«

    Herkese Merhaba,bu yazımızda “Kısa Film İçin Gerekli Olan Programlardan” bahsedeceğiz.

Senaryo

Kısa Film çekmek için size ilk gereken şey bir fikir. Diyelim ki bir fikir buldunuz ve bunu senaryo haline getirmek istiyorsunuz.Bunun için internetten edinebileceğiniz ücretsiz programlar bulunmakta.Bunlar;

1-Fade In

Fade In, size “Amerikan” tarzı senaryo yazmanızı sağlar.

http://www.fadeinpro.com/

2-Celtx

Celtx, size “Amerikan” tarzı senaryo yazmanızı sağlar.

https://www.celtx.com/index.html

Bu iki program arasından benim tavsiyem kullanışlılığı ile Fade In olurdu. Gayet hoş bir tasarım ve kullanımı kolay bir yapıya sahip.

(Yakın zamanda senaryo yazımı ve senaryo yazım tarzları ile ilgili yazımız gelecek.)

Montaj,Kurgu(Post-Prodüksiyon)

Filminizi çektiniz, geçtiniz bilgisayarın başına. Şimde ne yapacaksınız ? Post-Prodüksiyon film için en önemli aşamalardan biridir. Çünkü seyirci verilmek istenen duygu, kurgu kötü olursa başarısız olur. Bunun için size şu programları önerebilirim:

1-Adobe Premiere Pro CC, CS6, CS4

Adobe’un geliştirdiği Premiere Pro’ya aşağıdaki bağlantıdan sahip olabilirsiniz. Premiere Pro’yu 30 gün boyunca ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ardından programı kullanabilmeniz için her ay 53 ₺ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bazı kişilerde tavsiye etmediğimiz yöntem olan korsan şekilde programı kullanıyor.(Yakında “Premier Pro ile Kısa Film Montajı Nasıl Yapılır ?” ile ilgili video ve yazımız gelecek.)

2-Final Cut Pro X

Bir Apple ürünü olan Final Cut, en kullanışlı ara yüze sahip editörlerden birisidir. 30 günlük bir deneme süresine sahip olup, ardından programı kullanabilmeniz için tek seferlik 799 ₺ ‘lik bir ödeme yapmanız gerekiyor.

http://www.apple.com/tr/final-cut-pro/

3-Edius Pro 8

GrasValley firmasının geliştirdiği bir kurgu programıdır. Eskiden en çok kullanılan kurgu programlarından biriydi ancak son dönemlerde düşüşe geçti. 30 günlük deneme süresine sahip olan Edius, tek seferlik 779 ₺ ile 1.899.000 ₺ ‘lik bir fiyata sahip.

https://www.grassvalley.com/products/edius_pro_8

Unutmayın, herkese göre en iyi kurgu programı en iyi kullandığı programdır. Yani bu program bundan daha iyidir diyemeyiz.

Ekstra*

1-Adobe After Effects CC,CS6

Diyelim ki filminiz tamam ama bir şeyler eksik. Efekt olabilir mi acaba ? Bazı filmlerde animasyon veya efekt kullanmanız gerekebilir. Bunun için size ilk önerim kesinlikle Adobe After Effects  olur. 30 günlük deneme süresine sahip olan program, aylık 58₺’lik bir ücrete sahip. 

http://www.adobe.com/tr/products/aftereffects.html

2-HitFilm 4 Express

Hem efekt, hem de kurgu olan HitFilm 4 Express ücretsiz olmasıyla Kısa Film çeken öğrenciler için ilaç gibi bir program. HitFilm 4 Express ile hem animasyon, efekt yapabilirken aynı zamanda montajda yapabiliyorsunuz.

https://hitfilm.com/express

 

3-DaVinci Resolve

Kamera alanında nam salmış Blackmagic firmasının geliştirdiği DaVinci Resolve, profesyonel bir renk düzenleme programı. Holywood’daki birçok filmin renk ayarı, DaVinci Resolve ile yapılmakta. Ücretsiz versiyonunda bulunduğu DaVinci Resolve’a aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve

Şimdilik bu kadar, Kısa Film ile ilgili yazılar gelmeye devam edecek. Siteyi takipte kalın. 🙂

 

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)