PhotoshopGenel

Standart Baskı Kağıdı Boyutları Nelerdir?

Proje ve tasarımlar için çalışma alanı çok önemlidir. Tasarımınızı en iyi şekilde yansıtabilmeniz için farklı boyutlarda baskı kağıtları bulunuyor. Standart baskı kağıdı boyutları arasından projenize uygun olanı seçmeniz büyük avantaj sağlayacaktır. Broşür ya da afiş gibi baskılar için hem işinizi kolaylaştıracak hem de maliyeti en aza indirecek kağıtlar standart olarak üretilmektedir.

Standart Poster ve Afiş Boyutları

Tanıtımlarda poster ve afişlerin etkisi büyüktür. Genellikle insan sirkülasyonunun fazla olduğu yerlerde, otobüs ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında bu tasarımları görmek mümkündür.

Poster ve afişler için üretilen standart baskı kağıtlarının boyutları şu şekildedir;

  • 35×50 cm
  • 40×60 cm
  • 50×70 cm
  • 61×31 cm

Üç farklı boyutta bulabileceğiniz baskı kağıtlarının görünen kısımları değişiklik göstermektedir. Örneğin en büyük boyut olan 50×70’lik baskı kağıdında görünen kısım sadece 48×68 cm’dir.

Standart Kağıt Boyutları

Baskı sektöründe en çok kullanılan kağıtların başında A4 geliyor. A4 kağıdı 210×297 mm ebadındadır. Bunun yanında A3, A5 ve A6’da standart boylarda üretilen baskı kağıtlarıdır. A3 kağıdının ebadı 297×420 mm iken A5 kağıdının ebadı ise 148×210 mm olarak tasarlanmıştır. A6 ise boyutu en küçük olan kağıttır. 105×148 mm ebadına sahip olup el broşürlerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. El broşürlerinde en yaygın kullanılan bir diğer kağıt ise A5’tir. ISO standartlarına uygun olarak üretilen bu baskı kağıtlarını seçerken tasarlanan projeye göre hareket etmenizde yarar var.

Standart Kartvizit Kağıdı Boyutları

Firma ya da şirketler için kartvizitin ayrı bir yeri vardır. Markaya ait etkileyici bir imaj için kartvizit maliyetinden kaçınmamak gerekiyor. Fakat çok sayıda basılması gerektiği için kartvizit bastırmak yüksek maliyetli olabiliyor. Bu yüzden standart kartvizit boyutu tercih etmek son derece önemlidir. Yatay ve dikey kartvizitler aynı ebatta olup tercihe göre basılmaktadır. Kartvizitler için İSO standartlarına uygun belirlenen ebat 84×52 mm’dir.

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı