En hızlı Linux Hosting

En hızlı Linux Hosting

Piyasada iyisiyle kötüsüyle bir çok hosting firması bulunmaktadır.  Fakat hangisini seçeceğimizi bilemeyiz. Diyelim ki Php sitemiz var ve Linux Hosting aramaya başladık.  Peki hangisi kaliteli ? Öne çıkan 4 faktör üzerinden inceleyelim:

Alacağımız hostingin öncelikle Uptime oranlarına bakmalıyız. Verdiği sözü yerine getiriyor mu? Yedekleme periyodu nasıl? Harici bir yere yedek alıyor mu ? Eğer harici yedek alıyorsa verileriniz için bi nebze rahatlayabilirsiniz. Fakat sizlerde yedek almalısınız.

Sitelerin hızı nasıl? Hızlı hosting dediğimiz olay burda ön plana çıkacak. Şöyle açıklayalım. Sitelerin pagespeed değerleri hem sitenin kendisi ile alakalı hemde hosting ile alakalı. Basit örnek ile anlatayım. Hosting’de gzip denen bir olay var. Bu bir sıkıştırma tipidir. Gzip var mı? Hangi dosyaları destekliyor. Oranı 6 ve üzeri ise barınan hostingin sunucu özelliklerini zorlayacaktır. Çok sıkıştırma demek çok kaynak tüketmek demektir. Buradan bi nebze de olsa pagespeed değerleri yüksek olmalı.

Pagespeed burada bitmiyor. Hosting yönüne bakan bir yönü daha var. İşte burada da Kaliteli Hosting olayı belli eder. Önbellekleme olayı. Yani cacheleme olayı. Örneğin wordpress bir siteniz var. Ücretli cache eklentisi olmadan ücretsiz bir eklenti ile maximum verimi almamız lazım.

Peki herhangi bir sorunumuz oldu. İşte burda Kurumsal Hosting Firması dediğimiz mevzu ortaya çıkıyor. Sorunumuz var destek talebi açtık. Peki ne kadar sürede geri cevap geliyor. Ya da sorunumuzu çözüyor veya çözüm odaklı yaklaşıyor mu ? Bunlar varsa gönlünüz rahat olsun.

Piyasada bulunan hosting firmaları ücret konusunda biraz pahalıdır. Ücreti belirleyen en önemli faktörler ise sunucu, yazılım, yedekleme, eleman masrafları vb. Fiyatları düşüren önemli etmenlere örnek vermek gerekirse ücretli yazılım yerine kendi veya ücretsiz(Açık kaynak) yazılım kullanmak. Sunucuyu en sağlam şekilde güvenlik/performans konusunda optimize etmek. Sunucu üzerindeki sorunları minimuma indirerek eleman ihtiyacını düşürmeyi gösterebiliriz. İşte bunları yapıpta kaliteden ödün verilmediği zamanda Ucuz Hosting ortaya çıkıyor.

4 faktöründe bir arada olduğu bir web hosting firması var ise kafanızda soru işareti kalmamış demektir.

Aklınıza takılan bir soru var ise yorum bölümünden anında cevaplayabilirim. Keyifli okumalar…