Wordpress dersleri

WordPress Admin Panelini Şifreleme

Admin panelini şifreleme
Yazan : Deniz Işık

WordPress Admin Panelini Şifreleme

Merhabalar Bu Makalemizde WordPress Admin Panelini Şifreleme işlemi nasıl yapılır bunu göstermiş olacağız

WordPress Kurulu bir sitede fabrika çıkışı (default)olarak admin paneli dizini siteismin.com/wp-adminşeklinde gösterilmektedir.

tabi ki wordpress kullanıcıları çeşitli kodlar vasıtası yada daha kolayına kaçanlar için wordpress eklentileri ile admin panelini dizinini değiştirebiliyorlar.her ne yaparsak yapalım %100 bir güvenlik sağlamamız mümkün değildir

Who I’m Filmindede Denildiği üzere

Hiçbir Sistem Güvenli Değildir.

Lafı pek uzatmadan hatta hiç uzatmadan konuya giriyorum.WordPress tabanlı bir sitede admin yani sizin güvenliğiniz dışında diğer yetkili kişilerin de güvenliğini sağlamak site mecburiyeti haline geldiği aşikar.

zira geçmiş zamanlarda yaşadığımız siberkurs.com sitesindeki hack mevzusu bir yazarın bilgilerinin ele geçirilmesi sonucu oluşmuştur.

Bu Nedenle Admin Dizinini şifrelersek ve bu şifreyi sadece yetkililere verirsek sitenin hacklenme durumunu biraz olsun ortadan kaldırmış oluruz diye tahmin ediyorum.

ilk olarak filezilla üzerinden sitemize (uzak sunucu) bağlanalım.bağlanma işlemini tamamladıktan sonra public_html içinde bulunan wp-admin klasörü içine giriyoruz.

Masaüstüne 2 Adet Not defteri oluşturuyoruz

AuthType Basic
AuthName "Buraya herhangi bir açıklama yazıyoruz"
AuthUserFile /home/skdenizc/public_html/wp-admin/.htpasswd
<Limit GET>
require valid-user
</limit> 

yukarıdaki kodu kopyalayıp yaştırdıktan sonra farklı kaydet seçeneğine gelip tüm dosyaları seçiyoruz ardından dosya ismini .htaccess yapıyoruz

Önemli Not:

/home/skdenizc diye giden yerde düzenleme yapmanız gerekmektedir. /home sabit kalır onu düzenlemenize gerek yok ancak skdenizc yazısı benim ftp kullanıcı adımdır bunu siteniniz ftp kullanıcı adı ile güncellemeniz gerekmektedir.

2. not defterinede kullanıcı adı ve şire oluşturmamız için gerekli bir siteden aldığımız kodu kopyalayıp yapıştırıyoruz yine aynı şekilde dosya isminide .htpasswd yapıyoruz.gerekli siteye buradan ulaşabilirsiniz

bu 2 dosyayı düzenleyip kaydettikten sonra yapmamız gereken tek şey ftp aracılığı ile wp-admin klasörüne aktarmaktır.

 

Wordpress Admin Panelini Şifreleme

 Bence Güzel Oldu

Bu Makalemizde Sizlere Wordpress Admin Panelini Şifreleme nasıl yapılır bunu göstermiş olduk.Diğer Yazılarımıza bakmayı unutmayın. bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

WordPress Admin Panelini Şifreleme
Makaleyi Nasıl Buldun ?

Yazar hakkında

Deniz Işık

Skdeniz.com'da Owner/Founder

Yorum Yap