Güncel Haberler
Başlangıç / Wordpress dersleri / WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme
Wordpress Veritabanı Optimizasyonu
Wordpress Veritabanı Optimizasyonu

WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme

 Herkese Güzel Bloglar,Bu Makalemizde WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme  işlemi nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

WordPress Php Ve Msql İle çalışan dünyanın en çok kullanılan site oluşturma yazılımıdır.istatistiklere göre her 2 siteden 1’i WordPress yazılımını kullanmaktadır.

Büyük Yük Biniyor

Sitenizde bulunan Yüzlerce yazı yüzlerce yorum yüzlerce etiket ve yüzlerce tema ayarı gibi birçok verinin nerde durduğunu merak ettiniz mi ? Bu Yukarıda Saydıklarım sadece bazıları bu verilerin tamamı msql‘da bulunmaktadır.

Peki,Bu kadar yükün bir site ömrü boyunca msql da hafifletilmeden sürdürüldüğünü düşünelim.ve yol boyunca sürekli yük biniyor.bu yükler sitenizin açılışını doğrudan etkiler mi ?

tabi ki de etkiler sitenin yavaşlığı birçok konuda siteniz için olumsuzluklara yol açmaktadır.SEO(Search Engine Optimization)’da site açılış ve site sayfa geçiş hızı çok önemlidir.

Ayrıyetten Kullanıcı Memnuniyetini düşürmektedir.bir siteyi ziyaret ettiğimizde sitenin yavaşlığı kullanıcıyı site hakkında olumsuz yorumlar yapmaya itecektir.


Wordpress Otomatik Veritabanı Temizleme

Veritabanınızı Optimize ederek,yani gereksiz tabloları silerek veritabanınızdan önemli derecede yük almış olacaksınız.bu da sitenizin daha hızlı çalışmasına yarayacaktır.

Buraya Tıklayarak Verdiğim Linkteki WordPress Eklentisini indirin ve wordpress yönetim panelinden sırasıyla eklentiler>yeni ekle >eklenti yükle>dosya seç ardından .zip uzantılı dosyayı seçip kurunuz.ardından eklentiyi etkinleştiriniz.

Eklentiyi Kurup Etkinleştirdiğiniz varsayarak anlatıma devam ediyorum;

General Clean-up

eklenti ingilizce olduğu için çevirisini size bırakıyorum google translate’i kullanarak halledebilirsiniz.örnek olarak taslaklar spam yorumlar geri dönüşümde bulunan yazılar gibi veritabanını meşgul eden şeyler bulunmaktadır.

kendinize göre ayarlayın unutmayın ki bunlar silinecektir.henüz hazırlanmamış veya yayınlanmamış bir makaleniz varsa  taslakları silmemeniz gerekecektir kendinizi ona göre ayarlamayı unutmayınız.

Schedule

bu kısımda yan kısımdaki işaretlediğiniz kısımların otomatik olarak ne zamandan ne zaman temizlenmesi gerektiğini siz belirleyeceksiniz.

Örnek Olarak;

Run Clean-up Hourly= Her bir saatte bir kere temizle

Run Clean-up twice a day=Her bir Günde 2 Kez Temizle

Optimize

bu kısım ise optimize edilmesi gereken tabloları listelenmektedir.kendinize göre ayarlayabilirsiniz ama ben hepsini seçip optimize ediyorum sorun çıkacağını düşünmüyorum bu bölümde.

Schedule kısmında olduğu gibi optimize kısmındada yine sağ tarafta zamanlamasını kendinize göre ayarlayıp kaydediniz.

 

Tables

Önemli Not!:Eğer bu konularda bilgiye sahip değilseniz bu bölümde herhangi bir işlem yapmanızı tavsiye etmem !

bu kısım çok kritik bir bölümdür.bu bölümde işlem yapmadan önce kesinlikle msql yedeğinizi almanızı isterim aksi taktirde olabilecek veri kaybından sorumlu değilim.

kullanmadığınız eklentiler veya temalar burada iz bırakmaktadır kullanmadığınız eklenti veya temaların isimleri tablo ön ekinde kısaltımışları gözükmektedir.

Veritabanınızı daima optimize tutamanızı sağlayacak olan WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme adlı makalenin sonuna geldik.

insanoğluyuz hata yapmış olabiliriz hatamızı veya aklınızda takılmış soruları veya bir tebrik yorumunu eksik etmeyiniz.ilginiz için teşekkürler iyi günler dilerim.

 

WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme
Makaleyi Nasıl Buldun ?

hakkında Deniz Işık

Bunada Bi Bak :)

Wordpress Admin paneline duyuru ekleme

Author yazısını değiştirme

Merhabalar, bu makalemizde wordpress’te default olarak gelen Author yazısını değiştirme işleminin nasıl yapıldığını siz değerli …

7 yorum

 1. Makale için teşekkürler, oldukça faydalı bir yazı oldu 🙂

 2. WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme adlı yazın detaylı ve anlaşılır şekilde olmuş. Eline sağlık.

 3. Ömer Faruk Doğan

  Teşekkür ediyorum verdiğin geniş bilgiler için Deniz, başarılarının devamını dilerim. Allah muvaffak etsin 🙂

 4. teşekkür ederiz hanımefendi,blogumuzu takip ettiğiniz için kısa zamanda ödüllendirileceksiniz 🙂

 5. Gayet faydalı işe yarar bir makale olmuş. Eline sağlık. Bu işlere yeni başlayanlara da yardımcı olmuş oluyorsun, bu konudaki bilgi kaynaklarını da arttırmış oluyorsun.

  Not: Son kısımda yazım noktalama hataları var bi elden geçiriver.

 6. Murat KARAKAYA

  Gayet başarılı bi makale emeğine sağlık.

 7. Açıklayıcı sade bir anlatım. Başarılı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir