«

Photoshop’ta Resim rengini değiştirme’nin Nasıl Yapılacağını Bu Makalemizde ele aldık.

Merhaba sevgili “skdeniz.com” takipçileri. Bu makalemizde fotoğraflarcılar ve photoshop’cular için en önemli konulardan olan “Resim rengini değiştirme”nin nasıl yapılacağını anlattık.

Resim rengini değiştirme Nasıl Yapılır?

Öncelikle Photoshop CS6 (CC veya CS sürümlerinden herhangi biriylede yapabilirsiniz.) programımızı açıp görselimizi programa yüklüyoruz. Şimdi işlemlere geçelim.

İlk İşlem: Photoshop araçlarının (TOOL) bulunduğu, ekranın sol bölümünde yer alan pencereden “Hızlı Seçim Aracı” aracımızı seçiyoruz. Kısayol tuşu “W”dir. Daha sonra renk değiştirme işlemini uygulayacağımız bölgeyi bu araç ile seçiyoruz. Ben kolaylık olsun diye öncelikle pasta dilimini seçerek diğer objelerden arındırdım. Ne kadar titiz ve dikkatli olursak işlemimiz o kadar iyi sonuç verecektir. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi seçimi yaptım.

Photoshop'ta Görsel Rengi Değiştirme Nasıl Yapılır? 1

İkinci İşlem: Diğer objelerden arındırdığım pasta dilimini “CTRL+J” komutu ile kopyalıyorum

Resim rengini değiştirme

Üçüncü İşlem: Kopyaladığımız katman seçili iken “adjustment layer” özelliklerinden (sağ en altta yer alan yuvarlak daire şeklindeki ikona basınız.) “Ton/Doygunluk” özelliğini seçiyoruz. Bu özelliği seçtiğimizde yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede renk çubuklarını göreceksiniz. Kaydırma yaparak uygun renk karışımını bulup renk değiştirebiliriz. Ama bu işlemi hemen yapmıyoruz bu işlemden önce yapmamız gerek bir adım daha var. Eğer hemen yaparsak renk değişimi tüm katmanlara etki eder yani tüm görselin rengi değişir.

Resim rengini değiştirme

Dördüncü İşlem: Ton(renk) ayarları tüm katmana etki etmesin diye “Ton/Doygunluk” katmanın üstüne sağ tıklayıp “Kırpma Maskesi Oluştur” seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemden sonra “Ton/Doygunluk” çubuklarıyla oynayarak istediğimiz sonucu elde edebiliriz. Ben kendi istediğim gibi ayarlamalar yaptım sizde istediğiniz renk tonları çubukları kaydırarak bulabilirsiniz. Yeşil renkteki üst kısmı çikolatalı gibi görünmesi istediğim için bir kaç  karışım yaptım.

Resim rengini değiştirme

Ek İşlem: Renk oynamaları yapınca pasta üzerindeki çikolata ve süslerinde rengide değişti bu objeleri  arındırmak için İkinci işlemde çoğalttığımız katmanı seçip, sol tarafta, araçlar penceresinde yer alan “silgi” aracımızı seçiyoruz. Kısayol tuşu “E”dir.  Silgi aracıyla bu işlemlerden etkilenmesini istemediğimiz bölgeleri, üstüne tıklayarak siliyoruz.

Evet bu makalemizde “Photoshop’ta Resim Rengini Değiştirme Nasıl Yapılır?” konusunu ele aldık aklınıza takılan sorular olursa aşağıda yorum bölümünden yazabilir veya “mail@utkuyunus.net” adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Başka bir makalede görüşmek üzere hoşça kalın.

 

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir Cevap Yaz

Bu yazı yoruma kapatılmıştır lütfen daha sonra tekrar deneyin veya yöneticiye başvurun.