«

Herkese Merhaba, Seo ile ilgili yazıları artık web sitem üzerinden bulabileceksiniz. Bir önceki yazım olan Seo Nedir ? Seo Nasıl yapılır? isimli makalemizi buradan bulabilirsiniz.

uzun bir sürenin ardından tekrardan bloguma geri döndüm. Bu zaman zarfında kendimi sürekli olarak geliştirmekle ve tecrübe kazanmakla geçirdim. Sizi ne kadar boş bırakmış gibi gözüksemde aslında eskisinden daha iyi olarak geri döndüm.

Bu yazımızda sizlere sitenizi 10 kata kadar daha fazla trafik kazandırmış olacağım. Bu illaki 10 katı trafik alacağınız anlamına gelmiyor. Sektörden sektöre ve siteden siteye değişiklik gösterebilir. Fakat ben size Trafiğinizi Arttırmayı Garanti ediyorum.

Facebook grubumuz Olan Seo Analiz grubunda attığım gönderiye gelen yoğun istek nedeni ile güzel bir makale hazırlamak istedim. Üstelik bu makalede sizleri Semrush Sahibi’de yapıyorum.

Bedava Semrush Nasıl Açılır ?

Semrush şuanda 30 Günlük Ücretsiz hesap vermektedir. sisteme daha önce hiç üye olmamış bir eposta adresinizle kayıt olduktan sonra bu bağlantıya tıklayarak 30 Günlük Hesabınızı aktif edebilirsiniz.

Not: Kredi Kartı İstemektedir. Kullanım sürenizi takip edin zamanı bitmeden iptal etmeyi unutmayın. Unutursanız yenileme ücreti olarak yüklü miktarda ücret kesebililir. Ayrıca İçinde hiç para bulunmayan ya da Maximum 5₺ bulunan bir kredi kartı kullanmanızı rica ediyorum. Aksi taktirde hesabınızdan kesilecek olan miktardan sorumlu olmadığımı belirtmek isterim.

30 Günlük Semrush Hesabınızı aktif ettikten sonra sıra geldi en güzel noktaya.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır ?

Seo Analiz grubunda 1 haftadır sürekli olarak bir seo çalışması sonucu elde ettiğim değerleri sizlerle paylaşmıştım. Takip edenler bilirler. Rakiplerin Organik Trafik Kaynaklarını Analiz ederek nasıl trafik arttırabiliriz. Bundan Bahsetmek istiyorum.

Analiz olarak bu makalede kendime ait teknoloji Durağı sitesini kullanacağım. Siz bunun yerine kendi web sitenizi analiz etmelisiniz.

 • İlk olarak Domain Overview kısmına Tıklayınız.
 • Açılan Pencerede Kutucuğa Alan adınızı girip çıkan sonuca tıklayın.
 • Açılan analiz penceresinde sizin web sitenize ait veriler yer alacaktır.
 • Organik Search Kısmında yazan Bağlantılı rakama tıklayın.
 • Bu bölümde web sitenize organik olarak hangi kelimelerden aranma yapılıp sitenize girilmiş, ne kadar girilmiş bunlara ait verilere buradan ulaşabileceksiniz.

  Bu bölüm bizim için en önemli bölüm, bu bölümü iyi bilirsek rakibimizin trafiğini doğru analiz etmiş oluruz. Aşağıda yer alacak açıklamalar kırmızı çizginin üstünde yer alan Keyword, pos… volume Url ve Traffic % anlamlarıdır.

  Keyword: Anahtar kelime

  Pos(Position): Google Sıralamanız

  Volume: Anahtar Kelimenin Aylık tahmini aranmasıdır. Aranma Hacmi denilebilir.

  Url: Sayfa url’niz. Bağlantı sayfanızdır. Anahtar kelimeden hangi sayfanıza geldiğini gösterir.

  Traffic: Adından da anlaşılacağı üzere trafiktir. Burada güzel bir nokta var ki o da şu. Traffic %’e bastığınızda Organik Aramalar‘dan en çok trafik kazandıran anahtar kelimeler yukarıda gözükür. Yani en çok trafik getiren kelimeden en az trafik getiren kelimeye doğru sıralar.

  bu da sizin hangi kelimelerde yoğunlaşmanız gerektiğini gösterebilir. Bu sayede Organik Aramalarda Yükselme için doğru bir adım atmış olabilirsiniz.

  Rakip Site Bulma

  Muhtemelen rakiplerinizin kim olduğu hakkında bilginiz vardır. Ama bunların doğruluk payının olduğu gibi yanlışlık payıda olabilir. Rakiplerinizi nasıl bulabileceğiniz hakkında bir kaç tiyo vermek gerekirse;

  1. Semrush üzerinden kendi sitenizi analiz edip Organik Aramalar‘dan Pos (Position) kısmına basarsanız. En iyi sıralamalarınız yukarıda gözükecektir. 1. sırada olduğunuz kelimeler değilde 1. sayfada veya 2. sayfada rekabette olduğunuz siteleri bu şekilde bulun. Çok güçlü olmayan sizin segmentinizde olan siteleri görebiliyorsanız işte sizin rakibiniz.
  2. 2. Aşamada bulduğunuz rakip siteleri Semrush Aracı ile Analiz etmelisiniz. Yine aynı şekilde Domain Overview kısmından Organic Search Kısmına gelip Organik aramalardan gelen trafik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  3. İşte Rakibinizi yerden yere vuracağınız Rakip Analizi’nin son noktası. Bu aşamada Traffic % kısmında Organik aramalardan gelen trafiğin en büyük kaynakları burada gözükür. Eğer analiz ettiğiniz rakip siteniz sizinle yakın Domain Otoritesi ve Sayfa Otoritesine sahipse doğru rakip analiz etmişsiniz demektir.

  Rakip site bulma, işlemini gerçekleştirdikten sonra bu adımda da en çok trafik getiren kelimelerini bulduk.

  Önemli Not: Analiz ettiğiniz rakibin sizinle aynı sektörde hizmet verdiğinden emin olun. Çok küçük bir ihtimal olsada not olarak paylaşmakta fayda var.

  Bağlantı Analizi Yapmak

  Sizden yukarıda yer alan veya sıralama almış rakibinizi nasıl geçersiniz ? bu sorunun cevabı 100’den fazla Kriteri olan Seo‘da gizli aslında. Fakat size aşağıda vereceğim bazı tiyoları deneyerek rakibinizi geçebilirsiniz.

  Doğru Title Kullanımı:

  Title, Organik Aramalar‘ın göz bebeğidir. Google Aramaları’da en büyük font Meta Title’dir. Bu nedenle Doğru bir meta başlık kullanmanız 1. sırada olan siteden fazla tıklama almanız demektir. Bu da 1. sıraya göz kırpmaya eşdeğer.

  Title kullanırken dikkat etmeniz gerekenler;

  1. Rakam kullanmak
  2. % kullanmak
  3. En, Çok, gibi iştah kabartan sözcükler kullanmak
  4. Anahtar Kelimeyi Kullanmak

  Örnek bir meta başlık Yaratalım. Örnek Kelime: Yazı Tipi

  %100 Türkçe Uyumlu Yazı Tipleri

  Doğru Açıklama Kullanımı:

  Meta description diye geçen Title altında yer alan max 160 karakter destekleyen Açıklamalardır. Burada cümle kurarken dikkat etmeniz gerekenler

  1. İçerikte yer alan kelimelere yer vermek
  2. Anahtar kelime kullanımı
  3. Harekete geçirici cümlelere yer vermek
  4. Sayı, Özel karakter gibi dikkat çekici özellikler kullanmak.

  Özel Materyaller Yaratmak !

  Detay içinde detay yatan bir yöntem. Rakip sitelerinizden önde kılacak sizi tercih etmeleri için çok iyi bir neden. İçeriklerinizde mümkünse kendinize özel Resimler ve Videolar Yaratın !  Bu sayede sitede kalma sürelerini 5 katına çıkarabilirsiniz.

  Materyal Eklemeke

  1. Konu ile ilgili Youtube Videoları bulup sitenize yerleştirin. 1 Adet yeterlidir.
  2. Konu ile ilgili mümkünse tarafınızdan görseller yaratın. Bu görselleri içerikleriniz için kullanın.
  3. Akıcı bir Ses dosyasına içeriğinizde yer vermek ortalama+3 dakika sitede tutabilir.

  Yorum Alın:

  Doğal Yoldan kullanıcılarınızla etkileşime girin. %100 geri dönüş sağlayan bir web sitesi olun. Bu sayede trafiğinizde artış görülmesi muhtemel.

  Zamanlı İçerik Yaratmak:

  Sizi temin ederim 1 ay boyunca zamanlı (planlı) ve doğru içerik yayınlamak web sitenize 1 ayda sitenize çok şey katacaktır.

  Bu makalemizde sizlerle birlikte Organik Aramaları İyileştirme, Web Site için Trafik Arttırma işlemi nasıl yapılır ? Doğru kitleye nasıl ulaşılır bundan bahsettim. Semrush Aracını 1 Ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Semrush Aracını zekice kullanarak web sitenizi 10 kat fazla trafiğe kavuşturabilirsiniz. Sizlerinde yorumları benim için oldukça önemlidir. Konu ile alakalı aklınızda takılmış soruları lütfen yorum bölümünden bana iletin. Hoşçakalın.

  Bir Cevap Yaz
  What Was Your Reaction?

  Deniz Işık Hakkında

  Deniz Işık

  Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

  Bir Cevap Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

  Yorumlar

  1. Deniz Işık

   Teşekkür ederim.