«

Responsive, Türkçe anlamıyla “Duyarlı” olan web tasarımıdır. Bu  sayede web sitenize mobil, tablet ya da çok yüksek kalitede çözünürlüğe sahip cihazlardan giriş yapılırken bir zorluk yaşanmaz. Tamamen UX (Kullanıcı Odaklı) tercih edilmesi gereken tasarım seçeneğidir.

Günümüzde, mobil (telefon/tablet) kullanıcılarının, bilgisayar cihazları üzerinden giriş oranı ile arasında  dağlar kadar fark oluştu.

Nitekim oda büyüklüğünde başlayan bilgisayar serüveninin 1KG’nin altında bir bilgisayara dönüşmesi, hatta neredeyse telefonların bilgisayarların yerini almaya başlamasıyla birlikte bir avuca sığacak küçüklüğe erişmesi gibi.

Şuan milyarlarca kişi internet erişimi sağlıyor olsa da bunu yalnızca 1 cihaz türünden, yani %100 Masaüstü ya da %100 Mobil ziyaretçi ile sağlamıyor. Örnek olarak bir sağlık sitesine hangi tür cihazlar ile giriş yapıldığının oranını sunan bir tablo.

Kaynak Türü Ziyaretçi
Telefon 189
Tablet 14
Masaüstü 87

Mobil uyumlu tasarım için sunulan veriler ve Youtube videosu için bir sonraki sayfayı ziyaret edin.

 

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Responsive tasarım neden önemlidir? İle ilgili harika bir video

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=vsE8oeUFAdk” width=”720″]

2018 TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre internet kullanımı bir önceki yıla göre % 5,1 oranında bir büyüme gerçekleştirerek Türkiye’nin internet kullanım oranının 72,9 oranına sahip olduğu açıklanmıştır.

Yine Dergipark.gov.tr üzerinden hazırlanmış bir rapora göre yıllara göre mobil kullanımın artış gösterdiğini gösteren bir tablo

Responsive Tasarım Neden Önemlidir? 1
Hasan GÜLER-Yunis ŞAHİNKAYASI-Hamide ŞAHİNKAYASI tarafından hazırlanmıştır.

 

 

  • Mobil Kullanımın Artması
  • Tüm Ekranlar için duyarlılık
  • Herkese hitap eden tasarım

Bununla ilgili olarak Mobil Cihazlar için özelleştirme seçenekleri bir sonraki sayfada yer alıyor.

Bu makalemizde sizler için Responsive Tasarım neden önemlidir? Bundan Bahsettik.

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)