Seo

Responsive (Mobil Uyumlu) Tasarım Neden Önemlidir?

Yazan : Deniz Işık

Responsive, Türkçe anlamıyla “Duyarlı” olan web tasarımıdır. Bu  sayede web sitenize mobil, tablet ya da çok yüksek kalitede çözünürlüğe sahip cihazlardan giriş yapılırken bir zorluk yaşanmaz. Tamamen UX (Kullanıcı Odaklı) tercih edilmesi gereken tasarım seçeneğidir.

Günümüzde, mobil (telefon/tablet) kullanıcılarının, bilgisayar cihazları üzerinden giriş oranı ile arasında  dağlar kadar fark oluştu.

Nitekim oda büyüklüğünde başlayan bilgisayar serüveninin 1KG’nin altında bir bilgisayara dönüşmesi, hatta neredeyse telefonların bilgisayarların yerini almaya başlamasıyla birlikte bir avuca sığacak küçüklüğe erişmesi gibi.

Şuan milyarlarca kişi internet erişimi sağlıyor olsa da bunu yalnızca 1 cihaz türünden, yani %100 Masaüstü ya da %100 Mobil ziyaretçi ile sağlamıyor. Örnek olarak bir sağlık sitesine hangi tür cihazlar ile giriş yapıldığının oranını sunan bir tablo.

Kaynak Türü Ziyaretçi
Telefon 189
Tablet 14
Masaüstü 87

Mobil uyumlu tasarım için sunulan veriler ve Youtube videosu için bir sonraki sayfayı ziyaret edin.

 

2018 TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre internet kullanımı bir önceki yıla göre % 5,1 oranında bir büyüme gerçekleştirerek Türkiye’nin internet kullanım oranının 72,9 oranına sahip olduğu açıklanmıştır.

Yine Dergipark.gov.tr üzerinden hazırlanmış bir rapora göre yıllara göre mobil kullanımın artış gösterdiğini gösteren bir tablo

Hasan GÜLER-Yunis ŞAHİNKAYASI-Hamide ŞAHİNKAYASI tarafından hazırlanmıştır.

 

  • Mobil Kullanımın Artması
  • Tüm Ekranlar için duyarlılık
  • Herkese hitap eden tasarım

Bununla ilgili olarak Mobil Cihazlar için özelleştirme seçenekleri bir sonraki sayfada yer alıyor.

 

Mobil Cihazlar için WordPress uyumlu özelleştirmeler

 

Mobil tarayıcı için renkli sekme nasıl yapılır

Mobil tarayıcı için renkli sekme nasıl yapılır

Merhabalar bu makalemizde Mobil tarayıcı için renkli sekme nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz . Akıllı cihazların güçlenmesi ve yaygınlaşması ile bilgisayarları bir kenara atan insanlar internetle olan tüm işlerini mobil cihazlarından kolaylıkla halledebiliyor.

0 comments

 

Mobil Tema Rengi Nasıl Ayarlanır

Android for Lollipop için Chrome’un 39 sürümünden itibaren artık theme-coloraraç çubuğu rengini ayarlamak için meta etiketini kullanabilirsiniz. Bu, Seattle gri araç çubukları anlamına gelmez! Sözdizimi oldukça basittir:

0 comments

Seo Dahilerinden Mobile First İndexing (Mobil öncelikli tarama) açıklamalar bir sonraki sayfada

Google Bot'un resmi twitter hesabından yaptığı açıklama Mobil öncelikli indexlemelerin mobil aramalarda sıralama faktörü olduğunu açıkladı.

Bununla ilgili olarak Türkiye'nin önemli Seo şirketlerin'den Zeo'nun hazırladığı mobile first index test aracını twitter hesabından duyurdu.

Yazar hakkında

Deniz Işık

Bizi Google'da Bulun ! Google+

Yorum Yap

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.