«

WordPress Site Taşıma

Merhabalar yeni bir hostinge mi geçiyorsunuz veya yeni bir alan adı ve hosting alıp yeni bir siteyle eski verilerinizle mi devam etmek istiyorsunuz ? bu makale tam olarak size göre

eğer wordpress sitenizi taşımak istiyorsanız birkaç adımda sitenizi taşıyabilirsiniz.bilmeniz gereken birkaç temel bilgi var sonrasında dosyaların yüklenmesini bekleyeceksiniz bu arada bir kahve molası verebilirsiniz.

Public_Html Yani sitenizin ana dosyası wordpress dahil tüm dosyaların kökü burasıdır (sitede görünen) cpanel üzerinden tek tık ile .tar.gz uzantılı bir yedek çıkartabilirsiniz sonrasında bilgisayara indirmesini bekleyiniz.

Cpanel Üzerinden Veritabanı (Sql)Yedeği Alın.wordpress’de yaptığınız ayarlar,yazdığınız yazılar,yorumlar v.b şeyler veritabanına kayıt olmakta eksiksiz bir site taşımak için sql yedeği almanız gereklidir.

bu 2 işlemi tamamladıktan sonra yeni hosting’in ftp sunucusuna bağlanalım yani yeni sunucuya filezilla üzerinden giriş yapalım.ardından aldığınız public_html yedeğini yeni sunucudaki public_html’nin içine atın yüklenme süresi dosya boyutu ve yükleme (upload) hızıyla doğru orantılıdır.

yeni hosting’in cpanel’ine giriş yapalım akabinde public_html yedeğinin içinde bulunan wp-config.php dosyasını açalım içinde
define(‘DB_PASSWORD’, gibi bir yazı olması lazım yanında bulunan sayılar veritabanı şifremizdir.

cpanel’den yeni bir veritabanı oluşturalım.ardından yeni bir kullanıcı olıışturalım kullanıcı adını ve veritabanı isminide wp-configde bulunan

‘DB_USER’ ve  ‘DB_NAME’ in yanında yer alan bilgiler ile aynı şekilde girelim ve oluşturalım ardından veritabanına kullanıcı ekle diyelim veritabanı kullanıcısına veritabanı yetkisi vermiş olalım.

son olarak phpmyadmin’e girelim wordpress için açtığımız veritabanına tıklayalım ve içe aktar diyelim aldığımız .sql yedeğini seçip yükle diyelim.

Taşıma İşlemini tamamlamış bulunuyoruz eğer sorunsuz bir şekilde yaptıysanız yorum bölümünden belirtmeyi unutmayınız.işlem sonucunda sorun çıkan kullanıcılar için yorum bölümünden hatanın resmiyle birlikte açıklaması yapıldığı müddetce kısa zamanda cevap gelecektir.

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)