«

Merhabalar Bu Makalemizde WordPress‘te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım‘dan bahsetmiş olacağız.

WordPress Açık Kaynak kodlu dünyada en çok tercih edilen internet yazılımdıır.bu yazılımı zenginleştirmek adına sürekli eklentiler geliştirilmektedir.

Peki bu eklentileri kullanmak ne kadar faydalı ne kadar zararlıdır?bunu daha önce düşünmüşmüydünüz.Açıklamak Gerekirse her eklenti için satır satır kod yazılmaktadır bu satırların her birinin veri olduğu düşünülürse sitede çok eklenti kullanmanın veri fazlalığına neden olduğu bu da sitenin açılış ve gezinme performansında düşüşe neden olacağının kanıtıdır.

WordPress’te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım

WordPress’te bulunan eklentiler;

 • Güvenlik
 • Sıkıştırma
 • Bakım&Onarım
 • Görünüm
 • Seo

Gibi Alanlarda bizlere yardımcı olan yazılımlardır.Yardımcı Olur dediğime bakarak çok eklenti kurmanın fazla olduğunu düşünüyorsanız şimdiden geçmiş olsun yanılıyorsunuz.

Yukarıdaki Bulunan Her bir alan için bir eklenti kullanmak maximum 2 eklenti kurmak sitenin amacına göre yeterlidir.Dilerseniz Tüm WordPress Eklentilerine buradan bakabilirsiniz.

örnek olarak kendi sitemde kullandığım eklenti sayısı 5.Bu ticaret sitesinde’de 5 eklenti kullanılması gerektiği anlamına gelmez sitenin ihtiyacına göre bu sayı artabilmekte veya azalabilmektedir.

Sitemde Hangi Eklentileri Kullanıyorum?

Sanal Mektep Blogunda totalde kullandığım eklenti sayısı 5;

 1. Yoast SEO (SEO Eklentisi)
 2. WP Smush (Resim Sıkıştırma Eklentisi)
 3. TinyMCE Advanced (Yazı Biçimlendirme Eklentisi)
 4. WP Fastest Cache (Kod Sıkıştırma ve önbellek temizleme eklentisi)
 5. All In One  Wp Security (Gelişmiş Güvenlik Eklentisi)
  Wordpress'te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım
  Wp Fastest Cache

Geliştiricisi Türk Olan Bir Eklenti WordPress’te Kodları Sıkıştırma ve önbellek temizleme işine yarayan faydalı bir eklentidir.

Wordpress'te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım
Wp Smush

WordPress’te Resimleri Sıkıştırıp veri tasarrufuna yol açan bir eklentidir.sitenin açılış hızı ve sayfa geçişlerini doğrudan etkiler.

Wordpress'te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım
Tinymce Advanced

Eğer blogunuzda kod yazmayı bilmeyen bir yazar var ise bu eklenti onun çok işine yarayacaktır zira yazıyı biçimlendirirken kod yazmak yerine tek tuşla yazıyı istediği gibi biçimlendirebilecektir.Tavsiye Ediyorum.

Wordpress'te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım
Yoast Seo

Kendi Sitemde’de kullandığım Seo Eklentisi Yazıların,Sayfaların seo oranını belirler yetkiliye yazının veya sayfanın seo eksiğini belirtir.Ayrıyetten Sitenin Seo Ayarlarını’da  yapabilirsiniz.

Wordpress'te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım
Wp Security

WordPress’te %100 Olmasa’da bazı güvenlik açıklarını kapatmanızı sağlar.örnek olarak wp-admin dizinini değiştirebilirsiniz.

WordPress’te eğer sitemizi hızlandırmak istiyorsak sadece Eklenti Kullanmamak yeterli olmayabilir.eğer hala site performanınızda sıkıntı var ise kaliteli bir hosting firması ile çalışmanızda fayda var dilerseniz bu makaleden kaliteli hosting firmalarına göz atabilirsiniz.

Bu Makale bana biraz boş beleş bir makale gibi gelsede aklınızda birkaç temel bilginin şekillendiğini düşünerek makalenin sonuna geliyorum.bu makalemizde WordPress‘te Hangi Eklentileri Kullanmalıyım‘ı işlemiş olduk.Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere Hoşçakalın.

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)