«

Merhaba Sevgili Skdeniz.com Sitesinin Değerli Takipçileri Bu Makalemiz Bir Rehber Niteliği Taşıyacak Türden olduğu ve ilk web site kurma rehberi olduğu için bu makaleyi iyi anlamanızı tavsiye ederim.

Domain  Nedir ?

Domainler yada namıdiğer alan adları,tarayıcımızda bir alan adını yazıp girdiğimizde,
sunucuların ip adreslerine dns yani (domain name server) aracılığı ile bizleri yönlendiren bir tür işaretçidir.

Domain Olmasa Ne Olurdu ?

Domain Olmasadı Girmek İstediğimiz Sitelerin ip adresini ezberlemek zorunda kaldırdık ki biz insanların internette isteyeceği en son şey olurdu .örnek olarak google.com.tr adresine bağlanmak isteyen bir kullanıcı sitenin ip adresini bilmek zorunda kaldırdı 1.2.1.2.3.1.2 (örnektir) gibi ip gerçekten domain çok önemliymiş.

Hosting Nedir?

İnternet Üzerinden Gelen isteklere yani başka bir kişinin sunucuya erişmesini sağlayan bir tür özelleştirilmiş bilgisayardır.Hosting Şirketleri Bu Bilgisayarları Bölerek Çeşitli Siteleri Barındırırlar.Bu Firmalara İse Hosting Firması Denir.

IP Nedir?

(Internet Protokol) Bana Göre Tabiri caizse İnternette Gezinme Plakası Gibi Birşey.Nasıl ki bir araba trafiğe çıkması için plaka gerekiyor ise sunucunun da internet üzerinde bulunabilmesi için bir ip adresi şarttır.İnternette Yer Alan Her sunucunun bir ip adresi vardır.

FTP Nedir ?

File Transfer Protocol),Verileri Bir Aygıttan Başka bir aygıta iletmek için kullanılan protokoldür.Pekala bu ftp web tasarım yaparken nerde  karşımıza çıkacak verileri sunucuya atmamızı sağlayacak resimler, kod dosyaları kısacası aktarmak istediğimiz tüm verileri   ftp programları vasıtasıyla sunucuya aktarırız.

 

Html Nedir ?

Html (Hyper Text Markup Language) Türkçesi Zengin Metin Dilleri,internet sayfalarının biçimlendirilmesi için kullanılan bir teknolojidir.Basit Olması Sayesinde yeni geliştirilen teknolojilere kolaylıkla uyum sağlayan ve 40 yıla yakın süregelen bir zamanda alanında tek standart olmayı başarmıştır.

NOT 

2000 Yılında HTML bir Dünya Standartı Haline GetirilmiştirHTML’in gelişimi an itibarı ile CSS Üzerinden Devam Etmektedir

HTML 1991 IETF
HTML 2.0 1995 IETF
HTML 3.2 1997 W3C
HTML 4.01 1999 W3C
XHTML 2000 W3C
HTML5 2014 W3C altında WHATWG

 

Başlarken;

Sevgili Dostlar Bu İşe Başlarken bazı programlar bizlere yardımcı olacaktır başlangıç seviyesi olacağı için yüklü boyutlarda bir programa ihtiyaç duymayacağız.

Notepad++; Html Dosyalarını oluşturmak ve düzenlemek için işletim sistemimize uygun bir text Editör’une de ihtiyacımız olacaktır.Normalde windows kullanıcısıysanız windowsla birlikte gelen not defteri bile size text editörlüğünde yani metin düzenlemesinde yardımcı olacaktır fakat farklı karakter setleri arasında sorunsuz geçiş yapabilen kodlarınızı renklendiren kolaylaştıran bir program olan notepad++ programı benim tavsiyemdir ileriki zamanlarda  Adobe şirketinin ücretli sunmuş olduğu dreamweaver programına geçiş sağlayabilirsiniz şuanda notepad++ yeterde artar bile İndirmek İçin Linke Tıklayınız.

Filezilla;  Çok yaygın Kullanılan bir ftp programıdır.Yukarıda Ftp’nin Ne olduğuna dair açıklama yaptık.Sitemizle Aramızdaki köprü olarakta tanımlayabiliriz sunucu yönetimini gerçekleştiren programdır yerel alan yani kendi bilgisayarımızdaki verileri uzak sunucuya yani siteye gönderme işlemini yapmamıza yarayan bir programdır.Filezilla dışında başka ftp programlarıda var ancak tavsiye ettiğim bir programdır.

Yukarıda Belirtmiş Olduğum Programlar Olmazsa Olmazlarım Arasındadır İsterseniz aşağıdaki programları kullanarakta zenginlik katabilirsiniz

Adobe Photoshop cc 2015:Web Sitesi Kurmak Tamamen Koddan İbaret Değildir resimde sitenin en önemli kısmıdır Eğer Önceden Photoshop Bilginiz Varsa 2-3 adım öndesiniz demektir.Photoshop’un cc2015 sürmünü seçmedeki temel sebep 3D özelliğinin olması arayüz olarak cs6 dan daha kolay olması başlangıç için adobe şirketi bile cc nin uygun olduğunu belirtiyor.

 

Adobe Dreamweaver CS6; Kod Yazarken habire kaydedip ardından test etmek bana göre en zahmetli kısmı Dreamweaver programında önizleme sekmesine basarak kodları sanki bir tarayıcından çalıştırıyormul gibi çalıştırabilirisiniz üstelik css ile resmin yerini ayarlamayla uğraşmak istemezseniz sürükle bırakla resmin yerini ayarlayabilirsiniz.

Sevgili Dostlar;

Makalemizin Sonuna Geldik Bu Makalemizde bir web sitesi kurarken gerekli olan programları derlemeye çalıştık web sitesinin nasıl çalışıtğını yani mantığını anlatmaya çalıştık sitemize destek adına sosyal medya hesaplarından makalemizi paylaşabilirsiinz aklınıza takılan soruları yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin Anında Yardımcı Oluruz İyi Günler Diliyorum.
What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)

Bir Cevap Yaz

Bu yazı yoruma kapatılmıştır lütfen daha sonra tekrar deneyin veya yöneticiye başvurun.