Kısa Bilgiler

Filezilla Nedir ? Kullanımı ve Detayları

Merhabalar, bu makalemizde Filezilla Nedir, Kullanımı ve Detayları hakkında Dev Makale hazırladık. Bu makalede filezillayı 7’den 70’e öğreneceğinizin garantisini veriyorum.

Filezilla Nedir ?

Filezilla en çok kullanılan, türkçe karşılığı ile dosya transfer protokolü(aracı)’dır.Ftp isminin türkçe karşılığını veren dosya transfer aracı  ismi pek kullanılan bir tabir değildir yerine Ftp programı denilebilir.

Sahip olduğunuz hosting’e kendi bilgisayarınızdan veri alma ve verme işlemini gerçekleştiremize yarayan en yayın webmaster aracıdır.

Ftp Nedir

dosya transfer protokolü tam olarak türkçe karşılğı bu anlama gelmekte ama işimize yarayan bir bilgi olacağını pek sanmıyorum. Ftp tam olarak network teknolojisini kullanarak veri alışverişi yapmamızı sağlayan bir kavram olarak nitelendirebiliriz.

Sunucu: siteisminiz.com veya .net veya .org v.b (kısacası domain)

Kullanıcı Adı: hosting‘e erişmenizi sağlayan bir Id denilebilir

Şifre: hosting’e erişmenizi sağlayan parola

Uyarı: yukarıdaki saydığım Sunucu, Kullanıcı Adı ve Şifre hizmet aldığınız firma tarafından e-mail yolu ile veyahut verilen müşteri paneli üzerinde yazmaktadır.

Filezilla İndir

Filezilla‘yı indirirken bir çok download sitesinden faydalanmamız mümkündür. Programın kendi sitesinden indirerek rahatlıkla kurulum yapabilirsiniz. filezilla-project.org adresine giriş yaptıktan sonra Quick download links kısmında bulunan Download filezilla Clients all platform yazan butona basıp indirebiliriz.

Filezilla ile siteyi yönetme

Bilindiği üzere site üzerindeki verilere ulaşıp düzenleyebilmek için bir ftp yazılımına ihtiyacımız olacaktır. Bu ftp programları sayesinde rahatlıkla sitemize bağlanabilir herhangi bir veri değişikliği yapma isteğini yerine getirebiliriz.

Filezilla programını İndirme işlemini gerçekleştirdikten sonra basit bir kurulum ile kurulumu tamamlayınız. Ardından bilgisayarınıza oluşan filezilla programını çalıştırınız.

Filezilla programını çalıştırdıktan sonra Hosting firmanız tarafından size verilen sunucu bilgilerini örnekteki gibi giriniz.

Sunucu: siteisminiz.com veya .net veya .org v.b (kısacası domain)

Kullanıcı Adı: hosting‘e erişmenizi sağlayan bir Id denilebilir

Şifre: hosting’e erişmenizi sağlayan parola

Kapı: Bu kısmı boş bırakabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra filezilla yazılımı önbelleğine kaydetmiş olacaktır ve bu sayede bilgileri tekrar tekrar girmenize gerek kalmadan Hızlı bağlan sekmesinin hemen yanında çubukta gözükecektir.

Filezilla Dosya yükleme/İndirme nasıl yapılır ?

Filezilla programında dosya yükleme veya indirme işlemi bir tık ile yapılabilir. İlk olarak sitemize bağlandığımızı varsayarak nacizane anlatımıma başlıyorum.

Filezilla ile sitemize bağlandıktan sonra 2 pencerenin aktif olduğunu görebiliriz. Bu pencereler Yerel Site ve Uzak site‘dir. Açıklamak gerekirse Yerel site bilgisayarımızdaki veriler Uzak site ise sitemizdeki veriler olarak nitelenirebiliriz.

Örnek olarak bilgisayarımda bulunan skdeniz.pdf isimli bir dosyayı siteme atmak istediğimde görseldeki sürükle bırak işlemini uygulayabilirim.

Yine aynı şekilde sitemdeki bir dosyayı bilgisayarıma indirmek istediğimde dosyayı sürükle bırak yöntemi ile Yerel site kısmındaki istenilen yere sürüklüyorum.

Public_html Nedir ?

public_htlm denilen dosya sitenin ana dizinidir. Eminim bu tanımdan hiçbirşey anlamadınız, haklısınız. Şu şekilde anlatırsam herkesin anlayacağını düşünüyorum.

Örneğin  public_html klasöründe bulunan readme.txt dosyası sitede şu şekilde bir link olacaktır. skdeniz.com/readme.txt  mantıksal olarak formüle dökelim.

siteisminiz.com/dosyaismi.dosyauzantısı (.php, .txt, .html) gibi

Public_html içine bir klasör attığınızda ise klasör ismini deniz olarak varsayıyorum. skdeniz.com/deniz şeklinde olacaktır. Yine mantıksal  olarak formüle dökelim.

siteisminiz.com/dosyaismi

Bu makalemizde sizler için Filezilla Nedir ? Filezilla Nasıl kullanılır sorularına cevap verecek bir makale hazırladık umarım makalemizi beğenmişsinizdir. Hoşçakalın

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı