1. Anasayfa
  2. Seo
  3. Seo Nedir? Seo nasıl yapılmalıdır?

Seo Nedir? Seo nasıl yapılmalıdır?

«

Herkese selam, Seo Hakkındaki bilgilendirme yazımıza hoşgeldiniz. Bu yazımızda Sizlere Seo Nedir? Seo nasıl yapılmalıdır. Bundan bahsedeceğiz. başlıca Seo kuralları nelerdir hep beraber inceleyelim.

Seo Nedir ?

Seo yani (Search Engine Optimization) Arama motoru Optimizasyonu’dur. Seo‘nun bilmem kaç tane kuralı mevcuttur. Aslında bunların tamamı sonunda kullanıcı deneyimine dayanmaktadır. Google’ın mantıksal olarak yarattığı Seo kısaca Ziyaretçi için deneyim denilebilir.

Seo yaparken dikkat etmeniz gerekenler, Seo‘nun kuralları, Seo terimleri burada yer alacaktır. Arama motoru optimizasyonu‘nun yapılması için tam manasıyla araçlara hakim bir kişi olmamız gerekmektedir. Çünkü Rakip Analizi Burada önemli bir etmen olabilir.

Her zaman daha üst sırada olmak için rakipler incelenmeli eksiklerine bakıp rakibin kullanıcıya sunduğundan fazlasını sunmalıdır. İş Sadece Backlink (Link alma) işlemi değildir. Tabi bu backlink önemsizdir ! demek doğru olduğu anlamına gelmez.

Backlink önemli midir ?

Backlink almak neden önemli? sorusunun cevabına gelecek olursak. Size eskilerde Türk esnaflarının yaptığı bir olayı anlatayım olayı kavramanız açısından;

Eskilerde bir bakkala girip birşey istediğinizde her zaman satış yapmazmış, siftah yapmayan bakkal komşusu varsa ona yönlendirirmiş. Bu gelenek tüm esnaflar arasında sürermiş, bu olay sayesinde para durumuna kimse sıkışmaz herkesin işi tıkırında gidermiş.

Bu nedenle backlink almak seo‘da bilinen fakat doğru bilinmeyen bir kriter olmuştur. Backlink alınmalı fakat doğru sitelerden alınmalıdır. Demin bahsettiğim olay gibi bakkaldan ekmek almak için girdiğinizde sizi tüpçüye yönlendirmesi ne kadar mantıklıdır biraz da mantık burada. Bence anlamanız için güzel bir hikaye oldu.

En önemli 5 Seo Kriteri

1. Kullanıcıyı sitede tutmak;

kullanıcıyı sitede tutmak biraz geniş bir tabir olabilir çünkü bir kişinin sitede kalma süresinin uzun olması demek o siteyi sevmesi yani sitenin kullanıcı deneyiminin yüksek olması demektir. Her ne kadar SEO‘da kullanıcı deneyimi ve Kullanıcıyı sitede tutmak aynı şey olmasa da yakın şeylerdir.

2. Backlink Almak

Özellikle yoğun rekabetin olduğu kelimelerde yükselmenin belki de en büyük anahtarı Backlink Almak olabilir. Tabi ki yakın sitelerden almak lazımdır yukarıdaki anlattığım hikaye gibi.

3. Doğru Başlık kullanımı

Bir sayfada veya yazıda yukarıda gözükmek için ilgi çekmek gerekebilir. Google arama motorlarında arama sonuçlarında en ilgi çekici yer Meta Başlıklar‘dır. İlk 4 site örnek bir anahtar kelimede başlığı aşağıdaki gibi kullanmış olabilir.

Az yakan arabalar

az yakan arabalar

az yakan arabalar

az yakan arabalar

gibi kullanmış olabilir. Bu size bir avantaj sağlayabilir çünkü işiniz daha kolaydır. Herkesten farklı ve dikkat çekici bir başlık yaratın ! Örneğin En az Yakıt Tüketen Araba Modelleri 2018 gibi bir başlık kullanmak dikat çekici olabilir.

4. Medya kullanımı

İçeriğinizle ilgili medyalar yaratmayı yaraya merhem olarak kullanabilirsiniz. Bir Youtuber’sanız bununla ilgili bir video çekip kanalınıza koyabilirsiniz. Sonrasında Video açıklamasına ve video içinde sitenizden bahsedebilir bedava reklam yapabilirsiniz. Ayrıca sayfa içine bu videoyu yerleştirebilir içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Benim şimdi yapacağım gibi.

5.Sosyal MEDYA

Alacağınız en iyi Backlink Sosyal medyadır ! Neden mi ? çünkü sosyal medyadan link almak doğaldır ve daha değerlidir. Çünkü tıklanan link değerlenir. Nofollow‘dur ama çok faktörlü etki sağlar. Nedir bu çok faktörlü etki. Örneğin Facebook’ta paylaştığınız bir bağlantı 100 kez tıklandı bu sitenize +100 kullanıcı sağlar bu sayede trafiğiniz artar bu sayede sıralamanızda artış görülebilir.

Kurumsal Seo Uzmanı

Türkiyenin en büyük SEO danışmanlarından birisi olan Moradam.com Sizin ihtiyaçlarınıza uygun hizmet verebilir. Benim gördüğüm en mantıklı yol haritası çıkaran ve en ucuz fiyatı sunan bir firma. Referans isterseniz referans derya deniz onlarca referansları mevcut. Görüşmenizde fayda olabilir.

Bu yazımızda Sizlerle Seo Nedir ? Seo Nasıl yapılır bundan bahsettik. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Görüşlerinizi yorum bölümünden aktarabilirsiniz. Hoşçakalın.

 

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)