Seo

SEO Nedir? 23 Soruyla SEO’Yu Açıklıyoruz

Merhaba, bu makalem her zamankinden biraz farklı olarak sizlerden gelen sorular üzerine olacak. SKDENİZ olarak seo nedir? A’dan Z’ye cevaplayacağım. Sizlerden gelen 23 farklı cevabı bu sayfa içinde bulabileceksiniz. Ayrıca seo ile ilgili diğer makalelerime göz atmak için https://skdeniz.com/seo sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO, bir veya birden fazla anahtar kelimenin, Google arama sonuçlarında yerini değiştirmeye yönelik verilen çalışmaların genelidir.

SEO'nun Açılımı Nedir?

SEARCH ENGINE OPTIMIZATION (Arama Motoru Optimizasyonu) İç SEO Dış SEO

İç SEO Nedir?

İç SEO sitenizdeki tüm veriler ışığında oluşur. Meta kodlar, açıklamalar,metinler, iç linkler, yazılar, resimler v.b şeylerin tamamıdır. Kaynak kodda gözüken her şey İç SEO'ya girmektedir.

Dış SEO Nedir?

Sosyal Medya, İnternet mecraları gibi ortamlardan link almak. Web sitenizi oluşturup ,iç seo optimizasyonunu yaptıktan sonra yapmanız gereken şey.

Hangi SEO Araçlarını Kullanmalıyım?

Dünya üzerinde popüler olan ücretli ve ücretsiz seo araçları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir; Search Console, Analytics, Semrush, Ahrefs, Moz...

Backlink Nedir?

Bir web sitenizden sizin anasayfanıza ya da alt herhangi bir sayfanıza link verilmesidir. Backlink demek kabaca önerilmek demektir. A sitesinden B sitesine link veriliyorsa, A sitesi B sitesini ,kullanıcılarına tavsiye ediyor demektir.

Dış Bağlantılar Nedir?

Dış bağlantılar, siteniz içerisinden herhangi bir sayfadan dış bir siteye link vermesi anlamına gelir. Çok fazla link çıkışı yapan siteler Google cezası ile karşılaşır.

Google Bot Nedir?

Google, arama sonuçlarını oluşturmak için sayfaları tarar (Crawl) sayfaları taramak için bot bir kullanıcı gönderir. Buna Google Bot deniyor.

Robots.Txt Nedir?

Robots.txt, sitenize gelen herhangi bir botun ziyaret ettiği ilk yerdir. Taraması gereken ve taramaması gereken yerleri robots.txt'de yer alan emirlere göre belirler.

Neden Anahtar Kelime Kullanmalıyım?

Anahtar kelime kullanmak her şeyden önce kullanıcıya konunun neyle ilgili olduğunu anlatır. Anahtar kelime kullanımı sayfa içerisinde optimize bir şekilde kullanılmalıdır.

Crawl Nedir?

Google Botları'nın tarama işlemine denir.

Meta Title Nedir?

Google arama sonuçlarında en büyük fontlarla yazılan sayfa başlığıdır. Tarayıcı çubuğunda ve arama sonuçlarında yer alır. İçerikle alakalı en anlatıcı cümle Title'da yer almalıdır.

Meta Description Nedir?

Arama sonuçlarında title altında yer alan sayfa açıklamasıdır.

Nofollow Nedir?

Nofollow bir link çeşididir. Link verilen sayfaya tam olarak güvenmediğinde bu bağlantı tipi kullanılır. Vermekten emin olmadığınız bağlantılarda bu bağlantı tipini tercih edebilirsiniz. Nofollow bağlantılar Google tarafından dikkate alınmaz

Dofollow Nedir?

Dofollow link eklentisi, besleyici bir link çeşididir. Google botları bu link türünü dikkate alır.

SEM Nedir?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması), Reklamlar bölümündeki Arama Motoru Sonuç Sayfasındaki (SERP) görünürlüğünü artırarak ücretli reklam yoluyla web sitesinin tanıtımında kullanılır.

LSI Nedir?

Bir kelimenin muadili, benzeri anlamına gelir.(Örn; beyaz yerine ak kelimesini kullanmak gibi)

301 Yönlendirmesi Nedir?

URL değişikliği yapıldığında kullanılır. Eski google indexlerinden gelen trafiği yeni sayfaya aktarmak için kullanılması tavsiye edilen bir tekniktir.

SERP Nedir?

Arama Motoru Sonuçları Sayfaları (SERP'ler), arama yapanların yaptığı bir sorguya yanıt olarak arama motorları tarafından görüntülenen sayfalardır.

Backlink Neden Önemlidir?

Google, backlink modeli üzerine kurulmuştur. Google arama motorunu diğer arama motorlarından farklı kılan şey budur. Doğru sitelerdeki bağlantıları güvenilir ve alakalı olduğunuzu gösteren bir sinyal olarak görürler

Anchor Nedir?

Linkte yer alan metindir. Backlink alırken Anchor Text'e dikkat etmenizde fayda var.

Google My Bussines Nedir?

Google My Business , işletmelerin çevrimiçi varlıklarını tek bir arayüzden yönetmelerine olanak tanıyan ücretsiz bir Google aracıdır.

SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

Teknik Analiz Ulaşılabilirlik Indexability Sayfa İçi Analiz İçerik sorunları Meta veri Sayfa / site yapılandırması Sayfa Dışı Analiz Bağlantı metni çeşitliliği Bağlantı profili Etki Alanları Rekabetçi analiz ve anahtar kelime araştırması Site ne için sıralanıyor? Ana rakipleri ne sıralıyor? Hedefleyebilecekleri anahtar kelimeler

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

5 Yorum

  1. Harika bi Makale olmus tesekurler zaman zaman dikat etmeden yaptigimiz hatalar ve onemli ip uclari icin cok tesekurler.

  2. Teşekkürler. Yazınız faydalı olmuş. Örneğin Ataşehir de bir hizmet vermekteyim. Makalemde Ataşehir belediyesine link çıkışı vermek istediğim de bunu no folow mu do folow mu no peener mı olarak vereceğim. Sitemin dışarıya puan gitmesin şeklinde olacak

  3. Noopener vermenize gerek yok. Bulunduğunuzu konuma ait bir belediyeye link çıkışı yapacaksanız bunu nofollow olarak tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı