İyi bir blog nasıl olmalı

Merhaba bu makalemizde iyi bir blog nasıl olmalı hakkında tiyolar vereceğiz.malum etraf blog doldu.

tecrübelerime dayanarak yayınladığım iyi bir blog nasıl olmalı adlı makale sayesinde sizde iyi bir blog nasıl olmalı bunu öğrenmiş olacaksınız.

blog kelimesi henüz türkiyeye internet geldikten(1993) bir yıl kadar sonrasına dayanıyor.1994’lü yıllarda Swarthmore koleji öğrencisi Justin Hill‘in oyunlar hakkında yazdığı günlükler ile başlanıldı bu blog serüvenine.

İşin genel kültür kısmını geçelim ve iyi bir blog nasıl olmalı bundan bahsedelim istiyorum.

iyi bir blog nasıl olmalı

1-SEO;iyi bir blog nasıl olmalı

SEO kavramı başlı başınca ayrı bir makale yazılması gereken konudur ancak size işin özetini vereyim.

SEO 2’ye ayrılır;

On Page SEO(İç SEO);

iç seonun en önemli hususlarından birisi listemin 2.sırasında yer verdiğim kriter olan  Özgünlük‘tür.Meta etiketler,Başlıklar gibi siteyi tanımlayan faktörler iç SEO‘ya girmektedir.

Off Page SEO(Dış SEO);

dış seo sitenizin trafiğini arttıran çalışmalardır örnek olarak başka bir sitede sitenizin linkini bırakmak yani backlink almak dış SEO’ya girmektedir.

Not:Seo iyi bir blog nasıl olmalı bölümünün ana temel parçasıdır

 

iyi bir blog nasıl olmalıiyi bir blog nasıl olmalı

2-Özgünlük;

eğer sizde skdeniz.com kadar özgün bir siteyseniz İyi blog nasıl olmalı aşamasının en önemli kısmını başarıyla tamamlamışsınız demektir.

herhangi bir konuda adı kalıplaşmış bloglar mevcuttur bu kalıplaşmayı sağlayan şey nedir hiç düşündünüz mi ?

pek düşünmenize gerek yok bunu sağlayan tek şey özgünlüktür.ben bu bloga başlarken birçok wordpress dersi veren siteden araştırma yapıyordum.

örnek olarak wordpress ile yaşadığım her sorunda bir makalesi bulunan wpmavi sitesi wordpress dersleri denildiğine akla gelen önemli sitelerden birisidir.

wpmavi sitesi alıntı yapmadan tamamen kendi bilgilerini anlatan wordpress dersleri yayınlayan bir sitedir ve bu popülerliğini de buna borçludur.

kullanıcılar kadar SEO(Search Engine Optimization) açısındanda özgünlük üst sıralara çıkmadaki önemli etkenlerden birisidir.

sıralamaiyi bir blog nasıl olmalı

3-Yayın Akışı;

Sitenizin Yayın Akışını Hazırlayın 

Sitenizde bir yayın akışı ayarlamanız iyi bir blog nasıl olmalı‘nın 3.bölümüdür.Ayrıca sizinde  Alexa Takıntınız varsa yayın akışı ayarlamanız alexaya olumlu yönde etki edecektir.

Not: alexa rank yükseltme ile ilgili hazırlamış olduğum makaleye göz atmanızda fayda olduğunu düşünerek linki “buraya“bırakıyorum.

skdeniz.com güncel alexa rankı

Nasıl Hazırlamalıyım ?

birkaç soruyu kendinize sorup cevaplandırarak ona göre kafanızda şekillenmiş olacaktır.

-Sitemde Haftada en az  kaç yazı yayınlanıyor ?

-Sitemde Haftada en fazla kaç yazı yayınlanıyor ?

X-Babam böyle güzel  Pasta Yapmayı nerden öğrendi ? (Şaka sormayın)

iyi bir blog nasıl olmalı

4-Amacınızdan Şaşmayın

Sırf tıklanma almak için sitenizin içerik konusunu değiştirmeyin örnek verecek olursak skdeniz.com sanal mektep sitesinin içerik konusu web ve adobe dersleridir.ben spor yapan ve bu konuda bilgisi olan biriyim sitemde sporla ilgili bir makale yayınlarsam blogumun takipçileri dağılır.amacınızdan şaşmadan iyi bir blog nasıl olmalı bunu öğrenin !

bu yüzden hedefiniz neyse o yönde ilerleyin yolunuzu değiştirmeyin 

 

5-Kelime Araştırın; Araştırma

Sitenizin ne konuda yayın yaptığını iyi belirleyin sonra bu konuyla ilgili daha önce yazılmamış veya eksik yazılmış bir konu bulun ve yazmaya başlayın daha önce bu konuda hiç yazılmamış yazıların googlede yeterince aratıldığını düşünüyorsanız hemen bir makale yazmalısınız zira seolu bir makale yazmanız durumunda ilk sıraya kadar gelebilirsiniz.iyi bir blog nasıl olmalı‘da kelime araştırmak önemli

iyi bir blog nasıl olmalı,iyi bir blog için neler yapmalıyız gibi soru işaretlerini cevaplamış olduk.bir sonraki makalemizde görüşmek üzere hoşçakalın

Yorumlar kapalı.