«

Bedava SSL Kurulumu

Merhabalar, Bu makalemizde Sizlere Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır bundan bahsedeceğiz. Google‘ın Temmuz ayı için açıkladığı bir güncelleme oldu. Bu güncelleme ile SSL Sertifikası bulunmayan siteler’de Güvenliksiz İbaresi Yer Alacaktır.

Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır 1
SSL Bulunmayan Site Örneği (Temmuz 2018’de)

SSL NEDİR?

SSL Yani güvenli giriş katmanı anlamına gelmektedir. (Security Socket Layer) Kısacası veri transferı arasındaki güvenliği sağlıyor. Sunucu ve ziyaretçi arasındaki güvenlik diyebiliriz.

Ücretsiz SSL Kurulumu

1-Cpanel Let’s Encrypt ile Ücretsiz Kurulum

Cpanel üzerinde bulunan Let’s Encrypt eklentisi, günümüzde çoğu hosting firmasında bulunan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde tek tık ile otomasyon olarak   Ücretsiz SSL Kurulumu‘nu yapabilirsiniz.

İlk olarak Cpanel ekranınıza gelmeniz gerekmektedir. Cpanel ekranına ulaşmanın birden fazla yolu mevcuttur.

cpanel.sitesimi.com

siteismi.com:2083

ya da hosting aldığınız firmanın müşteri panelinden

Yukarıdaki görseldeki gibi Cpanel ekranına geldikten sonra ftp bilgileriniz ile Cpanel‘e giriş yapabilirsiniz.

Not:Görselde bahsi geçen sitenin imtiyazı bana aittir herhangi bir siteden alıntı yapılmadığını belirtmek isterim.

Cpanel’e başarılı bir şekilde girdikten sonra Güvenlik kısmında Bulunan SSL/TLS Status‘a basın

SSL/TLS Status ekranına geldikten sonra aşağıdaki görselde bulunan 1. bölgede Etki Alanı Yazısının Yanında bulunan Tiki işaretliyoruz. 2.Bölgede Run AutoSSL butonuna basıyoruz 1 dakika kadar bekledikten sonra Ücretsiz SSL Kurulumu’nu Gerçekleştirmiş oluyoruz.

Yaklaşık 1 dakika kadar bekledikten sonra Ücretsiz olarak SSL sertifikası Kurulumunu yapmış olduk aşağıdaki görseldeki gibi bir sonuç almış olacaksınız.

2-Cloudflare Kurulumu ile Ücretsiz SSL

Sitenize Cloudflare kurarak Ücretsiz SSL Kurulumu yapmanız mümkündür. Cloudflare Nasıl Kurulur Başlığına geçelim.

2-a) Cloudflare Nasıl kurulur?

İlk olarak Cloudflare’in sitesine giriyoruz Sağ üst kısımda bulunan Sign Up butonuna basarak siteye üye oluyoruz.

daha sonrasında siteye üye girişi yapmışsak Add a website kısmında bulunan kutucuğa domaini giriyoruz ve ardından Begin Scan’a basıyoruz.

Gelen ekranda 60 saniyelik bir video gelecektir bu süre zarfında sistem dns kayıtlarınızı sorgulayacaktır 60 saniye bekledikten sonra aşağıdaki Continue butonuna basıp devam edebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra aşağıdaki görselin geldiği kısmı doğrudan Continue diyerek geçebilirsiniz.

Aşağıda gösterilen göreldeki gibi planı Free Website Planı olarak seçin ve Continue diyerek devam edin

Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır 2

Bu ekranı’da geçtikten sonra Change Your NameServer bölümü aşağıdaki görsel gibidir. Aşağıdaki görselde ok işareti ile gösterilen ns adresleri gibi ns adresleri karşınıza çıkacaktır.Alan adını aldığınız firmanın müşteri paneline girin ve çıkan ns adreslerini girin sonrasında bu bölümü de Continue diyerek bitirinÜcretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır 3

Ns adresleri oturduktan sonra Menüdeki Crypto butonuna basın ve SSL Yazısının olduğu bölümü Flexible olarak güncelleyin.Ve ardından Ücretsiz SSL’in keyfini çıkartın.


Önemli Notlar

  1. 1.yöntem olan Let’s Encrypt eklentisi ile Ücretsiz SSL kurulumu her hosting firmasında bulunan bir eklenti değildir ama günümüz bilindik firmalarının geneli bu eklentiyi ücretsiz olarak müşterilerine sunmaktadır.
  2. Her 2 yöntemide yapmadan önce gerekli yedeklemeleri yapmanızı şiddetle öneriyorum.
  3. 2. Yöntem olan Cloudflare ile ücretsiz ssl sertifikası kurma yöntemi sonrası cpanel’e girmeye çalıştığınızda bozukluklar olacaktır. bu nedenle cpanel.sitesiminiz.com şeklinde girmeniz yeterli olacaktır.
  4. Eğer Cloudflare‘den memnun kalmaz iseniz ns adreslerinizi geri eski haline çevirebilirsiniz. SSL Sertifikası‘da bununla birlikte gidecektir.

Güncelleme: SSL Sertifikasına neden geçmelisiniz. Ayrıntılı bilgi

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)