

 9. Teşekkür ederim. Kendisi ile daha fazla insanın tanışmasını düşünüyordum, yazıyı da o yüzden yazdım zaten. Umarım bir sonraki eğitime katılma şansınız olur. Şimdiden başarılar 🙂

 10. Bilgilendirme için teşekkürler kardeşim eğitim fiyatı ne kadardı? Bende katılmayı düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün