WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme

 Herkese Güzel Bloglar,Bu Makalemizde WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme  işlemi nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

WordPress Php Ve Msql İle çalışan dünyanın en çok kullanılan site oluşturma yazılımıdır.istatistiklere göre her 2 siteden 1’i WordPress yazılımını kullanmaktadır.Wordpress Otomatik Veritabanı Temizleme 1

Büyük Yük Biniyor

Sitenizde bulunan Yüzlerce yazı yüzlerce yorum yüzlerce etiket ve yüzlerce tema ayarı gibi birçok verinin nerde durduğunu merak ettiniz mi ? Bu Yukarıda Saydıklarım sadece bazıları bu verilerin tamamı msql‘da bulunmaktadır.

Peki,Bu kadar yükün bir site ömrü boyunca msql da hafifletilmeden sürdürüldüğünü düşünelim.ve yol boyunca sürekli yük biniyor.bu yükler sitenizin açılışını doğrudan etkiler mi ?

tabi ki de etkiler sitenin yavaşlığı birçok konuda siteniz için olumsuzluklara yol açmaktadır.SEO(Search Engine Optimization)’da site açılış ve site sayfa geçiş hızı çok önemlidir.

Ayrıyetten Kullanıcı Memnuniyetini düşürmektedir.bir siteyi ziyaret ettiğimizde sitenin yavaşlığı kullanıcıyı site hakkında olumsuz yorumlar yapmaya itecektir.


Wordpress Otomatik Veritabanı Temizleme

Veritabanınızı Optimize ederek,yani gereksiz tabloları silerek veritabanınızdan önemli derecede yük almış olacaksınız.bu da sitenizin daha hızlı çalışmasına yarayacaktır.

Buraya Tıklayarak Verdiğim Linkteki WordPress Eklentisini indirin ve wordpress yönetim panelinden sırasıyla eklentiler>yeni ekle >eklenti yükle>dosya seç ardından .zip uzantılı dosyayı seçip kurunuz.ardından eklentiyi etkinleştiriniz.

Eklentiyi Kurup Etkinleştirdiğiniz varsayarak anlatıma devam ediyorum;Wordpress Otomatik Veritabanı Temizleme 2

General Clean-up

eklenti ingilizce olduğu için çevirisini size bırakıyorum google translate’i kullanarak halledebilirsiniz.örnek olarak taslaklar spam yorumlar geri dönüşümde bulunan yazılar gibi veritabanını meşgul eden şeyler bulunmaktadır.

kendinize göre ayarlayın unutmayın ki bunlar silinecektir.henüz hazırlanmamış veya yayınlanmamış bir makaleniz varsa  taslakları silmemeniz gerekecektir kendinizi ona göre ayarlamayı unutmayınız.

Schedule

bu kısımda yan kısımdaki işaretlediğiniz kısımların otomatik olarak ne zamandan ne zaman temizlenmesi gerektiğini siz belirleyeceksiniz.

Örnek Olarak;

Run Clean-up Hourly= Her bir saatte bir kere temizle

Run Clean-up twice a day=Her bir Günde 2 Kez Temizle

Optimize

bu kısım ise optimize edilmesi gereken tabloları listelenmektedir.kendinize göre ayarlayabilirsiniz ama ben hepsini seçip optimize ediyorum sorun çıkacağını düşünmüyorum bu bölümde.

Schedule kısmında olduğu gibi optimize kısmındada yine sağ tarafta zamanlamasını kendinize göre ayarlayıp kaydediniz.

 

Tables

Önemli Not!:Eğer bu konularda bilgiye sahip değilseniz bu bölümde herhangi bir işlem yapmanızı tavsiye etmem !

bu kısım çok kritik bir bölümdür.bu bölümde işlem yapmadan önce kesinlikle msql yedeğinizi almanızı isterim aksi taktirde olabilecek veri kaybından sorumlu değilim.

kullanmadığınız eklentiler veya temalar burada iz bırakmaktadır kullanmadığınız eklenti veya temaların isimleri tablo ön ekinde kısaltımışları gözükmektedir.

Veritabanınızı daima optimize tutamanızı sağlayacak olan WordPress Otomatik Veritabanı Temizleme adlı makalenin sonuna geldik.

insanoğluyuz hata yapmış olabiliriz hatamızı veya aklınızda takılmış soruları veya bir tebrik yorumunu eksik etmeyiniz.ilginiz için teşekkürler iyi günler dilerim.

 

Yorumlar kapalı.