«

Kullandığınız her programdan, her web sitesinden tutun kartlı her türlü elektronik aletlerin hepsinin çalışmasını bazı yazılımlar sağlar."Nasıl Yazılım Öğrenilir" serisinde, yazılıma nasıl başlayabileceğinize dair bilgiler vereceğiz.

Bugün ki konumuz ise yazılım öğrenirken kullanabileceğimiz kaynaklar.

1-İNTERNETTE BULUNAN KAYNAKLAR

a)Microsoft Açık Akademi

Yazılıma yeni başlayacaksanız Türkçe kaynak olarak size ilk önerim Microsoft'un ücretsiz olarak sağladığı eğitim videoları bulunan Açık Akademi olur. "Temel Programlama"dan "Web Uygulaması" geliştirmeye hatta Unity oyun motoru ile ileri düzey oyun yapma eğitimleri gibi bir çok eğitim bulunmakta. Ayrıca bazı eğitimlere özel sertifika programları da mevcut. Microsoft Açık Akademi'ye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. E-posta veya Facebook hesabınızla kayıt olduktan sonra eğitimlere ulaşabileceksiniz.

https://www.acikakademi.com/portal/default.aspx

 

 

 

b)Udemy

İçinde hem ücretli hem de ücretsiz eğitimler bulunan bu platform yazılıma başlarken ve başladıktan sonra büyük yarar sağlıyor. İçinde A'dan Z'ye her türlü eğitim bulunan Udemy' ye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

https://www.udemy.com/

 

 

 

c)Turkcell Geleceği Yazanlar 

Turkcell'in ücretsiz olarak sunduğu, içinde Arduino'dan tutun Web Programlama'ya kadar -ağırlıklı olarak mobil olmak üzere- birçok eğitim videosu bulunmakta. Soru&Cevap bölümünde aklınıza takılan soruları paylaşıp, kolay ve hızlı bir şekilde geri dönüş alabilirsiniz. Turkcell Geleceği Yazanlar'a aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/

d)Youtube ve Çeşitli Video Paylaşım Platformları 

Kendinş geliştirmek isteyen herkes için internetteki kaynaklar deniz derya! Birde konumuz bilgisayar olunca her yer bilgi dolu oluyor.

Youtube, Dailymotion, Vimeo, İzlesene gibi platformlarda yüzlerce hatta binlerce istediğiniz konuda yazılım eğitim videoları bulunmakta. Üstelik takıldığınız kısımlarda yorum özelliği sayesinde eğitimci ile direk iletişime geçip yardım alabiliyorsunuz.

e)Çeşitli Uzaktan Online Eğitim Platformları

Kursa gidecek vakit bulamayanlar için alternatif bir çözüm yolu. Bazen canlı olarak, bazense kayıtlı videolar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Genellikle sertifikalı olan bu kurslar, normal kurslara göre daha cüzi bir miktar ücrete sahip oluyor. Örnek site: www.uzaktanegitim.com 

Bu yazımızında sonuna geldik. Bir sonraki makalemizde yine Yazılım Öğrenme serimizin 2. Kısmında konulara göre kitap önerileri sunacağız. Daha sonra da "Nereden, nasıl başlanmalı?" sorularınıza uzunca, açıklayıcı cevaplar veren makaleler yayınlanacak. Takipte kalın  🙂

 

 

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)