«

Merhaba bu makalemizde sizlere Yazının İçine Video Koyma  nın nasıl yapabiliceğinizi  sizlere anlatıcaz. Yazının İçine Video Koyma ” video editcilerde, belgesel yapımcılarında ve kısa filmlerde kullanılan tekniklerden biridir. Videoların genellikle giriş kısmında kullanılır. “İntro” olarakta kullanılabilinir aslında. Örneğin okul gezisinin ardından kısa bir gezi videosu hazırlayacaksanız, kamerayla yolu çektiğiniz videoyu ve videonun üstüne geziyle ilgili yazınızı ekledikten sonra bu tekniği kullanarak videonuza giriş yapabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan konuya dönelim.

Yazının İçine Video Koyma Nasıl Yapılır? 

Öncellikle bize iki adet dosya lazım. İlk dosyamız video diğer dosyamız ise “Premiere” de oluşturuğunuz “Title” yani yazı.

İlk aşama;

Videoyu Premiere Penceremizde yer alan “Project”e tıklıyoruz ardından sağ tık yapıp “import media” dedikten sonra videomuz Premiere taşınmış olacak.

Videomuzu “Project” alanından “Sequence” kısmına taşıyoruz. Videoyu içine koyacağımız yazıyı yazmak için üst penecerede yer alan “Title”a tıklıyoruz. Açılan sekmede “New Title” ardından “Default Still…” tıklıyoruz.  

Yazının İçine Video Koyma Nasıl Yapılır? |Premiere Pro 1  Püf Nokta!

Yazının Yazının İçine Video Koyma işleminin güzel olması için Yazının üstüne koyacağınız (videoyu içine gömeceğiniz yazının) Fontun (yazı karakterinin) kalın olması gerekiyor. Tavsiye isterseniz “Arial”,  “Font Style”  olarakda “Black” seçmeniz tavsiye ediyoruz.

FONT

“Default Still…”ı seçtikten sonra yazı yazma ekranımız gelecek. Burada istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Yukarıda ki uyarıya dikkate alarak “Font” ve “Font Style” seçtikten sonra yazınızı yazabilirsiniz. “Title”mızı oluşturduk. Şimdi “Title”ı sürükleyip videonun bir üst katmanına koyuyoruz. İkinci aşamaya geçiyoruz.

İkinci Aşama;

“Track Matte Key”

“Title”mızı videomuzun bir üst katmanına koyduktan sonra ikinci aşamaya olan “Efekt” yerleştirme aşamasına geldik. Sol penceremizde bulunan “Effects” bölümüne tıklıyoruz. Arama kısmına “Track Matte Key” yazıp, çıkan efekti seçip “video”muzun üstüne bırakıyoruz. Hiçbir şey olmadığının farkındayım 🙂 . İşlemimiz daha bitmedi.

track

Efektimizi sürükleyip bıraktık fakat video yazının içine gömülmedi. Bunun için sol üst pencerede yer alan “Effekt Controls” e tıklıyoruz. Hemen ardından “Track Matte Key” yazısının sol tarafında bulunan küçük üçgene tıklayıp efekt ayarlarına ulaşıyoruz. Efekt ayarlarına ulaştıktan sonra, “Matte” de seçilili olan “none”e tılayıp “Video”yu seçiyoruz.  Bu işlemin ardından” Yazının İçine Video Koyma ” işlemimiz başırlı olacaktır.

Yazının İçine Video Koyma Nasıl Yapılır? |Premiere Pro 2

Dilerseniz “Composite Using” ayarını değiştirebilirsiniz ama önerimiz “Matte Alpha” şeklinde seçili kalmasıdır.

aynı şekilde “Reverse”i seçerseniz işlem tersine dönecektir bu yüzden “Reverse” tiki seçeili olmamalı. Bu işlemlerin ardından ” Yazının İçine Video Koyma ” tamamlanmış olacaktır.

Bir makalenin daha sonuna geldik aklınıza takılan sorular olursa aşağıda bulunan yorum bölümünden yorum yapabilir, “mail@utkuyunus.net” veya “info@utkuyunus.net” mail adreslerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Bir sonra ki makalede görüşmek üzere hoşçakalın..

Yazının İçine Video Koyma Nasıl Yapılır? |Premiere Pro 3

info@utkuyunus.net

mail@utkuyunus.net

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)