Güncel Haberler
Başlangıç / Seo / E-ticaret Siteleri İçin 5 Farklı Seo Önerisi
E-ticaret siteleri için dikkate alınması gereken Seo önerileri.

E-ticaret Siteleri İçin 5 Farklı Seo Önerisi

E-ticaret siteleri, internetten satış yapmak için açılmış sitelere verilen genel isimdir. Günümüzde İnternet üzerinden yapılan alışveriş oranı neredeyse Fiziksel alışveriş gibi normalleşti. Bu makalemizde E-ticaret için seo nasıl yapılır? Bundan bahsedeceğiz.

  E-ticaret sitesi   açarken Arama motorunda üst sıralarda çıkmak İçin Seo Çalışmalarının önemli bir nokta olduğunu söylemeliyiz. E-ticaret nasıl yapılır konusunda gelindiğinde E-ticaret için illaki bir web sitesi sahibi olmanıza gerek yok.

Günümüzde Instagram, Facebook gibi sosyal medya ortamında satış yapılabilmektedir. Fakat Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişler bir internet sitesinden yapılan alışveriş kadar Güvenli olamayabiliyor. E-ticaret sitesi için seo yapmak aslında her zaman olduğu gibi Kullanıcı deneyimini arttırmakla mümkün olmaktadır.

E-ticaret seo ve amacı nedir? Ne için Yapılmalıdır?

E-ticaret Seo Nedir?

E-ticaret seo, ticari siteler için yapılan Seo (Search Engine Optimization) çalışmalarına denir. Bu çalışmalarda amaç satışları arttırmak ve Doğru kitleye ulaşabilmektir.

E-ticaret Seo’nun Amaçları;

 • Kullanıcı Deneyimini Arttırır.
 • Satışları Arttırır
 • Doğru Hedef Kitleye Ulaştırır.
 • Markalaştırır.

Konunun devamında bir e-ticaret sitesinde yapılması gereken Kullanıcı deneyimlerinden bahsedeceğim. Kullanıcı deneyimi ile birlikte verdiğim verilerin istatiki dayanağını altına ekleyeceğim.

E-ticaret İçin 5 Seo Önerisi

#1-Slider Kullanmak 

Yaptığım kısa süreli analize göre Dünyadaki bir çok E-ticaret sitesinin İlk açılışta dikkat çekici Slider Kullandığını Gördüm. İlk açılışta Slider’ın yer alması Sayfanızın ne üzerine satış yaptığını anlatacak Görsellerle mükemmel bir hal alabilir.

Türkiye’de bir çok Alışveriş sitesinin Ana sayfalarında Slider’ın yer aldığını biliyor muydunuz ? Hepsiburada, N11, Gittigidiyor …

Slider kullanmakla birlikte Dünya ve Ülke genelinde yer alan Özel alışveriş günlerine özel indirimler hazırlayıp bunların anlatıldığı bir Slider Görseli hazırlayabilirsiniz.

#2-Youtube Kanalı Oluşturmak 

Ürünlerin tanıtıldığı, nasıl kurulduğu, nasıl kullanıldığı ve hatta kullanıcı deneyimlerinin paylaşılması adına Bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz. Bu kanal ile birlikte Kullanıcıyı ürünleriniz hakkında yeterli bilgi sahibi olduğunuza ikna edebilir ve ürün veya hizmet satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Youtube gibi Dünyanın en çok zaman geçirilen platformundan Videonuzun açıklama kısmından link almak.
 • Milyonlara Ulaşabilmek.
 • Markayı, Video içeriği ile Dünyaya duyurabilmek.
 • Globalleşebilmek.
#3-Referanslar Bölümü Oluşturmak 

Verdiğiniz hizmet veya Ürünü herhangi bir kuruma veya Kuruluşa pazarlamışsanız, bununla ilgili bir Referanslar bölümü oluşturabilir ve hizmet verdiğiniz kimselerin markalarını bu kısma ekleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınızın Güvenini sağlamış olabilirsiniz.

Bununla birlikte Eklediğiniz Referanslarınızla olan ilişkinizi de ticari açıdan olumlu olarak arttırmanız mümkün olabilir. Zira farklı bir sitede kendi siteninizin İsminin geçmesi beğenileri kazanabilir.

#4-Özel İndirim Günleri 

Geçtiğimiz günlerde 11 kasım dünya alışveriş günü ve Black Friday dediğimiz, Türkiye’de Muhteşem Cuma diye tabir edilen Özel Alışveriş Günleri oldu. Bu alışveriş günleri ile birlikte bazı mağazaların satışlarında tavan yaptığını gözlemledim. Tırlar dolusu ürün ile milyonlarca kişiye ürün pazarlayan Hepsiburada, Trendyol gibi markalar rekor satışlara ulaştı.

Sizde, hizmetinizde veya ürünlerinizde Milli Bayramlar, Dini Bayramlar gibi Tüm Özel günlerde Web Siteniz üzerinden İndirimler oluşturmalı ve bunların reklamını yaratmalısınız.

Bununla birlikte, Marka işbirliği içerisinde farklı firmalar ile iş birliği yapıp daha çok kitleye ulaşabilir ve Ulusal’da Bir ilke imza atabilirsiniz.

Örneğin; 11 Kasım Dünya alışveriş gününde N11 ve Volkswagen işbirliğinde bazı araçlarda çok ciddi indirim ile araç satışı oldu. Bu araç satışı ile birlikte Volkswagen ve N11 Marka Değerini güçlendirmeyi başardı.
#5-Ücretsiz Kargo 

Belki gülünç gelebilir fakat, Alışveriş yapan insanların %99’u aldığı ürün için Kargo ücreti ödeyip ödemeyeceğini alışveriş kriterleri arasına alarak alışveriş yapıyor.

İnternet üzerinden satın alınan 1000₺ değerindeki bir bulaşık makinesini örnek verelim. 1000₺ Nakit olarak verilen Ürün ücreti yanında Kargo ve kurulum ücreti dahilinde ortalama 1200₺’ye mal olduğunu varsayalım.

Aynı ürün farklı sitede 1200₺ Herşey Dahil etiketiyle satışa sunuluyor. Bununla birlikte kullanıcıda uyanan, Kargo ve Kurulum Ücreti olmaması kullanıcıyı harekete geçiren önemli bir pazarlama tekniğidir.

E-ticaret Siteleri İçin 5 Farklı Seo Önerisi
5 (100%) 3 votes

Hakkında Deniz Işık

Bunada Bi Bak :)

301 Yönlendirme Nedir ? Nasıl Yapılır

301 yönlendirmeleri genellikle müşteriler için kafa karışıklığı yaratır ve SEO içindeki en iyi uygulamalarda sürekli …

2 yorum

 1. Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu bilgiler yararlı olabilir. Fakat SEO’ya etkisi nedir? Yani bilindiği üzere seo arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalardır. Müşterinin siteye girince gördüğü slider’dan etkilenmesi için önce bi siteye girmesi gerekmez mi? 🙂 Zaten çoğu e-ticaret yöneticisi siteye girince müşterinin ürünü alabilmesi için çeşitli atraksiyonlar yapıyor. Önemli olan aranılan kelimelerde üst sıralara tırmanıp, kullanıcıların siteye girişini sağlamak diye düşünüyorum. Söylediklerinizden sadece “YouTube Kanalı” etkili olabilir. Oda siteye yönlendirme yaparak.

 2. Merhaba Mustafa Bey,
  SEO yalnızca 1.sıraya çıkıp daha fazla ziyaretçi çekmek değildir. Ayrıca Kullanıcıyı sitede tutabilmek lazımdır. Google’a göre 2 dakikadan kısa sürede siteden ayrılan kullanıcılar siteye olumsuz etki yaratmaktadır. Şu konuda haklısınız evet bunlardan birisi doğrudan SEO kriteri değildir ama dediğim gibi iş yalnızca ziyaretçi çekmekle bitmiyor. Bunlar Kullanıcı deneyimini arttıracak önemli SEO önerileridir.
  Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir