«

Merhabalar,bu makalemizde resim sıkıştırma taktiği vermiş olacağız.

bir sitenin açılışını etkileyen ne gibi faktörler vardır? yazılan kodlarının satır aralığının az olması veya sayfada yer alan görsellerin dosya boyutları olabilirmi? bir sitenin açılış hızını etkileyen en önemli etkenlerden biriside sayfada yer alan görsellerin boyutudur.

Resim Sıkıştırma Taktiği

Konumuzla ne alakası var diye sorabilirsiniz ancak demek istediğimi cümlenin sonunda anlayacaksınız.

Dünyada en çok kitleye sahip olan Sosyal medya ağı Facebook’a saniyede yüzlerce binlerce hatta belki onbinlerce medya yüklenmektedir.

 Bu Veriler Nasıl Hiç Silinmeden durabiliyor yaklaşık 8 yıl önce yüklemiş olduğunuz bir video nasıl olurda şuanda hala var?üstelik bu sadece sizin videonuzdan ibaret değil milyarlarca insan videolarını görsellerini facebook’a yüklemekte tabi ki bu çok büyük bir sunucu alanı gerektirmektedir.

facebook’un bu verileri saklaması için belki yüzlerce belki binlerce makineye ihtiyaç duyduğu aşikar ancak facebook sunucularından daha yüksek verim alabilmesi için medyaları sıkıştırma yöntemine giden bir sosyal medya ağıdır.

milyarlarca kişinin aktif olduğu sistemin sizin sitenizden daha hızlı olması garip değil mi ?  burada demek istediğim şey facebook’un bu kadar hızlı olmasındaki sebep medyalarda sıkıştırma yöntemine gitmesidir.

Sizde Sitenizde sıkıştırma taktiği’ne giderek sitenizi hızlandırmaya ne dersiniz ?

Düşündüm de facebook bu kadar hızlı olduğuna göre belkide en iyi sıkıştırma yöntemine sahiptir.o halde sitenize yüklemek istediğiniz resmi facebook’a yükleyip sonrasında indirirsek resmi çok iyi sıkıştırmış olurmuyuz ? bence oluruz.

tabi ki resmin kalitesi düşeceği için tavsiyem size sadece öne çıkan görsellere koymanızdır.

İnternetten bulmuş olduğum (2,78 MB (2.916.813 bayt) boyutundaki bir görsel’i önce favori bir resim sıkıştırma servisi olan tinypng’e yükleyip sıkışmış halini indiriyorum.

Resim Sıkıştırma Taktiği #1 1
TinyPng İle Sıkıştırılmıştır.

Aynı Görseli Facebook’a yükledikten sonra indiriyorum bakalım dosya boyutumuz ne kadar olacak ?

Resim Sıkıştırma Taktiği #1 2
Facebook tarafından sıkıştırılmıştır.

Not:Yukarıdaki görselellerde sıkıştırılan resim aynı resimdir!

Not:Bu Sıkıştırma işini avantaja veya dezavantaja çevirmek sizin elinizdedir resmi nerede kullandığınıza yani sitenizin hangi alanında kullandığınıza bağlıdır tavsiyem sadece öne çıkan görsellere koymanızdır.

Bir Makalenin Daha Sonuna geldik.Bu makalemizde resim sıkıştırma taktiği öğrenmiş olduk.

Bir Sonraki makalede görüşmek üzere makale hakkında görüş bildirmeyi unutmayın hoşçakalın.

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)