«

Herkese Merhaba. Youtube’u hepimiz biliyoruz artık. Oyun kanalları olsun, eğitim videoları olsun, makyaj videoları olsun, hepimiz mutlaka belli kanalları ve kategorileri takip etmekteyiz. Peki, Youtube’fda bilinmeyen başlıca özellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Aşağıda Youtube’da bilinmeyen 10 adet özellik sıraladım. Hepsini teker teker denediğinizde gerçekten şaşıracaksınız.

10) Youtube’a eğlence katan arama kelimeleri : Youtube arama sayfasına bazı kelime dizileri vardır. O kelime dizilerini yazdığınızda yazılar tamamen değişiyor ve rengarenk oluyor, başka bir kelime dizisinde öğeler dans ediyor.

İşte o sihirli Kelime dizileri : “use the force luke” , “doge meme” , do the harlem shake”

9) Sadece başlıktaki kelimelerin sıralanması : Arama yaptığımızda kullandığımız kelimelere yakın olan sonuçlar da çıkmaktadır. Dolayısıyla sadece girdiğimiz kelimelerle ilgili videolar sıralanmıyor, benzer şekilde olan videolar da sıralanıyor. Peki sadece girdiğimiz kelimeleri içeren videoları nasıl sıralabiliriz? Arama çubuğuna sırasıyla; allintitle: “aranacak kelimeler” yazdığımızda, sadece bu kelimeleri sırasıyla içeren videolar sıralancaktır.

8) Klavye Kısayolları : Youtube’u klavyemizden kolayca kontrol etmemiz mümkündür. Örneğin “K” harfine bastığınızda video duraklar, tekrar bastığınızda oynamaya devam eder. “J” harfine bastığınızda video 10 saniye geri gider, “L” tuşuna bastığınızda ise 10 saniye ileri gider. “M” harfine bastığınızda ise ses tamamen kapanır, tekrar bastığınızda ise ses açılır. Ek olarak 1 ile 9 arasında olan rakamları kullanarak videonun belli kısımlarına hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Videonun 10 dakika uzunluğunda olduğunu varsaylım. “1” tuşuna bastığınızda video 1. dakikaya atlar, “2” ye bastığınızda 2. dakikaya atlar, “9” a bastığınızda ise 9. dakikaya atlar. 1 ile 9 arasındaki rakam tuşlarını bu şekilde kullanabilirsiniz.

7) Youtube Test Tube : Youtube sürekli yenilikler katmaktadır ve bu yenilikleri sunmadan önce tabiki test aşamalarından geçmesi gerekiyor. Test aşamasında olan yenilikleri keşfedebilir ve geribildirimde bulunabilirsiniz. Bunun için Youtube anasayfadayken en aşağıya gidip “Yeni özellikleri deneyin” linkine tıklarsanız Test Tube sayfasına gitmiş olursunuz.

6) Aynı videoyu tekrar otomatik çalma : Aynı videonun tekrar otomatik çalmasını sağlamak için linkte bulunan “www.” kısmını silip yerine repeat yazmamız gerekiyor. Bu işlemi sağlayıp enter tuşuna bastığımızda farklı bir sayfaya yönlendirilmiş olacağız ve aynı video tekrar baştan otomatik oynayacaktır.

5) Youtube TV modu : Youtube’un TV modu tamamen klavyeden kullanabilen bir arayüze sahip. TV moduna geçiş sağlayabilmek için youtube.com/ kısmının hemen arkasına “leanback” kelimesini yazıp enter tuşuna basın. Şimdi arkanıza yaslanıp sadece ok ve enter tuşlarını kullanarak sayfada gezinebilirsiniz.

4) Yasaklı Videoların izlenmesi : Bazı videolar vardır, örneğin “bu video türkiye ülkesinde izlenmeye kapalıdır” şeklinde bir hata alırsınız. Bunun önüne geçmek mümkündür. Videoyu açtıktan sonra link kısmında “watch?v=” kısmını silip buraya “v/” karakterlerini ekleyip entere bastığımızda ilgili video tam ekran modunda açılacaktır ve izlenebilecektir.

3) Floating for Youtube (Chrome Eklentisi) : Bu eklenti sayesinde izlemek istediğiniz video her zaman ön planda olacaktır. FArklı bir sitede gezinirken bile videonuz istediğiniz bir köşede ön planda olup oynamaya devam edecektir. Eklentiyi indirmek için Chrome tarayıcısında “Floating for Youtube” yazın ve eklentiyi kurun. Ardından video linkini yapıştırdığınızda videonuz oynamaya başlayacaktır.

2) Kronolojik sıralama : Youtube’da bir videoyu ve o videoya ait kanalı merak ettiniz. Kanalın tüm videolarını bir arada görmek istiyorsunuz. Bunun çok kolay bir yolu vardır. İlgili video açıkken linkin sonuna sırasıyla “&list=UL” karakterlerini ekleyip enter tuşuna bastığımızda video tekrar açılacaktır, fakat sağ tarafta kanalda bulunan tüm videolar çalma listesi olarak eklenecektir. Bu sayede tüm videolar tek bir yerde toplanmış olacaktır.

1) Kolayca Gif yapma : İlgili Videodan 2-3 saniyelik gif alabilmek için link kısmında youtube kelimesinin önüne “gif” kelimesini yazıp enter tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Bu durumda farklı bir sayfaya yönlendirilmiş olacağız ve kolayca gif yapma imkanımız olacaktır.

Başka bir yazıda tekrar görüşmek dileğiyle. Kendinize iyi bakın.

What Was Your Reaction?

Deniz Işık Hakkında

Deniz Işık

Felsefi kitaplar peşinde koşan İdealist, Determinist ve liberalist bir kişiyim. Seo, dijital pazarlama ve wordpresse ilgi duyuyorum. İnsanlara bir şeyleri göstermeyi seven bir kişiliğim var :)