«

Cdn Nedir? İçerik Dağıtım Ağı, yani CDN (Content Delivery Network) coğrafi olarak dağıtılmış, web site hızını pozitif yönde etkileyen bir internet teknolojisidir.

CDN Nedir?

CDN ile birlikte farklı türlerdeki verileri, örneğin; ( HTML, Resim, CSS, Javascript) farklı fiziki bölgelerden aktararak, son kullanıcıya hızlı bir internet deneyimi yaşatır. Dünyada yalnızca kendi servislerine CDN hizmeti sağlayan dev şirketler yanında, bu teknolojiyi site yöneticilerine de satan dünya devleri bulunmaktadır.

Content Delivery Network teknolojisini kullanan bazı büyük şirketler ise şu şekildedir;

  • Netflix
  • Facebook (Instagram, Messenger, Whatsapp)
  • Amazon
  • Spotify

Gibi Dünya devleri için CDN olmazsa olmazlar içinde yer almaktadır.


CDN Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

CDN kullanımının en önemli amacı, şüphesiz ki global çaplı projelerde network yoğunluğu yaymaktır. Örneğin, anlık olarak onbinlerce kişinin dizi izlediği Netflix, gönderim ağı trafiğini dünyanın farklı bölgelerine yayarak, hem kullanıcı taraflı memnuniyet sağlayarak hem de network ağındaki sürekli yoğunluğu azaltmak için kullanıyor. İşte Netflix CDN ağı

CDN Nedir? CDN Kullanan Dünya Devleri 1

CDN kullanan büyük firmalardan bahsettikten sonra, eğer siz de global çaplı bir proje hayata geçirme aşamasındaysanız, cdn sizin için en önemli isteklerden birisi olmalıdır.

Dünyanın En İyi CDN Servisleri

Dünyada CDN kullanmak dışında CDN satışı yapan Global anlamda kendini kanıtlamış büyük firmalar bulunmaktadır.

WordPress İçin Ücretsiz CDN

Daha önce yazmış olduğum wordpress için ücretsiz cdn makalesinde Jetpack kullanarak ücretsiz CDN servisi nasıl kurulur? Bundan bahsetmiştim. Eğer henüz küçük bir firma ya da Startup’ta iseniz başlangıç için iyi bir CDN ağıdır.

Fakat bunun için WordPress altyapısına sahip bir sitenizin olması gerektiğini unutmamalısınız.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *