«

İç seo çayarları nasıl yapılır?

SEO’da bir web sitesinin DNA’sı site içi Seo‘dur. Site içi seo teknikleri sayesinde web site trafiğinizi arttırmak oldukça basittir.

Site içi seo ile Google Uyumlu Web Sitesi inşa edebilirsiniz. Google uyumlu bir On page seo ayarları nasıl yapılır ? Ayarlama yapılırken nelere dikkat edilmeli maddeler halinde ve şematik bir gösterim ile sizlere sunacağım.

Türkiye’de hiçbir Websitesi‘nin sizlere sunmadığı bilgileri anlatmak beni biraz  heyecanlandırıyor 🙂 Öte yandan bu makalenin google’da alacağı sıralamada beni biraz meraklandırıyor.

İç Seo Çalışması yapmak

İç seo’nun faydaları

 • Daha Fazla Ziyaretçi
 • Daha fazla Reklam Kazancı
 • Daha fazla Satış (E-ticaret)
 • Doğru Kitle
 • Düşük Maliyet
 • Yüksek Kazanç
 • Markalaşmak (popülarite)

  11 Adımda Sayfa İçi Seo Ayarları

1- Url Yapısı 

Url Yapısı oldukça önemli bir stratejiye sahiptir. url içerisinde anahtar kelime ve anahtar kelime ile ilgili kelimelerin bulunması önemli bir faktördür.

Örnek: sitename.com/p=124 yerine sitename.com/anahtar-kelime-url-yapisi şeklinde kullanılmalıdır.

2- Hedefiniz= Başlıklar 

Anasayfanızda veya bir alt sayfanızda sayfa hakkında bilgi vermek için en büyük faktör şüphesiz başlıklardır. Başlık kullanımı doğru yapıldığında web sitenizi mükemmel trafiğe erişebilir.

Click Bait yani Tık tuzağı denilen kavrama biraz daha yaklaşmak lazım. Kullanıcılarınızı kandırmayacak düzeyde click baitler deneyebilirisiniz. Burada kastım kesinlikle kullanıcılarınızı kandırmadan başlıkları biraz daha çekici kılmak !

3-Multimedya Kullanmak

İlgi çekici bir video veya şematik bir görselin bir kullanıcıyı web sitenizde 3 dakikadan daha fazla süre tuttuğunu biliyor muydunuz ? Artık Öğrendiniz. İşte Size bir Google Sıralama Kriteri daha !

İçeriklerinizle ilgili harika Youtube videoları yaratmaya ne dersiniz ? İçeriklerinizi Youtube video olarak yükleyerek videolarınızı web sitenize ekleyebilirisiniz. Bu sayede içerikleriniz daha zengin bir hal alabilir.

4-Link Çıkışı 

İçeriklerinizle alakalı yapılmış araştırmalara hiç baktınız mı ? bununla ilgili bilimsel makalelere veya dünyanın en büyük kaynağı olan WikiPedia‘ya link çıkışı yapabilirsiniz.

gov ve .edu uzantılı resmi veya üniversite sitelerine link çıkışı yapmalısınız. link çıkışı yaparken içeriklerinizle alaka düzeyini unutmayınız. Unutmayın Link çıkışı altın anahtar olabilir.

5- İlk 100 Kelime

Sayfanızın ilk 100 Cümlesinde Semantik olarak Anahtar kelimelerinizi kullanmanız sayfanın içeriği hakkında bilgi veren en önemli 2. faktördür.

ilk 100 kelime içerisinde bu web sitesinin ne işe yaradığını karşı tarafa iletmelisiniz. Eğer iletebilirseniz SEO’yu başarmışsınız demektir.

Bana Göre bir sayfanın ilk 100 kelimesi Sihirli Kelimelerdir.

6- H1 Etiketleri Özeldir

H1 etiketi bir sayfanın ana başlığıdır. sonrasında gelen h2 h3 başlıkları konu hakkında daha detaylı bilgi verilmek için kullanılırken h1 etiketi o sayfanın temel bilgisini veren en önemli etmenidir. Mükemmel bir H1 etiketi yaratmanız Bir Seo Kriteridir.

Ayrıca Wordperss kullanıyorsanız, wordpress temalarının %90’ı Yazı ekle ve Sayfa ekle kısımlarında sayfa başlığı kısmında girildiği üzere h1 etiketini otomatik olarak oluşturmaktadır. I Love WordPress ♥

7-Hız Faktörü 

Hız Faktörü , Google’ın mantıksal olarak kabul ettiği bir sıralama kriteridir. Web sitenizi optimize ederek ulaşabileceğiniz maksimum performansı elde etmelisiniz. Web sitenizi optimize ederken bir kaç tiyo verebilirim.

 1. İşlemlere Başlamadan mutlaka yedekleme yapın
 2. En iyi Sıkıştırma programı ile resimlerinizi sıkıştırın.
 3. Js ve Css Dosyalarınızı Sıkıştırın
 4. Dosyalarınızı doğru şekilde çağırın.

8- Meta Başlığınıza Modifiye takın

Meta başlıklarınız arama motorlarından yani organik trafik tarafında görünen en büyük fonta sahip ve en dikkat çekici meta ürünüdür. meta başlıklarınızı modifiye etmelisiniz. Korkmayın Burada Modifiye’nin cezası yok.

“Harika”, “Rehberi”, “En iyi”, “Yıl”(2018 v.b), “İncelemesi” gibi ilgi çekici kelimeler Yaratın ! bu kelimeler tıklama oranlarınızı zirve yaptıracan önemli bir faktördür.

9- Sosyal Medya Paylaşım Butonları

İçeriklerinizin doğal yönden paylaşılmasını teşvik ettirecek önemli bir kuralda sosyal medya paylaşım butonlarının bulunmasıdır. İçeriğin hemen alt kısmında “Facebook, Twitter, Whatsapp, Linkedin, Tumblr” gibi sosyal medya sitelerinin paylaşım butonlarını koymalısınız.

10- Uzun ve Detaylı İçerikler Yaratın

içerik oluştururken içerik hakkında sunabileceğiniz tüm verileri okuyucuya sunun. Türkiye SEO platformlarında bir hurafedir dolaşıyor.

300 kelime‘yi asgari tutmuşlar. Burada ölçü şudur ” Kullanıcıya içerik hakkında tüm bilgiler zengin bir şekilde sunulmalı, kullanıcı sayfada tutulmalı dolayısıyla kullanıcı siteden sıkılarak çıkmamalıdır.”

Bu algoritma, Google’ın en çok üzerinde durduğu bir olaydır. Kabul edelim ki dünyanın en zeki mühendisleri Google gibi büyük arama motorlarında algoritma geliştiriyorlar.

Google kandırmak büyük kurnazlık ister. Bunun yerine Kullanıcıyı Doğal Yoldan sitede tutmak burada ölçüttür.

11- Ziyaretçilerinizi Bırakmayın !

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür ?

Yapılan aramalara göre arama sonuçlarından bir web sitesine giren her 4 kişiden 3’ü 15 saniye içinde siteden çıkma eğilimindedir.

Ziyaretçilerinizle psikolojik olarak bir savaş vermelisiniz. Bu savaş sonucunda sitede kalma sürenizi arttırıp hemen çıkma oranını düşürmeyi başarırsanız. Web sayfanız kelimelerde anında yükselişe geçecektir.

hemen çıkma oranı düşürme

 1. İçeriğinize uygunsa bir canlı destek eklentisi kurun. Ziyaretçilerinizle sohbet ederken bırakın sitede kalma süresi artarak gitsin 🙂 Unutmayın Hemen çıkma oranı ile sitede kalma oranı ters orantılıdır.
 2. Modern ve eşsiz bir tasarım yaratın ! Web sitenizin arayüzü diğer websitelerinden farklı olmalı. İlk girişte bu mesajı karşı tarafa iletmelisiniz.
 3. Youtube Videoları kullanın. Youtube videosu kullanarak içeriklerinizi zenginleştirmekle kalmazsınız, ayrıca sitede kalma süresini arttırarak mükemmel bir izlenim çizebilirsiniz.
 4. Araçlar ekleyin, bunu bir çok sektörde deneyebilirsiniz. Seo ajansıysanız web sitenize Seo ile ilgili araçlar ekleyerek hem doğru kitleye ulaşabilir hemde hemen çıkma oranını azaltabilirsiniz. Ya da bir e-ticaret sitesiyseniz ürünün maliyetini hesaplayacak bir araç ekleyebilirsiniz. Bu sayede karşı taraf para hesabı yaparken zaman akıp dursun …

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)