«

Merhabalar, bir çok seo blogunun atladığı konulardan birisindesiniz. Bu makalemde sizlere google botları’nın sitenizi en son ne zaman ziyaret ettiğini anlatacağım.

Bildiğiniz üzere, arama sonuçlarının sıralanması için 200’den fazla faktör var. Bu faktörlerin geneline SEO deniyor. Konu ile doğrudan bir alakası olmasa bile seo ile ilgili makalelerime  https://skdeniz.com/seo/ bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Elbette fakörden bahsetmişken, bu faktörlerin incelenmesi için, Google sitenize bot gönderir. Bu botlar sitenizi ziyaret edip uyumluluk oranını kontrol eder.

Google botlarının ne sıklıkla geldiğini, en son ne zaman geldiğini hatta ve hatta hangi sayfayı ziyaret ettiğini bile görebileceğiniz bir yöntemden bahsetsem? Buyrun anlatıyorum…

Google Botları Siteme En Son Ne Zaman Girdi?

Google botlarının sitenize en son ne zaman girdiğini öğrenmenin en iyi yolu log kayıtlarını kontrol etmektir. Bu makalenin devamında log kayıtlarını nasıl kontrol edebilirsiniz bunu sunacağım.

Haydi başlayalım…

Tüm hosting kontrol panellerinde genel olarak benzer isimlerle adlandırılan Ham Erişim (Log Kayıtları) isimli bölüme erişmeliyiz. Bu bölüme erişebilmeniz için hosting kontrol panelinize (Cpanel, Plesk gibi… ) erişmeniz yeterlidir.

Karşınıza gelen ekranda alan adınız (SSL) şeklinde bir bölümle karşılacaksınız. Üstüne tıklayarak indirmeniz mümkün.

Örnek olarak siteme mobilden girmiş bir Google botunun resmini görebilirsiniz.

Google botları siteme en son ne zaman girmiş?

Log kayıtlarınızı kontrol ederek, google botlarının masaüstü ya da mobil olarak sitenizin hangi sayfalarını hangi saatlerde kontrol ettiğini görebilirsiniz.

Umarım makalemi beğenmişsinizdir. – Sağlıcakla kalınız.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *