Wordpress Sorunları

Wordpress spam yorum engelleme

Merhaba Bu Makalemizde Wordpress spam yorum engelleme nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Spamlara Veda Edin !

Daha öncesinde Spamlara Veda Edin ! adlı bir makale yayınlamıştık.

bu yöntemi sitemde denedim ancak bir süre sonra farkettim ki bu yöntem pek fazla işe yaramıyormuş.bu yüzden yeni bir makale yazmaya karar verdimwordpress spam yorum engelleme

bazı yorumlar otomatik değil el ile yani manuel olarak atılıyor verilen linkler sitemizin rankını düşürürken karşı tarafın rankını olumlu yönde etkiliyor.

hem rekabet bazında hem de sitemizin rankının düşmesi bazında istemeyeceğimiz bir durum.

Wordpress spam yorum engelleme

Bu yorumlar el ile yapıldığı için captcha sistemi manuel olmayan (robot)yorumları engellese de el ile yapılan yorumları engelleyemiyor.bu yüzden captcha sistemine ek olarak htaccess ile ip ban atacağız.

htaccess ban

ip ban atma yöntemi kesin bir sonuç doğurmasada büyük oranda etkisini gösteriyor Sanal Mektep sitesinde

günde ortalama 100-150 arası spam yorum geliyordu yorumların ip adresine baktım genel olarak aynı ip adresinden yorum gelmiş

direkt olarak htaccess ile ip adreslerine ban attım.tek tük yorum geliyor günde 2.3 adet bunlardan pek birşey olmaz ancak günde 100-150 yorum veritabanını şişirecektir.

gelen spam yorumlardan kurtulmuş olurken bir miktar da olsun veritabanımızı sağlıklı tutmuş oluyoruz.

 aşağıda verdiğim kodları .htaccess’e ekleyin

order allow,deny
deny from 91.200
deny from 120.210

NOT: buradaki rakamlar yerine banlamak istediğiniz ip adresini giriniz spam gelen ip adresini wordpress admin panelindeki yorumlar bölümünden yorumun hemen yanında göreceksiniz.

NOT:htaccess dosyası public_html yani ana dizinde bulunmaktadır.eğer bir .htaccess dosyanız yoksa bir metin belgesine yukarıdaki kodları ekledikten sonra farklı kaydet deyip .htaccess yazıp ftp aracılığı ile atmanız yeterlidir.

NOT: yukarıdaki görmüş olduğunuz rakamlar ile başlayan tüm ip adresleri örn;(91.200.153.1) gibi adreslerin tamamı engellenmiş oldu.

deny from 91.  yazarsak 91 ile başlayan tüm ip adreslerini banlamış oluruz.bu da hit kaybına sebep olur buna göre düşünüp en mantıklı kararı verebilirsiniz.

Ek Olarak;

htaccess ile ip ban atmaktan başka  birçok işlem yapabilirsiniz.301 yönlendirmesi http’i https’ye yönlendirme gibi işlemleri yaparken htaccess kullanılır.

 

Htaccess Fonksiyonlar

Özel Hata Sayfası Oluşturmak

İp Banlamak

301 Yönlendirmesi

Hotlink Koruması

User Agent belirlemek

belirlenmiş ip adreslerinin dışındaki ip’leri başka yere yönlendirme

Klasör Şifreleme

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı