«

Herkese Merhaba, bu yazımızda film çekmek isteyenlere bir kaynak, yol gösterici olabilecek kitapları listeledik.

1-DİJİTAL FİLM YAPIMI EL KİTABI

Kuşe kağıdı basılmış olan, bol resimli ve basit anlatımıyla tam bir başlangıç film yapımı kitabı. Ekipman kullanımı ile pratik bilgilerden tutun çekim açılarına, kurgu tekniklerine kadar her şey var. Özellikle yeni başlayanlar için harika bilgiler içeriyor.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 1

2-GERİLLA FİLMCİNİN EL KİTABI

Cep boyutunda olmasından dolayı okula, işe giderken toplu taşımada okuyabileceğiniz bir kitap. Kitap sadece gerilla film yapımından bahsetmiyor sadece. Aynı zamanda “Dijital Film Yapımı”ndan da bahsediyor. Yani yeni başlayanlar için güzel bir kaynak diyebiliriz.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 2

3-KISA FİLM YAPIMI 

408 sayfadan oluşan bu kitap amatörler için bir kaynak niteliğinde diyebilirim. İçinde ekipmanlardan, çekim tekniklerine; senaryoyu daha sanatsal hale getirmeden kurgu tekniklerine kadar her şey var. Herkesin kitaplığında bulundurması ve içindeki bilgilerden yararlanması gerekilen bir kitap.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 3

4-KEMİKSİZ KAMERA DERSLERİ

Yeni başlayanlar için çok sade ve eğlenceli bir anlatıma sahip bu kitap çekim tekniklerinden, açılarından kısacası kameranın kullanımından bahsediyor. Okurken sadece bilgilenmeyecek aynı zamanda biraz eğlenmiş olacaksınız.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 4

5-BİR FİLM ÇEKMEK

Mehmet Arslantepe’nin yazdığı bu kitap film yapımını 3 ana başlık altında ele alıp, inceliyor. “Kompozisyon, Senaryo ve Kurgu“. İçinde başlangıç için bulabileceğiniz her türlü bilgi bulunmakta. Diğer kitapların aksine senaryo yazımı konusunda daha güzel bilgiler içermekte.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 5

6-SENARYO YAZARI OLMAK

Film yapımından bahsedip listeye senaryo yazımı ile ilgili bir kitap eklemesek olmazdı. Filmin çekimi ve kurgusu dışında senaryo da çok önemli bir yere sahip. Senaryo yazmanın temel mantığını içeren bu kitap size senaryo konusunda yolunuza bir ışık tutacaktır.

 

senaryo-yazari-olmak-kitabi

7-ÜNLÜ YÖNETMENLERDEN SİNEMA DERSLERİ 

Birçok ünlü yönetmenin hayatları boyunca film çekimi konusunda deneyimlediği konuları ele alıp püf noktalarından bahsettiği bu kitap yeni başlayanların sinemayı anlaması konusunda mükemmel bir kaynak. Kitapta ünlü yönetmenlerin sinema sektörüne giriş yapmak isteyen kişilerinde kendisinin başarıp başaramayacağını anlaması konusunda sözleri ve yöntemleri bulunmakta.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 6

8-SİNEMANIN TÜM ÖYKÜSÜ

Hayalperest Yayınevi’nin bu kitabı sinemanın sanatsal açısından tüm açıklamalarını taşımakta. Diğer kitapların aksine sinemanın sanatsal yapısından, filmlerin toplumlara ve kültürlere etkisinden bahsediyor.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 7

9-DİJİTAL VİDEO İLE SİNEMA

Film yapmak için bilmeniz gereken teknikler konusunda size rehber olacak bir kitap. Aynız zamanda estetik temellerden ve görsel okur-yazarlıktanda bahsediyor.

Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 8

10-İLKEL TOPLUMDAN MELODRAMLAR EVRENİNE

Listemizin sonuna sanatsal bir kitap koyuyoruz. Yine Hayalperest Yayınevi’nin kitabı olan “İlkel Toplumlardan Melodramlar Evrenine” kitabı “Sinemanın Tüm Öyküsü” kitabı gibi diğerlerinin aksine daha toplumsal ve sanatsal konuları alıyor. Örneğin toplumların ve kültürlerin melodramlara tepkisi ve etkileri, nelerden etkilendiklerinden ve birçok konudan bahsediyor.

.Film Çekmek İsteyenlere 10 Kitap Önerisi 9

Bir Makalemizin Daha Sonuna Geldik Makale ile ilgili sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden belirtirseniz kısa süre içerisinde cevaplayacağız ayrıca destek olmak adına makalemizi paylaşabilirsiniz.

 

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir Cevap Yaz

Bu yazı yoruma kapatılmıştır lütfen daha sonra tekrar deneyin veya yöneticiye başvurun.