«

Backlink Nedir? arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) lügatında bir backlink, bir Web sayfasından kendi Web sayfanıza veya web sitenize bağlanan bir köprüdür. Gelen Bağlantı olarak da adlandırılan bu bağlantılar, Web sitenizin popülerliğini (veya önemini) belirlemede önemlidir.

Arama sonuçlarında  üst sıralarda çıkmak için webmaster tarafından uygulanan en bilindik Seo Tekniğidir. Yapılan analizlere göre doğru  alınan backlinklerin seo çalışmasını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Backlink Nedir? diye soranlar için bir farklı cevapta şu şekilde;

Google Seo için Backlink‘i bir seo kriteri olarak görmektedir. Ancak Alınan linklerin kalitesi ve çeşitliliği oldukça önemlidir. Backlink olarak tercih edilmesi gereken link çeşitleri mevcuttur.

Sitenize verilen bağlantılardır. İster bir e-ticaret web sitesi olsun ister bir blog sitesi olsun aldığınız her link hanenize olumlu veya olumsuz olarak yansır.

tanıtım yazısı, footer link, reklam bannerleri, hacklink gibi link çeşitleri vardır. Fakat bu linklerin doğru kullanılması web sitenizin trafiğini daha etkili arttırabilecek bir yol olabilir. Aşağıda Enes Usta tarafından hazırlanan bir video mevcut.

Backlink ne değildir ?

Backlink Nedir? bu linkler bir sihirli değnek değildir. Her link olumlu bir etki yaratmayacağı gibi olumsuz sebeplerde doğurur hatta bazı linkler hiç etki etmeyedebilir.

Backlink sizin bir kurtarıcı meleğiniz değildir. Web siteniz yolunda gitmiyorsa bunu backlink ile çözmeyi düşünmeyin. Öncelikle İç seo çalışması yapmanız bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Backlink Almadan başarı elde etmek mümkün mü ?

Evet mümkün! Tamamen SEO uyumlu bir web sayfası ile birçok kelimede başarı elde etmek mümkündür.  Seo ile ilgili olarak Seo nasıl yapılmalı? makalemede bakabilirsiniz. Seo’da başarı elde etmenin en büyük yolu İç seo’dan geçiyor, bu nedenle iç seo ayarları  yapılmış bir sayfa tercih etmelisiniz.

Neden Backlink alınmalı ?

Arama motorlarına sinyal göndermek için backlink tercih edilebilir ayrıca google ın google gibi getir serviside backlink aldıktan sonra tercih edilebilir.

Bilinen Backlink çeşitleri

a) nofollow;

nofollow link çeşidi ingilizce bilgisi az da olsa olanlar için takip etme komutudur. Yani bir web sitesi size nofollow link veriyorsa ben bu siteye güvenmiyorum. Bu sitenin yapacaklarından sorumlu değilim sinyallerini vermektedir. Ancak nofollow bağlantılar SEO’da doğallık açısından tercih edilebilir. Örneğin Medium.com sitesinden backlink almak nofollow’da olsa etki yaratacaktır. Yapmanız gereken 500 kelimelik bir makale yazıp anahtar kelimeden link çıkmaktır.

b) dofollow;

Dofollow linkler, site sahibinin bu siteye güveniyorum ve bu siteye yönlendirdiğim kullanıcılar bu siteye girdiklerinde güvenlidir. Dediği link çeşididir. SEO’da başarı elde etmek için Dofollow linkler oldukça önemlidir.

Günün Sonunda;

başka sitede yer alan her bağlantı bir (back) linktir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli not ise spam olan backlinkler tercih edilmemelidir. Ayrıca Sitelerimizden link vermek bizi geriye atmak yerine otoriter sitelere verildiğinde ileri atabilecek bir kavramdır.

En İyi Backlink Kaynakları Nelerdir?

Bazı Backlinkler diğerlerinden daha değerlidir. Güvenilir, popüler, yüksek otoriteye sahip sitelerden dofollow Backlink kazanmak için en çok arzu edilen Backlink olarak kabul edilirken, düşük otoriteye sahip, potansiyel olarak spam içerikli sitelerden Backlink almayı kimse kabul etmez. Bir bağlantının takip edilip edilmediği (yani,  nofollow ya da dofollow olduğu) kesinlikle önemlidir, ancak nofollow bağlantılarının değerini tamamen yok denilemez. Sadece yüksek kaliteli web sitelerinde bahsedilmesi bile markanızı güçlendirebilir.

[table id=2 /]
What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)